Prima pagină » Tragedia Din Clubul Colectiv » Bilanțul incendiului din Colectiv a ajuns la 55 de morți. Ultima victimă, o tânără în vârstă de 29 de ani

Bilanțul incendiului din Colectiv a ajuns la 55 de morți. Ultima victimă, o tânără în vârstă de 29 de ani

Bilanțul incendiului din Colectiv a ajuns la 55 de morți. Ultima victimă, o tânără în vârstă de 29 de ani
O altă pacientă rănită în incendiul din Colectiv, Loredana Dărescu, a murit, vineri, în spitalul BG Clinic Ludwigshafen din Germania unde fusese transferată, fiind a 55-a persoană decedată în urma incendiului de acum două săptămâni.

UPDATE 1. Loredana Dărescu, rănită în incendiul din clubul Colectiv și decedată, vineri, în Germania, avea 29 de ani, era din Brăila și lucra la București pentru o companie americană.

După incendiul din 30 octombrie, din clubul Colectiv, familia și prietenii tinerei au creat o pagina Facebook, „Donați pentru Loredana Dărescu”, dar și un site cu numele ei, tot pentru strângerea de fonduri.

Ea a fost transferată în stare gravă, în 10 noiembrie, de la Spitalul de Arși din Capitală, la BG Clinic Ludwigshafen din Germania, unde a trecut printr-o intervenție chirurgicală.

„Loredana a trecut astăzi de prima operație și încă așteptăm detalii despre starea ei în urma intervenției”, au anunțat, cu mai puțin de 24 de ore înainte, apropiații.

Tânăra era însoțită în Germania de sora ei.

Inițial, ea a fost internată la Spitalul „Sfântul Pantelimon” din Capitală.

În urma incendiului din 30 octombrie, la clubul Colectiv au decedat 26 de persoane, iar pe drum spre spital a mai murit o persoană. În două săptămâni de la tragedie au decedat alte 28 de persoane, numărul victimelor ajungând, vineri, la 55.

Alte aproximativ 150 de persoane au fost rănite și internate în spitale din Capitală. Dintre acestea, 37 au fost transportate spre unități sanitare din străinătate, însă nouă au decedat, trei în Marea Britanie, unul în Israel, doi în Olanda, unul în drum spre Elveția, unul în Franța și Loredana Dărescu în Germania.

Știrea inițială. Brăileanca Loredana Dărescu fusese transferată în Germania de la Spitalul Sfântul Pantelimon, fiind intubată.

„Mama a fost la ea. Lori e plină de bandaje, nu poate vorbi. Ținem legătura în permanență cu doctorii, iar dacă ei ne vor da ok-ul să o transferăm, o vom face”, declara în urmă cu câteva zile sora mai mică a tinerei, Dorina, pentru ObiectivBR.ro.

La spitale din Germania au ajuns cinci răniți din Colectiv, trei au plecat pe cont propriu, printre care și un cetățean german, iar alte două au fost transferate.

În urma incendiului din 30 octombrie, la clubul Colectiv au decedat 26 de persoane, iar pe drum spre spital a mai murit o persoană. În două săptămâni de la tragedie au decedat alte 28 de persoane, numărul victimelor ajungând, vineri, la 55.

Alte aproximativ 150 de persoane au fost rănite și internate în spitale din Capitală. Dintre acestea, 37 au fost transportate spre unități sanitare din străinătate, însă nouă au decedat, trei în Marea Britanie, unul în Israel, doi în Olanda, unul în drum spre Elveția, unul în Franța și Loredana Dărescu în Germania.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
Bolojan, TRANȘANT după decizia CCR privind Legea ANI: Nu putem schimba principiile în funcție de persoană
Digi24
Cazul avionului chinez interceptat de avioane maghiare de luptă la granița cu România. Ancheta a dezvăluit cauza incidentului
Cancan.ro
Cea mai nouă PROFEȚIE a 'Profetului Apocalipsei': Război total între aceste 5 țări, în octombrie 2026
Prosport.ro
Mădălina Ghenea, apariție răvăşitoare. Fosta iubită a lui Dimitrov s-a pozat aproape goală: „Sunt fericită că trăiesc!”
Adevarul
Numărătoare inversă pe șantierul Autostăzii A1 Lugoj - Deva. Când se va vedea „lumina de la capătul tunelului mare”
Mediafax
Și-a făcut SINGUR „legea” pe stradă! Un clujean și-a construit un LIMITATOR de viteză. Autoritățile l-au demolat, poliția îl caută
Click
Coreeanul care și-a lăsat țara natală pentru România. Ce afacere inedită a pus pe picioare în Prahova
Digi24
Cum au pierdut doi români veniți din Marea Britanie o mică avere pe aeroportul Otopeni. De ce le-au fost confiscați banii
Cancan.ro
Am făcut calculul. Ce pensie vei primi, în România, dacă ai muncit 35 de ani, cu un salariu de 4.000-5000 lei
Ce se întâmplă doctore
Ce i-a provocat infarctul fatal nepotului lui Mircea Rednic, la doar 37 de ani! Mircea Totolici a murit în somn
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Brandul care aduce în România rivalul chinez pentru Land Rover Defender
Descopera.ro
Mulți greșesc: Cum calculezi corect câți ani are câinele tău?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – De ce ai burta așa mare? – Am mâncat 10 sarmale
Descopera.ro
Oamenii antici ar fi dezvoltat un truc remarcabil pentru a supraviețui în ultima eră glaciară