Prima pagină » Sport » Luptătorul Daniel Ghiță, dezgustat de modul în care sărbătoresc mulți români Crăciunul: „Am copiat toate mizeriile! Târg și Mariah Carey”

Luptătorul Daniel Ghiță, dezgustat de modul în care sărbătoresc mulți români Crăciunul: „Am copiat toate mizeriile! Târg și Mariah Carey”

Luptătorul Daniel Ghiță, dezgustat de modul în care sărbătoresc mulți români Crăciunul: „Am copiat toate mizeriile! Târg și Mariah Carey
Luptătorul Daniel Ghiță s-a declarat profund indignat de modul în care românii sărbătoresc Crăciunul în 2019. Pentru că este un adevărat tradiționalist, Daniel Ghiță îi critică vehement pe cei care se bucură de elementele moderne ale acestei sărbători.

Daniel Ghiță a postat un mesaj pe Facebook în care se declară dezgustatat de puloverele cu Moș Crăciun, de târgurile de Crăciu, de goana după cadouri și de popularul „All I want for Christmas is you”.

„Dragilor, mă iertați că vă rog să încetați cu pozele cu crăciunițe și pulover cu Moș Crăciun! Românii au IE și straie strămoșești. De ce nu va îmbrăcați în ele?   Toată lumea mă sună: Cum? Nu ai pulover cu Moș Crăciun? Nu am! Mare dezamgire! Cum, nu se poate, Daniel. Săracul copil, nu te vede familia cu pulover roșu, cornițe de cerb la mașina?   Cum? Nu ai fost la Târgu de Crăciun! Nu, domnule nu am fost! Trebuia? Târgu ăsta nu este tipic românesc. Eu nu îmi aduc aminte ca noi aveam așa ceva în copilărie? Târg de Crăciun e tipic nemțesc. Peste tot muzica „Merry X-mas” că îți vine să vomiți. Colinda tipic românească nu mai merge în România? Fac reclamație peste tot și întreb: colindă nu aveti ? Nu avem! Nu e la modă…   Anul trecut am mers la țară. Am pus poza și un film cu o căruță. Mă suna toată lumea: Cum? Nu ești în Bali? Maldive? Hai, te invităm în Austria, la Kitzbuhel. Te faci de râs că postezi în căruță la țară! Toți ați crescut in Bali? Nu este Crăciunul să mergi la țară la bunici? Nu, nu mai e la modă!   Refuz să fiu în pas cu moda, să am pulover cu Moș Crăciun, Târguri de Crăciun, să aud Mariah Carey peste tot și goana asta după cadouri.   Orbil, noi cu o tradiție bogată să copiem toate mizeriile! Sper, să nu mai văd poze cu cadouri sub brad! Materialismul domină, multă ipocrizie și dăm dovada că nu știm să ne respectăm strămoșii! Ne pierdem identitatea, pentru că am devenit turme de oi… Sărbători binecuvântate! O colindă, un cârnat și mai vizitați și părinții, bunicii la țara. Lăsați superficialitatea și materialismul!”, a scris luptătorul pe Facebook.

Recomandarea video

Mediafax
Alexei Navalnîi a fost otrăvit. Acuzații grave aduse Rusiei de cinci state europene
Digi24
Militarii NATO, învinși de ucraineni. Un exercițiu a arătat cum o echipă mică de operatori de drone a câștigat în fața aliaților
Cancan.ro
Un nou caz Iorgulescu? În ce țară ar fi fugit Victoraș Micula după ce a fost condamnat la închisoare!
Prosport.ro
FOTO. Andreea Bălan, apariție îndrăzneață de Ziua Îndrăgostiților!
Adevarul
Fostă patinatoare, jefuită și ucisă brutal. A fost împușcată în propria mașină, la doar 28 de ani
Mediafax
Stubb: Imperialismul și expansiunea sunt înscrise în ADN-ul lui Putin și al Rusiei
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Cancan.ro
De ce a ars femeia din mașina cuprinsă de flăcări în București, iar bărbatul a scăpat. Cum s-a petrecut tragedia
Ce se întâmplă doctore
O mai știți pe Fata Morgana?! Cum arată acum după ce a învins cancerul de piele. Imagini senzuale cu bruneta
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
România, printre ultimele locuri din lume la adopția de mașini electrice
Descopera.ro
Balcanii și Marile Puteri. Ce se întâmpla aici în anii 1912–1913
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
Ce părere mai au principalii aliați ai NATO despre SUA?