Prima pagină » Știri » Ministrul Fondurilor Europene sesizează DNA pentru un contract „cu dedicație” oferit lui Sebastian Ghiță

Ministrul Fondurilor Europene sesizează DNA pentru un contract „cu dedicație” oferit lui Sebastian Ghiță

Ministrul Fondurilor Europene sesizează DNA pentru un contract „cu dedicație
După ce ieri ministrul Fondurilor Europene, Cristian Ghinea, i-a adresat o scrisoare deschisă lui Victor Ponta, în care vorbea despre presupusa favorizare a lui Sebastian Ghiță, în perioada în care Ponta a fost premierul României, joi, Ministerul Fondurilor Europene a făcut o sesizare la DNA pentru un posibil contract cu dedicație, cu o valoare de 38 de milioane de euro, încheiat pentru achiziționarea sistemului informatic de la Autoritatea de Management care gestionează fondurile europene de mediu. Printre firmele care s-au ocupat de gestionarea proiectului se numără și compania One Expert, deținută de Sebastian Ghiță.

Ministerul Fondurilor Europene a solicitat procurorilor anticorupție să verifice procedura de achiziție a sistemului informatic folosit la Autoritatea de Management pentru gestionarea fondurilor europene în zona investițiilor de mediu. Ministerul reclamă că programul, care a costat foarte mult, a fost cumpărat fără să fie testat.

Cristian Ghinea, ministrul Fondurilor Europene, a arătat că există o suspiciune potrivit căreia a fost creat un contract „cu dedicație” pentru ca o anumită firmă să poată să preia acest proiect. Acesta a precizat că mai multe companii sunt implicate în aceste proceduri, una dintre ele fiind firma One Expert, deținută de Sebastian Ghiță, partea contractantă fiind autoritatea de management.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Șeful care a cheltuit 90.000 de dolari pentru ca angajații să doarmă mai bine
Digi24
Ce scoruri ar obține Zelenski și Zalujnîi, fostul comandant al armatei, dacă ar fi alegeri prezidențiale în Ucraina
Cancan.ro
DOLIU în lumea radioului! A murit Anne-Marie Ionescu
Prosport.ro
Ce imagini! Cum arată la 25 de ani „cea mai frumoasă fată din lume”: s-a căsătorit!
Adevarul
Șeful celei mai mari bănci din Rusia îi cere public lui Putin să pună capăt războiului: „Toți așteaptă încetarea luptelor”
Mediafax
Toți șoferii fac ACEEAȘI greșeală înainte de concediu. Regula de 0,2 care îți poate SALVA vacanța
Click
Horoscop vineri, 3 iulie. Săgetătorii au planuri mari la locul de muncă, iar Leii au probleme de sănătate
Digi24
Cel mai trist moment de la CM 2026: Sébastien Desabre, selecționerul RD Congo, șocat de anunțul făcut în direct
Cancan.ro
Zodia BLESTEMATĂ în iulie 2026. Neti Sandu anunță o dublă lovitură pentru acești nativi
Ce se întâmplă doctore
Elena Udrea rupe tăcerea la un an de la eliberarea din închisoare. Adevărul despre relația cu Adrian Alexandrov. Ce se întâmplă în relația lor
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Au „confundat” un Ferrari cu un tobogan. Imaginile au făcut înconjurul internetului
Descopera.ro
În care religie NU ai voie să bei cafea?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: - Vreau să te cer de nevastă cu inelul bunicii!
Descopera.ro
O structură mamut descoperită în spațiul îndepărtat sfidează tot ce știm despre Cosmos