Prima pagină » Puterea Gândului » Domnule Ponta, știți de ce-ați pierdut atât de rușinos?

Domnule Ponta, știți de ce-ați pierdut atât de rușinos?

Domnule Ponta, știți de ce-ați pierdut atât de rușinos?
Indignarea și lacrimile pe care ni le-au stârnit românii care au stat ore în șir la cozile rușinii și care la final au încasat gazele lacrimogene ale jandarmilor vă cer să plecați.

În ultimele săptămâni, mi-au rămas întipărite în minte imaginile din Ucraina cu oamenii care îi luau pe corupți și îi aruncau, la propriu, în tomberoane. La ghenă. Victor Ponta, Guvernul pe care îl conduce și-au bătut joc de românii care trimit miliarde acasă – Trebuie să plece. Altfel vor ajunge, chiar și metaforic, la tomberonul istoriei noastre. Singurii care ne-au râs în nas și ne-au luat dreptul de a vota.

Câteva gânduri la cald, după primele date oficiale:

1. Domnule Klaus Iohannis, datorați victoria de astăzi românilor pribegi pe afară și tineretului care și-a pus mari speranțe în puterea schimbării. Am să îmi rog prietenii și cunoștințele să numere cât au însemnat online-ul, rețelele de socializare, sutele de filme din diaspora filmate cu smartphone-ul în aceste zile. Când am să dețin cifre despre eroii care și-au luat țară înapoi, am să le public.

2. Schimbarea, după 25 de ani, înseamnă curățenie de la un capăt la altul. Indiferent de partid, corupții și hoții trebuie să dispară. Aștept să dispară nume și din PNL și din PDL.

3. Despre Victor Ponta, aflu la Antena 3 că premierul nu pleacă, pentru că nu i-a cerut partidul. Nici în al 12-lea ceas nu înțelege că românii îi cer să plece. Se raportează, încă, greșit, la cei care sunt în spatele lui. Victor Ponta și Liviu Dragnea vor pleca pentru că românii nu îi mai vor. Cică românii nu au pentru ce protesta. Să vă arăt eu două video-uri pe Facebook unde oamenii cântau „Deșteaptă-te, române!”, în fața secției de vot. E un început în tot sfârșitul

4. Indignarea și lacrimile pe care ni le-au stârnit românii care au stat ore în șir la cozile rușinii și care la final au încasat gazele lacrimogene ale jandarmilor vă cer să plecați.

5. Mândru că sunt român. Când ataci libertatea și democrația cu cel mai mare tupeu, când minți cu nonșalanță, dai socoteală.

6. Aștept (imperativ) ca de mâine, instituțiile blocate de PSD și campanie să înceapă să lucreze. Liste suplimentare, turism electoral, vot multiplu: toate potlogăriile făcute în această campanie murdară trebuie să fie investigate. Cum trebuie să fie investigat și muntele de bani drenat în campanie. Am impresia că niciun Ghiță n-a venit cu bani de acasă și că finanțarea campaniei faraonice s-a făcut tot din banii amărâților, cu bani de la stat. Și totuși, de unde vin banii partidelor pentru campaniile electorale? Există articole care sunt adevărate rechizitorii. Ce mai așteptați? Câți bani le-a dat PSD marilor „experți” care nu au aflat că în România există Facebook și internet?!

7. Știu că la BOR nu se poartă demisiile. Patriarhul Daniel a îngropat credibilitatea bisericii. El plătește? Mama mea este ortodox practicant și a votat Klaus Iohannis. Chiar credeți că toți românii sunt atât de intoleranți precum ați încercat să ne faceți?

8. Colegilor mei jurnaliști care nu au relatat votul din diaspora nu trebuie să le spun eu cum ar trebui să se simtă.

9. Teodor Meleșcanu, omul chiflelor în ziua votului, a mai scos câteva mii de protestatari în stradă.

10. Victor Ponta, nu v-am dat votul din două motive simple: ați plagiat și ați mințit prea mult. Atât de simplă a fost opțiunea mea. Asta dacă vă întrebați poate cum Dumnezeu ați reușit să pierdeți atât de dezastruos.

Ca să nu mai fie niciodată România în față unui examen atât de periculos (pe care românii l-au trecut cu brio, de alegeri), investiția pe termen lung în educație este singurul răspuns.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
Patriarhul Daniel, propunerea surpriză de prim-ministru în plin blocaj politic
Digi24
Persoanele sub 50 de ani îmbătrânesc „mai repede decât generațiile anterioare”. Care e explicația
Cancan.ro
O fetiță de doar 7 ani a murit la o piscină celebră din București. Ireal ce făceau părinții ei în acest timp
Prosport.ro
FOTO. Cristina ICH, apariție răvășitoare în dormitor: „Femeia fatală”
Adevarul
De ce au abandonat împărații romani Dacia. Motivele uneia dintre cele mai controversate decizii din istoria Imperiului Roman
Mediafax
Polonia avertizează: Rusia pregătește provocări pe Flancul Estic
Click
Gabriela Prisăcariu a făcut furori pe plajă! Cum arată soția lui Dani Oțil în costum de baie
Digi24
Ziua în care patru bombe nucleare au căzut pe teritoriul Spaniei. O tragedie aviatică ale cărei urmări se simt și 60 de ani mai târziu
Cancan.ro
BREAKING‼️ E cod ROȘU😲 ANM anunță prăpăd și recomandă să NU ieșiți din case↘️
Ce se întâmplă doctore
Avea o frumusețe ireală încă din copilărie. Acum recunoști fetița? A devenit una dintre cele mai admirate femei din lume
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Video / Skoda Octavia Facelift 2.0 TDI. De ce rămâne una dintre favoritele românilor
Descopera.ro
De ce generațiile mai tinere par să îmbătrânească mai repede și cum le afectează asta sănătatea?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă merge la Balul Bobocilor şi pune ochii pe o tipă: - Vrei să dansezi?
Descopera.ro
Trădarea într-o relație poate declanșa reacții similare celor asociate traumei psihologice. Psihologia explică de ce este atât de greu să pleci