Prima pagină » Știri » „Cățelul era în convulsii și în chinuri groaznice”: O asociație publică fotografii cu animale otrăvite pe străzile din Siret – FOTO

„Cățelul era în convulsii și în chinuri groaznice”: O asociație publică fotografii cu animale otrăvite pe străzile din Siret – FOTO

„Cățelul era în convulsii și în chinuri groaznice
O asociație pentru protecția animalelor din Suceava reclamă că în ultima vreme tot mai multe animale sunt otrăvite pe străzile orașului Siret.

ATENȚIE! Urmează imagini cu puternic impact emoționant

Reprezentanții asociației au postat pe Facebook mai multe fotografii cu animale moarte, surprinse pe străzile orașului Siret.

„Ceea ce vedeți sunt trupuri de câini și de pisici care zac pe străzile din Siret. Otrăviți. Oamenii sunt indignați și revoltați și ne scriu că acțiunile de felul acesta se întâmplă regulat. S-au otrăvit și ieri câini, și de sărbători, și în toamna anului trecut, iar mai grav este faptul că au murit și animale din curțile oamenilor, deci s-a aruncat cu otravă peste garduri”, scriu reprezentanții asociației.

Aceștia spun că a fost otrăvit chiar și un câine cu proprietar: „Cățelul era în convulsii și în chinuri groaznice în fața porții de la brutăria veche. O doamnă l-a dus urgent la o clinică din Rădăuți, însă din păcate nu a putut fi salvat”.

Potrivit postării de pe rețeaua de socilizare, câțiva oameni din Siret vor sesiza Poliția și vor duce cadavrele pentru necropsie, la Suceava. Reprezentanții asociației cer autorităților să intervină.

„Anul 2020 a debutat cu un val de acte de cruzime față de animale. Vom vedea anul acesta și acțiuni concrete ale autorităților? Milioane de oameni indignați de ceea ce văd în presă sau pe rețelele de socializare, dar ce pot face mai mult decât să se revolte? În timp ce criminalii sadici, oameni care trăiesc în comunitate alături de noi, oameni care nu sunt normali nici la cap, nici la suflet continuă să își satisfacă fără grijă setea și plăcerea de a ucide deoarece nimeni nu îi pedepsește. Iar lipsa de acțiuni concrete a statului, prin organele sale competente și cu autoritate în domeniu, nu face decât să încurajeze aceste barbarii pe care le vedem zilnic”, se mai arată în postare.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
De ce Iranul a ripostat rapid, după eliminarea lui Khamenei?
Digi24
Cum vede finalul conflictului din Orientul Mijlociu o mare putere mondială, vecină cu Iranul
Cancan.ro
A semnat cu PRO TV! Noul nume care se alătură trustului din Pache Protopopescu: Sunt foarte fericit să fac parte din acest proiect
Prosport.ro
Olivia, apariție în bikini: „A arătat aproape tot”
Adevarul
Zeci de mii de români nu pot ieși la pensie din cauza lipsei unui document extrem de important
Mediafax
UE elimină eticheta privind emisiile pentru oțel din legea „fabricat în Europa”, arată un proiect
Click
Furia unei românce care își ia la serviciu mâncare la pachet. „A deschis caserola, a luat pieptul și a pus-o înapoi în frigider”
Digi24
Situație neobișnuită: Grecia va deshuma 150 de persoane moarte de Covid, după ce trupurile nu s-au descompus nici după 5 ani
Cancan.ro
Ce este pata roșie de pe gâtul lui Donald Trump, de fapt. S-a aflat tot adevărul!
Ce se întâmplă doctore
Recunoști fetița din imagine? Acum e una dintre cele mai CELEBRE femei din lume, iar soțul ei are o avere impresionantă
Ciao.ro
Inna, Delia sau Gina Pistol, poze pe care le-ar vrea șterse! Ipostaze stânjenitoare în public
Promotor.ro
România va produce drone militare autonome dotate cu muniție. Orbotix Industries, consorțiu cu trei firme românești
Descopera.ro
Sigur n-ai știut! De ce muștele își freacă „picioarele”?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O tipă e în pat cu noul iubit: – E prima oară când fac asta, nu vreau să-ți faci o părere proastă despre mine...
Descopera.ro
Oamenii de știință, bulversați după descoperirea unor planete colosale: „Este o enigmă”