Prima pagină » Știri » Când vor discuta senatorii cererile DNA pentru Gabriel Oprea și Doina Tudor

Când vor discuta senatorii cererile DNA pentru Gabriel Oprea și Doina Tudor

Când vor discuta senatorii cererile DNA pentru Gabriel Oprea și Doina Tudor
Senatorii vor discuta luni, la ședința Biroului Permanent, cererile DNA pentru urmărire penală, în cazul lui Gabriel Oprea și încuviințarea reținerii și arestării senatoarei Doina Tudor, a declarat vineri vicepreședintele Senatului Ioan Chelaru (PSD).

„Vom discuta, cel mai probabil luni, în Biroul Permanent, ambele cereri”, a precizat Chelaru, pentru MEDIAFAX. Biroul Permanent trebuie să sesizeze Comisia juridică în vederea avizului pentru solicitările DNA, decizia finală aparținând însă plenului Senatului.

Direcția Națională Anticorupție a cerut joi aviz pentru reținerea și arestarea senatoarei Anca Doina Tudor pentru complicitate la luare de mită în dosarul fostului vicepreședinte al ASF, cererea ajungând la Cabinetul președintelui Senatului vineri.

Procurorul șef al DNA a transmis Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție cererea și referatul, în vederea sesizării ministrului Justiției, pentru a solicita Senatului încuviințarea reținerii și arestării senatoarei Anca Doina Tudor, acuzată de complicitate la infracțiunea de luare de mită.

De asemenea, cererea DNA de urmărire penală a senatorului Gabriel Oprea a ajuns miercuri la Senat, fostul ministrul ministru fiind acuzat de abuz în serviciu, în dosarul fostului șef al Departamentului de Informații și Protecție Internă, Nicolae Gheorghe.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Marele pierzător al acestor alegeri
Digi24
Cele două probleme care țin pe loc încheierea unui acord de pace Rusia - Ucraina, dezvăluite de Keith Kellogg
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume a primit o ofertă de nerefuzat
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
EXIT-POLL Alegeri Primăria București 2025. CURS: Ciucu 32,7% Băluță 26,3% Alexandrescu 20,2% Drulă 12,8%. INSCOP: Ciucu: 31,7%, Băluță 26,1%, Alexandrescu 21,1%
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
O crimă care pune gaz pe foc în procesul de mobilizare din Ucraina, în criză de soldați. „Sunt incredibil de ruşinată”
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Efectul surprinzător al gazului ilariant împotriva depresiei severe