Prima pagină » Emisiuni » Marius Tucă Show » Călin Georgescu: „Modelul economic neoliberal este complet greșit. Trebuie să ne valorificăm singuri toate resursele”

Călin Georgescu: „Modelul economic neoliberal este complet greșit. Trebuie să ne valorificăm singuri toate resursele”

În cadrul unei ediții transmise live de Gândul, Călin Georgescu a vorbit despre problemele economice din România și din Europa. Urmărește aici, integral, emisiunea Marius Tucă Show.

Călin Georgescu consideră că modelul economic neoliberal este greșit și a afectat Vestul și Estul Europei. El spune că a fost preluat și în România după 1990 și că o economie bazată pe consum și factori externi a slăbit țările europene.

„Modelul economic neoliberal, care s-a preluat în 1990, este complet greșit. El a distrus Vestul și este pe cale să distrugă și Estul”, spune Georgescu.

Călin Georgescu: „România trebuie să își valorifice resursele proprii, în interesul cetățenilor”

În cadrul emisiunii, Călin Georgescu a explicat că mulți români plecați în străinătate se pot întoarce în țară. El consideră că actualul model economic din Vest începe să intre în criză.

„Și mai am un punct foarte important: de ce se vor întoarce? Pentru că modelul economic neoliberal, care s-a preluat în 1990, este complet greșit” , subliniază Georgescu.

Călin Georgescu susține un model economic distributist, bazat pe resursele proprii ale fiecărei țări. El spune că România trebuie să își folosească mai bine resursele naturale, agricultura și producția internă. Economia, în viziunea sa, trebuie să fie în folosul cetățenilor, nu al marilor companii.

„De aceea este modelul economic pe care l-am propus eu, distributist, modelul economic care este legat strict de resursele tale și în care singura lecție pe care o ai de învățat la economie este să îți valorifici singur resursele țării tale. Modelul economic neoliberal a distrus această lume”, conchide Georgescu.

 

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
România dă lovitura la Locarno! „Nu e locul tău aici” câștigă Leopardul de Aur
Digi24
Mesaje de „La mulți ani” pentru Sfânta Maria 2026: Urări pe care să le trimiți sărbătoriților pe 15 august
Cancan.ro
Cu ce se ocupă acum pensionarul de pe Transfăgărășan? Incidentul deosebit de GRAV care l-a retrogradat din funcție. Avem detalii 💣
Prosport.ro
„Doamna Diana, ne omorâți”. Imagini incendiare cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu, în costum de baie
Adevarul
Cum au reușit 24 de iepuri să cucerească un întreg continent și să provoace dezastre. „Invazia începută în 1859 continuă și astăzi”
Mediafax
A spart peretele și a rămas fără cuvinte! Ce a găsit un student valorează 9 milioane de euro
Click
Vacanța de vară se mută în toamnă. Cât costă un concediu în septembrie
Digi24
Cum a pregătit Rusia „trupe de șoc” care să creeze haos în Rep. Moldova: Un plan pus la cale din „Silicon Valley”-ul Kremlinului
Cancan.ro
650 lei amendă pentru toți pietonii din România care fac acest lucru în timp ce traversează strada, pe zebră. Mulți consideră că este un gest normal, dar legea spune altceva
Ce se întâmplă doctore
Cum arată casa de 21 de milioane de dolari în care locuiesc Meghan Markle și Prințul Harry. „Este vindecător. Te simți liber”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Afecțiuni medicale din cauza cărora șoferii pot ajunge la închisoare. Problema e tratamentul, nu boala
Descopera.ro
Un studiu, în premieră, dezvăluie că doar o oră în plus de somn îi ajută pe studenți să aibă note mai bune
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Facem dragoste de trei ori pe săptămână!
Descopera.ro
Avertisment pentru proprietarii de câini: apa aparent liniștită poate ascunde pericole mortale