Prima pagină » Știri » AUDIO | Strigătul disperat al românului care susține că a fost arestat pe nedrept în India: Vreau doar să am un proces corect. Nici măcar nu îmi dau voie să am translator / Mama lui Alex: Nu are voie să facă vreo plângere pentru că polițiștii indieni îl torturează. De 3 ani trăiește un adevărat calvar

AUDIO | Strigătul disperat al românului care susține că a fost arestat pe nedrept în India: Vreau doar să am un proces corect. Nici măcar nu îmi dau voie să am translator / Mama lui Alex: Nu are voie să facă vreo plângere pentru că polițiștii indieni îl torturează. De 3 ani trăiește un adevărat calvar

AUDIO | Strigătul disperat al românului care susține că a fost arestat pe nedrept în India: Vreau doar să am un proces corect. Nici măcar nu îmi dau voie să am translator / Mama lui Alex: Nu are voie să facă vreo plângere pentru că polițiștii indieni îl torturează. De 3 ani trăiește un adevărat calvar
Alex Marinoiu, din Craiova, a fost arestat în India în februarie 2017, în urma unor acuzații conform cărora românul ar fi făcut parte dintr-o grupare specializată în infracțiuni informatice, potrivit adevărul.ro.

Însă Alex susține că a mers în India ca turist și că nu are nicio legătură cu gruparea respectivă: „Nu cer decât să fiu ajutat să am un proces corect. Nu-mi dau nici măcar translator”.

În 2016 mai mulți români erau acuzați că ar fi montat dispozitive de copiere a datelor cardurilor de credit pe bancomatele din orașul Thiruvananthapuram, capitala statului Kerala din sudul Indiei. Ulterior, în luna august a aceluiași an, românul Gabriel Marian Ilie, în vârstă de 27 de ani, din Craiova, a fost arestat în Mumbai.

Acesta era bănuit de către procurorii indieni că acționa împreună cu alți trei bărbați din Craiova și unul din Reșița. Astfel, Interpol a anunțat că Victor Cristian Constantin, de 26 de ani, Bogdan Florian Floreci, de 24 de ani, Mircea Onea Popescu, de 30 de ani, toți din Craiova, dar și Florin Ioan, de 27 de ani, din Reșița, sunt urmăriți în plan internațional.

În perioada în care structura infracțională ar fi comis fapta, Alexandru Marinoiu se afla în vizită în regiunea respectivă, dar într-un alt stat. Însă autoritățile l-au ridicat de pe stradă crezând că și el face parte din structura infracțională, dar a fost eliberat rapid întrucât în urma verificărilor s-a constatat faptul că bărbatul nu fusese implicat.

La câteva luni după, în februarie 2017, Alex și prietena lui cu care urma să se căsătorească voiau să meargă într-o excursie, însă la granița terestră cu Nicaragua, bărbatul a fost arestat „în baza unui mandat internațional de care nu avea habar. Așa a început calvarul”, povestește Irina Mateescu, mama lui Alex.

Românul a fost închis timp de un an de zile în Nicaragua, timp în care mama lui a încercat să îl contacteze și să îl ajute – „nu știam nimic de el, îl căutam disperată, toate ușile îmi erau închise și nu înțelegeam ce se întâmplă”, a povestit aceasta pentru adevărul.ro.

Ulterior Alex a fost transferat în India iar de 2 ani se află în arestul poliției din Thiruvananthapuram.

„Am angajat până acum 4 avocați indieni, nu am putut să duc acolo avocați români, nu mi s-a permis. Toți avocații indieni mi-au spus că nu sunt deloc probe împotriva copilului meu, dar așa este la ei în țară, mi-au promis că mă vor ajuta, dar până acum doar le-am plătit onorariile. În rest, nimic. Procesele se desfășoară în limba lor, Alex nu înțelege absolut nimic, nu vor să-i accepte nici măcar translator. Este groaznic. Fiul meu s-a îmbolnăvit, nu are acces la un tratament adecvat, nu are voie să facă vreo plângere pentru că polițiștii indieni îl torturează. De 3 ani trăiește un adevărat calvar”, a povestit Irina Mateescu despre situația complicată în care se află fiul ei.

De asemenea, aceasta a menționat că a cerut ajutorul Guvernului României, Ambasadei, însă demersurile ei au rămas fără răspuns.

În prezent, Alex se află în detenție alături de Gabriel Marian Iliei, craioveanul împotriva căruia există probe la dosar. Însă, în ciuda faptului că acuzatul le-a mărturisit autorităților indiene că nici măcar nu îl cunoaște pe Alex, acesta rămâne încă închis.

Potrivit Irinei Mateescu, se pare că autoritățile indiene au mediatizat foarte mult cazul românilor și „s-au lăudat mult în fața opiniei publice”, iar dintre persoanele implicate, unele au fost promovate.

Mama lui Alex cere ajutorul tuturor românilor și a realizat o înregistrare cu acesta pe care dat-o publicității: „Vă implor, ajutați-mă! Speranța mea este ca vocea lui să fie auzită și autoritățile să ne ajute. Un român are nevoie de ajutorul românilor”. 

Înregistrarea poate fi ascultată aici

Foto: Adevărul.ro

 

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Report de peste 1,7 milioane de euro la Loto 6/49. Trageri speciale de Anul Nou
Digi24
Orașul unde taxa pe gunoi crește cu 70%. Revoltați, localnicii amenință că vor plăti la sfârșitul anului viitor: „Avem alte priorități”
Cancan.ro
Ninge 5 zile consecutiv, în România, de pe 1 ianuarie 2026! Meteorologii Weather.com au revizuit prognoza meteo
Prosport.ro
Gigi Becali a donat sume imense pentru terminarea mănăstirii din Rwanda. Reacția din Africa a venit imediat
Adevarul
Destinație populară din Spania, sub amenințarea unui râu subteran toxic. Mercurul „invizibil” ajunge în mare
Mediafax
Vânt de până la 120 km/h! Avertizările meteorologilor, prelungite până în noaptea de Revelion
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Putin a pus ochii pe o nouă țară. Cum vrea liderul de la Kremlin să-și impună puterea
Cancan.ro
BREAKING despre Dan Petrescu! Din păcate, e adevărat
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un radar fix cu inteligență artificială a înregistrat peste 1.000 de abateri, în doar 4 zile
Descopera.ro
Premieră astronomică în ultimele zile ale anului!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Este adevărat că există două locuri în lume unde poți păși direct pe mantaua Pământului?