Prima pagină » Știri » Florin Petrescu, „Axinte” de la Vacanța Mare, condamnat pentru șantaj. Dan Diaconescu, implicat în dosar

Florin Petrescu, „Axinte” de la Vacanța Mare, condamnat pentru șantaj. Dan Diaconescu, implicat în dosar

Florin Petrescu, „Axinte” de la Vacanța Mare, condamnat pentru șantaj. Dan Diaconescu, implicat în dosar

Actorul Florin Petrescu, cunoscut publicului larg mai ales pentru rolul „Axinte” din cadrul grupului de umor „Vacanța Mare”, a fost condamnat de către judecătorii Tribunalului București la doi ani de închisoare cu suspendare.

Actorul a fost acuzat de șantaj, iar acesta și-a și recunoscut faptele, după cum informează Adevărul.

Vineri, 2 octombrie 2020, Tribunalul București a emis o decizie care prevede că Petrescu a semnat un acord prin care recunoaște acuzațiile aduse de oamenii legii.

Ca urmare a semnării acestui acord, instanța a decis „suspendarea sub supraveghere a executării pedepsei principale de 2 ani închisoare pe durata unui termen de supraveghere de 2 ani”.

Potrivit deciziei instanței, actorul va fi supus unei serii de măsuri de supraveghere pe durata celor doi ani:

a) să se prezinte la Serviciul de Probaţiune Bucureşti la datele fixate de acesta;

b) să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa;

c) să anunţe, în prealabil, schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile;

d) să comunice schimbarea locului de muncă;

e) să comunice informaţii şi documente de natură a permite controlul mjloacelor sale de existenţa În baza art. 93 alin. 2 lit. b Cod penal obligă inculpatul să frecventeze unul sau mai multe programe de reintegrare socială derulate de către serviciul de probaţiune sau organizate în colaborare cu instituţii din comunitate.

Decizia poate fi contestată.

Dan Diaconescu, implicat în dosar

Florin Petrescu a fost acuzat de Direcția Națională Anticorupție (DNA) că l-ar fi șantajat pe fostul director al Spitalului Malaxa din Capitală, Florin Secureanu, încercând să obțină sume de bani în numele lui Dan Diaconescu, pentru ca acesta din urmă să înceteze să îl mai menționeze în emisiunile sale pe Secureanu.

Florin Petrescu a recunoscut acuzațiile aduse de către procurorii anticorupție.

Dosarul a fost deschis în urmă cu opt ani.

„Se fac cercetări că am vrut să ajut pe cineva. A zis: «Eşti prieten cu Dan Diaconescu, zi-i să nu mai spună de spitalul nostru». Şi m-am dus la Dan şi i-am zis să nu mai facă şi el atâtea probleme, că Secureanu (Florin Secureanu, fostul director al Spitalului Malaxa, n.r.)… (Dan Diaconescu ar fi spus – n.r.) «Domne, dacă vrea să ne ajute, să sponsorizeze OTV-ul». Şi eu i-am pus în legătură”, spunea actorul la începutul acestui an, când a fost chemat la DNA pentru a da declarații în acest dosar.

Totodată, Petrescu va presta și o muncă neremunerată, în folosul comunității, pe o perioadă de 60 de zile, fie la ADP Sector 6, fie la DGASPC Sector 6. Serviciul de Probațiune București va decide instituția unde acesta va presta munca în folosul comunității. De asemenea, el va trebui să achite suma de 400 de lei cu titlu de cheltuieli judiciare.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Fermierii anunță un protest uriaș împotriva Guvernului Bolojan! „Agricultura riscă un colaps generalizat”
Digi24
VIDEO Zelenski, reacție virală după atacul din Venezuela. Președintele ucrainean a izbucnit în ras și i-a făcut o sugestie lui
Cancan.ro
Dan Petrescu dezminte zvonurile! Antrenorul nu suferă de cancer, de fapt: 'Totul este în regulă!'
Prosport.ro
Reacția germanilor despre Dan Petrescu după ce au văzut că a slăbit 30 de kilograme din cauza tratamentului
Adevarul
Cum îți cresc pensia punctele de stabilitate: ce sunt și cine beneficiază de ele în 2026
Mediafax
Hărțuirea online devine infracțiune în Republica Moldova. Sunt pedepsite penal și amenințările la adresa jurnaliștilor
Click
Orașul din Europa care a fost invadat de români. 8 din 10 turiști sunt din țara noastră: „E scris în limba română peste tot”
Digi24
Haos în Bulgaria după trecerea la euro. Oamenii s-au trezit că, deși vor să plătească în euro, sunt refuzați de comercianți
Cancan.ro
Ninge 10 zile fără oprire în aceste orașe din România. Anunțul făcut de meteorologii Accuweather
Ce se întâmplă doctore
Cum arată femeia care i-a luat mințile lui Enrique Iglesias. L-a făcut tată pentru a patra oară
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Cea mai scumpă Dacia Bigster. Transformare radicală pentru cel mai nou SUV din gama Dacia
Descopera.ro
Ultima rudă a păsării dodo, observată într-o pădure tropicală îndepărtată din Samoa
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Frica de abandon: rădăcini, manifestări și drumul spre vindecare