Prima pagină » Știri » RAZII în trei centre en-gross de la marginea Capitalei. Peste 100 de polițiști participă la acțiune

RAZII în trei centre en-gross de la marginea Capitalei. Peste 100 de polițiști participă la acțiune

Andrei Dumitrescu
RAZII în trei centre en-gross de la marginea Capitalei. Peste 100 de polițiști participă la acțiune
Peste o sută de polițiști au descins, joi dimineață, la comercianții de legume și fructe din trei centre en-gross de la marginea Bucureștiului, fiind vizate peste 150 de societăți comerciale, informează Poliția Română.

Peste o sută de polițiști au descins, joi dimineață, la comercianții de legume și fructe din trei centre en-gross de la marginea Bucureștiului, fiind vizate peste 150 de societăți comerciale, informează Poliția Română.

Acțiunea este organizată de Poliția Română și, din punct de vedere al numărului forțelor implicate, este cea mai mare acțiune de până acum care vizează firme ce comercializează legume și fructe.

Mai mulți comercianți sunt suspectați de evaziune fiscală în domeniul comercializării legumelor și fructelor. Totodată, la controale se verifică și dacă societățile comerciale și-au plătit taxele și impozitele datorate bugetului de stat.

„Verificăm absolut toate firmele de la marginea Bucureștiului care fac importuri cu legume și fructe și vrem să vedem câte din aceste societăți comerciale sunt firme fantomă folosite pentru comiterea infracțiunii de evaziune fiscală. Este cea mai amplă acțiune pe care o declanșăm pe linia acestui gen de comerț”, a declarat comisarul șef Cătălin Ioniță, adjunctul Direcției de Investigare a Fraudelor din Poliția Română.

La controalele care au loc la trei centre en-gross din București și județul Ilfov participă polițiștii de la Direcția de Investigare a Fraudelor, cu sprijinul celor de la serviciile de investigare a fraudelor din Poliția Capitalei și IPJ Ilfov. De asemenea, la acțiune participă polițiști de la ordine publică și de la rutieră.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Istoria agitată a unui conac englezesc. A aparținut unui rege, acum este abandonat
Digi24
Premierul Keir Starmer a răbufnit: „M-am săturat” ca Trump și Putin să influențeze costurile energiei în Marea Britanie
Cancan.ro
BBC Weather îi contrazice pe meteorologii Accuweather: Cum va fi vremea de Paște în București, de fapt
Prosport.ro
FOTO. Frumoasa Diletta Leotta, discuție inedită cu Cristi Chivu: „Îți vom da numerele de telefon”
Adevarul
Cine a câștigat și cine a pierdut în negocierea pentru șefii parchetelor. Fost consilier prezidențial: „Putem specula că în pachet au intrat și șefii serviciilor”
Mediafax
Cum se vopsesc ouăle de Paște natural: Trucuri cu coji de ceapă, sfeclă sau varză roșie
Click
Locul din România unde primăvara arată spectaculos. Poți admira magnolii rare, vechi de un secol
Digi24
Trump. despre influencerii MAGA: „Au un IQ scăzut. Sunt proști”. Ce spune despre Brigitte Macron
Cancan.ro
Ce i-a adus sfârșitul lui Mircea Lucescu, de fapt! Ovidiu Ioanițoaia a făcut dezvăluirea!
Ce se întâmplă doctore
Îți amintești de Laura Teodoru, știrista de la Digi? S-a retras de la tv și duce o viață luxoasă. Cum arată acum, la 10 de ani de când a dispărut din viața publică
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Restricții în trafic de Paște. Unde se circulă cel mai greu?
Descopera.ro
Prea multă ciocolată te-ar putea ucide. Cât este prea mult?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
Cel mai puternic curent oceanic al Pământului nu s-a format așa cum credeam