Prima pagină » Sport » Hagi: Probabil o să mă întorc în iarbă, mi-e dor de antrenorat

Hagi: Probabil o să mă întorc în iarbă, mi-e dor de antrenorat

Hagi: Probabil o să mă întorc în iarbă, mi-e dor de antrenorat
Fostul fotbalist Gheorghe Hagi a declarat, miercuri, într-o conferință de presă, că îi este dor de antrenorat și că în viitor probabil va prelua o echipă, fără să precizeze însă momentul când se va produce acest lucru.

Fostul fotbalist Gheorghe Hagi a declarat, miercuri, într-o conferință de presă, că îi este dor de antrenorat și că în viitor probabil va prelua o echipă, fără să precizeze însă momentul când se va produce acest lucru.

„Acum învăț, am academie, probabil în viitor o să mă întorc în iarbă. Viața o să-mi arate dacă o să ajung să îl antrenez pe fiul meu, Ianis. Cel mai important e să vedem dacă Ianis ajunge fotbalist ca să pot să îl antrenez eu. Mi-e dor de antrenorat, normal. Dar acum muncesc 24 de ore, la antrenorat nu muncești atât. Acum și când dorm mă gândesc la fotbal. Am academie și trebuie să avem grijă de vreo 300 de copii”, a spus fostul căpitan al echipei naționale.

El a adăugat că nu este dezamăgit de evoluția echipei pe care o patronează, Viitorul Constanța, în primul sezon din Liga I, chiar dacă aceasta se află acum în lupta pentru evitarea retrogradării. „Nu sunt dezamăgit de evoluția Viitorului. Obiectivul nostru e să producem jucători. Și eu cred că suntem cel mai bun exemplu din România de când e România. Avem 30 de jucători la loturile naționale, așa că noi și când pierdem, câștigăm. La ultimul meci am promovat alți jucători de ’95 titulari, cu orice risc. Ăsta e obiectivul nostru, mergem pe acest proiect. Acum suntem tineri, de fapt bebeluși. Și anul ăsta doar două echipe ne-au depășit, Steaua și Gaz Metan Mediaș. Am jucat prost în aceste meciuri și am primit multe goluri. În rest ne-am bătut de la egal la egal cu toate echipele. Nu am fost sub adversari foarte mult. Atât putem, mai sunt 9 meciuri și încercăm să obținem puncte ca să rămânem în Liga I”, a adăugat fostul jucător.

Hagi susține că Denis Alibec este cel mai bun vârf din România și că depinde de el dacă se va transfera la Steaua. „Eu mi-am făcut datoria față de el, din bunătatea mea. Am întins o mână unui jucător talentat într-un moment dificil. L-am adus unde trebuie, acum e băiat mare, o să vadă unde e mai bine pentru el. Talent i-a dat Dumnezeu, dar trebuie să muncească foarte mult. Alibec e cel mai talentat număr 9 al României de la generația ’88. Acum are ritm, intensitate, a revenit la o formă bună, de acum rămâne să demonstreze dacă vrea să fie cel mai bun. Eu mi-am făcut datoria să-l pun înapoi pe piață, restul ține de el. Cum spun de Alibec că e cel mai bun vârf, așa spun de Chiricheș că e cel mai bun fundaș central din România. Dar afară trebuie să vedem, trebuie să demonstreze”, a explicat Gheorghe Hagi.

Fostul fotbalist susține că în viitor va apărea un alt jucător care să depășească recordul privind numărul de goluri marcate pentru echipa naționale a României, deținut acum de el și Adrian Mutu. „Sunt convins că va mai veni și alt jucător care să înscrie atâtea goluri. Nu știu când, dar va veni dacă vom construi bine. Atunci vom avea o echipă națională competitivă care să fie mai bună ca a noastră. Pleci de la o echipă ca să depășești anumite recorduri, iar apoi vine și calitatea individuală a jucătorului. Mutu și-a arătat valoarea, are merite enorme. Sperăm să găsim și alții la fel de valoroși sau poate mai valoroși care să ne depășească”, a precizat el.

În altă ordine de idei, Gheorghe Hagi este convins că Galatasaray, echipă eliminată în sferturile de finală ale Ligii Campionilor de Real Madrid, se va bate pentru câștigarea unui trofeu european din sezonul următor. „Galatasaray e o echipă foarte bună, au arătat că au potențial bun. Dar încă nu sunt o echipă care să cucerească un trofeu în Europa. Probabil că de la anul încolo se pot gândi și la acest lucru pentru că și-au mărit bugetul. Au adus jucători ca Drogba sau Sneijder, au format un colectiv bun. Terim știe ce trebuie să facă. Cei de la Galata au acum în casă omul care a câștigat în Europa”, a mai afirmat Hagi.

