Prima pagină » ALEGERI 2024 » Marcel Ciolacu: Ne-am construit prea mult în URĂ. Îmi doresc un președinte care, în sfârșit, să UNEASCĂ

Marcel Ciolacu: Ne-am construit prea mult în URĂ. Îmi doresc un președinte care, în sfârșit, să UNEASCĂ

 Marcel Ciolacu spune că „ne-am construit prea mult în ură” și că își dorește un președinte „care să nu mai împartă românii în bun și răi, de la oraș sau de la sat, din România sau din diaspora, îmi doresc un președinte care, în sfârșit, să unească”.

Marcel Ciolacu s-a întâlnit cu reprezentanții comunității de români din Marea Britanie, în fața cărora și-a exprimat „punctul de vedere al unui român”.

Indiferent, că știm cu toții că suntem într-o perioadă de campanie electorală, indiferent cum o să îl numească pe viitorul președinte, indiferent cine va fi viitorul președinte, eu nu mai îmi doresc, și acum vă vorbesc din punctul de vedere al unui român, eu nu mai îmi doresc un președinte nici de stânga, nici de dreapta, nu știu, n-aș mai face nicio altă diferență neapărat de religie. Eu îmi doresc un președinte care să nu mai împartă românii în bun și răi, de la oraș sau de la sat, din România sau din diaspora, îmi doresc un președinte care, în sfârșit, să unească.

Premierul crede că, dacă acele comunități s-ar uni, ar fi decidente, cel puțin în zona administrativ-locală.

Cumva ne-am construit prea mult în ură. Am uitat, de fapt, că suntem creștini și care este esența creștinătății, dar eu cred că, cu voia lui Dumnezeu, de această dată, vom găsi calea care să ne unească, nu să continue să ne dezbine și nu sunt acea persoană care caută, cumva, vinovații. Vinovații sunt fără vină și știu mai bine fiecare ce au făcut și ce ar fi putut face. Părerea mea este că trebuie să găsim ce avem de făcut de acum încolo.

CITEȘTE ȘI:

Recomandarea video

Mediafax
Hotelul care îți dă banii înapoi în funcție de cât de mult plouă
Digi24
VIDEO „Războiul pe care nu ai voie să-l vezi”. Cum rescriu Emiratele Arabe Unite povestea atacurilor iraniene (Bellingcat)
Cancan.ro
Cât a plătit un client pentru o cursă Uber de 12 km, din București până la Aeroportul Otopeni
Prosport.ro
FOTO. Și-a trădat prietena și a avut o aventură cu soțul acesteia
Adevarul
Mihaela Rădulescu, destăinuiri dureroase la 8 luni de la moartea lui Felix Baumgartner: „Nicio femeie n-ar trebui să fie doar femeia cuiva”
Mediafax
BCE: România, printre țările UE cu cea mai mare creștere a investițiilor publice. Nivel record susținut de fonduri europene
Click
Cum au ajuns să-și împartă treburile în gospodărie Anca Țurcașiu și iubitul ei: „Trăim unul pentru celălalt”
Digi24
Scandalul de pe „acoperișul lumii”: cum au ajuns fraudele cu asigurări pe Everest și ce legătură are bicarbonatul de sodiu
Cancan.ro
Localitatea din România în care poți cumpăra o casă cu doar 1960 de euro. Terenul are 1922 de metri pătrați
Ce se întâmplă doctore
Ioana Tamaș, imagini incendiare în costum de baie! Soția lui Tamaș arată senzațional la 37 de ani
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Am condus în România noile Dacia Duster și Bigster cu tracțiune integrală și transmisie automată
Descopera.ro
De ce câmpul magnetic al planetei Saturn este deformat?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion îsi sună mama în noaptea nunții: – Mamăăă!
Descopera.ro
Copiii și ecranele: Cât este prea mult și ce pot face părinții