Prima pagină » Puterea Gândului » 30 martie 2032, ora 10.36

30 martie 2032, ora 10.36

30 martie 2032, ora 10.36
În lume e pace. Transmit de pe terasa unui zgârie-nor din Pungești. De aici, de sus, se văd, ca niște șiruri de furnici, cozi de nemți cu canistre, peturi și halbe, veniți să se aprovizioneze cu gaze de șist (războiul energetic s-a terminat, din Siberia a fost extrasă ultima bulă de gaz natural, Germania e acum la mâna noastră). Lângă somptuosul cartier rezidențial - ridicat pe locul unde, la sfârșitul lui 2013, au avut loc primele proteste anti-Chevron - Spiridon Jr., fiul bătrânului Costică Spiridon, bumbăcit atunci de organele de ordine, a ridicat, în semn de omagiu, un Monument al Mascaților. Pungeștenii se scaldă în bogăție: lapte, miere, păcănele.

Rușii au ieșit din Crimeea. Au intrat japonezii. Nu găsești  sushi mai bun ca la Simferopol.

Transnistria a fost împărțită frățește între moldoveni (Tiraspol) și americani (Dubăsari, Camenca, Grigoriopol, Rîbnița și Slobozia).

Crin  Antonescu a încheiat revizuirea Constituției, încă din 2020. La președinția României s-a întors, în sfârșit, Băsescu. În noiembrie 2031, când a împlinit 80 de ani, festivitățile au fost conduse de venerabilul Mugur Ciuvică, președintele Institutului Național de Studiere a Victimelor Democrației.

Guvernul Ponta8 a reușit, prin Ministerul Micilor Retușuri, să decoperteze parte din autostrăzile cu care chinezii au acoperit România, și să redea terenul agriculturii.

România a devenit o mare putere. Foarte mare. Sediul Consiliului Europei s-a mutat de la  Strasbourg la Focșani.

Liviu Dragnea e bine, sănătos, concentrat cum îl știm pe regionalizare. Îi dă tot cu rest.    

Ce mai face Zgonea? Prosperă. Televiziunea aia pe care o înființase prin 2014, la Parlament, a privatizat-o și a adus-o în topul audiențelor. A câștigat la licitație cu strigare măsuța lui Mircea Badea și moderează nervos un talk-show (invitații permanenți- madam Tatoiu, Paula Iacob, Dumitru Pelican – moțăie energic).

Simona Sensual și-a schimbat numele în Consensual și conduce, la ONU, echipa de majorete bătrâne a Căștilor Albastre.

Elena? Care Elena? Elena Udrea a ridicat Mișcarea Populară pe cele mai înalte culmi, dar – fiindcă toți cei cinci membri s-au ales europarlamentari – s-a gândit, ca să nu se plictisească singură, să se apuce de agricultură. Și a dat lovitura: cultivă pachețele de primăvară (toată producția merge la export, direct pe mesele de la la Na Jia Xiao Guan).

Important e că România a devenit o mare putere. Foarte mare. Sediul Consiliului Europei s-a mutat, în sfârșit, unde îi e locul – de la  Strasbourg la Focșani.

Recomandarea video

Mediafax
Job-urile și inteligența artificială: De ce recrutările cu AI produc mai puține angajări
Digi24
EXCLUSIV Avertismentul lui Diaconescu, după ce serviciile secrete americane au dezvăluit planul lui Putin în Europa: „Rusia nu neagă”
Cancan.ro
Cutremur în lumea interlopă! Elvis Pian a fost eliberat din închisoare
Prosport.ro
Mădălina Ghenea, apariție de neratat. Imaginile care le-au tăiat respirația italienilor
Adevarul
De ce nu a construit România autostrăzi în anii ’90. Planul celor peste o mie de kilometri în primul deceniu după Ceaușescu
Mediafax
Prognoza ANM: Vreme schimbătoare de Crăciun și Anul Nou: încălzire temporară, urmată de răcire accentuată și ninsori
Click
O punte „tradițională” anulată de Guvern sparge vacanța românilor. Cum arată calendarul liberelor în 2026
Digi24
Prima reacție a Rusiei la dezvăluirile serviciilor secrete americane privind planul lui Putin de a ataca alte țări din Europa
Cancan.ro
Doliu în televiziunea din România! Un cunoscut prezentator TV a murit, după o carieră de 22 de ani
Ce se întâmplă doctore
Cum se menține în formă Ricky Martin, la 53 de ani! Zeul latino care sfidează timpul
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Fabrica din România care a produs 1 milion de anvelope în 2025. Este singura din lume cu zero emisii de CO2
Descopera.ro
Ceva s-a prăbușit pe Lună! Momentul a fost înregistrat
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Soțul tău are o amantă tânără! Îmi pare rău!
Descopera.ro
Ce anume din ADN-ul centenarilor îi face să trăiască atât de mult?