Fostul fotbalist a participat, miercuri, la conferința de presă organizată cu ocazia lansării ediției a patra a Cupei Hagi Danone destinată copiiilor cu vârste cuprinse între 10 și 12 ani. Competiția se desfășoară în cadrul a șapte turnee zonale la Cluj-Napoca, Galați, Pitești, Suceava, Sibiu, Timișoara și Ploiești. Câștigătoarele se vor alătura campioanei de anul trecut, Atletico Arad, pentru a disputa turneul final organizat la Arad, în perioada 30 mai – 1 iunie. Echipa învingătoare va reprezenta România la Cupa Națiunilor Danone, competiție care se va organiza la Londra, între 5 și 7 septembrie.

Autor
Mediafax
Se dau vouchere lunare pentru energie electrică. Cine beneficiază și cum se pot obține
Digi24
Ilie Bolojan anunță că vor fi două praguri de TVA. Ce măsuri are în vedere Guvernul privind accizele, băncile și jocurile de noroc
Cancan.ro
Vine URGIA peste România din nou: 11 județe vor fi devastate în următoarele ore. Avertisment ANM de ultimă oră
Prosport.ro
O mai ții minte pe Ada Nechita? Cum arată la 41 de ani una dintre cele mai frumoase handbaliste din istoria României
Adevarul
Monștrii din apele Prutului, între legendă și adevăr. Peștii uriași care i-au speriat până și pe scafandri
Mediafax
Ilie Bolojan anunță noi măsuri: TVA va fi pe două praguri, iar accizele la alcool şi combustibil vor crește
Click
Ce mănâncă grecii, de fapt, și care este secretul care ți-a fost ascuns până acum. Un patron de restaurant dezvăluie adevărul despre o vacanță perfectă în Grecia
Wowbiz
Ți se face pielea de găină! Mama Teodorei Marcu, distrusă de durere la aproape 3 săptămâni de când și-a pierdut fiica. Ipostaza sfâșietoare în care a fost surprinsă femeia
Antena 3
Prima fotografie cu Lauren Sanchez în rochie de mireasă. Logodnica lui Jeff Bezos a ales o creație Dolce & Gabbana
Digi24
Scandal la Casa Regală a Norvegiei: Fiul cel mare al prinţesei moştenitoare ar fi comis 23 de infracţiuni. Cele mai grave fapte
Cancan.ro
BREAKING | Florin Bușcan, un taximetrist de 37 de ani din Alexandria, a murit pe Autostrada A2 😢
Ce se întâmplă doctore
Brigitte Pastramă, de nerecunoscut după ce a dispărut din showbiz! Fosta lui Ilie Năstase a renunțat la acidul din buze și la extensii
observatornews.ro
Cum s-a produs tragedia din Gorj, în care Liviu a murit electrocutat. Cânta la vioară în casă
StirileKanalD
Și-a ucis soția cu sânge rece, după care a plecat „zâmbind”. Victima își plimba fiul de doar 7 luni în momentul în care criminalul i-a luat viața
KanalD
Un avion s-a prăbușit în Franța, la scurt timp după decolare! Toți cei aflați la bord au murit
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Fără Rabla în 2025? Iată câteva mașini pe care ți le permiți și fără ajutor de la stat!
Descopera.ro
Binturongul: animalul din Asia care are un miros extrem de ciudat
Capital.ro
Anunț pentru cei care scot bani de la bancomat. Obligatoriu la ATM. Verificați întotdeauna când scoateți cash
Evz.ro
Mamaia, 77 de lei masa de prânz la „Împinge tava”. Turiștii, înfuriați
A1
Marele Premiu de Formula 1 al Austriei se vede duminică, de la 16.00, la Antena 1 şi pe AntenaPLAY
Stirile Kanal D
Pe Notino.ro, Summer Black Friday 2025 vine cu reduceri de până la 33%
Kfetele
VIDEO Dana Roba, dispusă să se mai împace cu fostul iubit, Beni? "Avem o relație foarte bună, iar dacă acum îl sun să vină să-mi aducă niște medicamente sau să mă ajute cu ceva, el vine și mă ajută!"
RadioImpuls
Mesaje de Sfinții Petru și Pavel 2025. Idei de urări și felicitări pentru sărbătoriți: „Fie ca Sfinții Petru și Pavel să te ocrotească și să te călăuzească în fiecare pas. Să ai parte de lumină, pace și credință în suflet! La mulți ani!”
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Bulă, știi să acorzi primul ajutor? – Da, doamna profesoară!
Descopera.ro
Cine este Jeff Bezos și cum a ajuns să fie unul dintre bogații planetei?