Prima pagină » Economic » Acțiunile Oltchim au căzut din nou cu 15%, într-o piață unde lichiditatea a fost salvată de deal-uri

Acțiunile Oltchim au căzut din nou cu 15%, într-o piață unde lichiditatea a fost salvată de deal-uri

Acțiunile Oltchim au căzut din nou cu 15%, într-o piață unde lichiditatea a fost salvată de deal-uri
Titlurile Oltchim (OLT) au coborât cu 15% pentru a patra ședință consecutiv, într-o piață în scădere cu 0,79% și al cărei rulaj a fost salvat de deal-uri cu acțiuni Fondul Proprietatea, SIF Moldova, Transelectrica, Vrancart, Ropharma și Condmag.

Titlurile Oltchim (OLT) au coborât cu 15% pentru a patra ședință consecutiv, într-o piață în scădere cu 0,79% și al cărei rulaj a fost salvat de deal-uri cu acțiuni Fondul Proprietatea, SIF Moldova, Transelectrica, Vrancart, Ropharma și Condmag.

Titlurile combinatului chimic au deschis ziua în stagnare, după ce în precedentele trei ședințe au căzut concomitent cu câte 15%, limita maximă de variație pentru majoritatea acțiunilor de la BVB. Corecția este reacție la anunțul că Oltchim va solicita insolvența.

După primele minute de tranzacționare de marți, prețul a reintrat pe linia puternic descendentă, iar în partea a doua a zilei corecția a ajuns din nou la 15%.

La închiderea pieței principale, titlurile Oltchim erau cotate la 0,2995 lei, astfel că scăderea din ultimele patru ședințe a ajuns la aproape 48%. Aceste acțiuni au consemnat marți un rulaj de 432.000 de lei.

„Compania are mult de suferit în cazul insolvenței, ca atare prețul acțiunii a căzut destul de rău. Dar, atât timp cât nu este nimic sigur (în privința intrării în insolvență – n.r.), unii investitori își asumă riscul și cumpără, însă nu mult, sperând într-o revenire suficientă și scurtă, timp în care să marcheze un eventual profit”, a declarat pentru MEDIAFAX directorul de operațiuni al firmei de brokeraj Estinvest Marcel Murgoci.

Tribunalul Vâlcea va decide miercuri dacă va accepta cererea Oltchim pentru intrarea în insolvență.

Indicele BET, al celor mai lichide zece acțiuni, a încheiat ziua în scădere cu 0,76%, iar indicele extins al Bursei, BET-XT, s-a plasat cu 0,53% sub nivelul de luni. Indicele BET-XT reflectă evoluția primelor 25 de acțiuni românești în funcție de lichiditate, inclusiv SIF-urile și Fondul Proprietatea.

Indicele extins BET-BK, care cuprinde cele mai lichide 25 de acțiuni, inclusiv titlurile băncii austriece Erste (EBS), a coborât cu 0,41%, în timp ce indicele BET-FI, al acțiunilor celor cinci SIF-uri și al titlurilor Fondului Proprietatea (FP), a crescut cu 0,2%.

Totodată, indicele BET-NG, al titlurilor companiilor din sectorul energetic, s-a plasat cu 0,44% sub închiderea de luni.

Investitorii au tranzacționat în total acțiuni de 34 milioane lei (7,7 milioane euro), valoare de șase ori peste ziua de luni, când bursa a consemnat cel mai redus din ultimele trei luni, de aproape patru luni, de doar 5,3 milioane lei (1,2 milioane euro).

Totuși, peste jumătate din lichiditatea pieței a fost asigurată de deal-uri cu acțiuni Fondul Proprietatea (11,2 milioane lei), SIF Moldova (2,2 milioane lei), Transelectrica (1,9 milioane lei), Vrancart (1,4 milioane lei), Ropharma (1,2 milioane lei) și Condmag (1 milion de lei). Majoritatea deal-urilor au fost realizate în jurul orei 16:00, iar în prima parte a zilei au fost efectuate doar câteva tranzacții negociate cu titluri Fondul Proprietatea și Transelectrica.

La finalul ședinței, rulaje de peste 500.000 de lei înregistrau numai acțiunile emise de 6 din cele 79 de companii listate pe primele trei categorii și la secțiunea titlurilor internaționale.

„Volumele destul de mici din ultimele două zile sunt cauzate de lipsa de interes din partea investitorilor, cel puțin până în acest moment. Sunt așteptate rezultatele financiare pentru al patrulea trimestru și cele preliminate pentru întregul anul. În plus, știrile din aceste zile nu îi fac pe investitori să exalteze ci, din contră, să fie îngrijorați cu privire la mersul economiei în următoarele luni. Cred că o revenire a volumelor va fi în momentul în care în piață se vor simți efectele unor zvonuri sau știri legate de bursă, în general, și de emitenți, în particular”, a mai spus brokerul.

Acțiunile Fondului Proprietatea și Condmag au fost cele mai lichide din piața principală, cu operațiuni de 7,3 milioane lei și, respectiv, de 1,4 milioane lei. Titlurile Fondului Proprietatea au crescut cu 0,33%, la 0,5995 lei, iar acțiunile Condmag au urcat cu 4,44%, la 0,1035 lei.

În ultimele ședințe, fondul american de hedging Elliott Associates, cel mai mare acționar al Fondului Proprietatea, a reintrat la cumpărare, majorându-și participația la peste 16%.

Pe piața Rasdaq, rulajele au revenit la niveluri scăzute, investitorii tranzacționând acțiuni de doar 124.000 de lei. Rulajul este cu mult sub nivelul de luni, când două deal-uri cu acțiuni Comcereal Tulcea, de 4,7 milioane lei, au ridicat lichiditatea la 5 milioane lei.

Prin deal-urile de luni, SIF Moldova a ieșit din acționariatul Comcereal Tulcea, vânzând pachetul de peste 27% din acțiuni pe care îl deținea. Cumpărătorul acțiunilor încă nu a anunțat tranzacția.

La închiderea pieței principale de la București, bursele vest-europene evoluau incert.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
PUTIN și Trump, convorbire de 90 de minute. Ce au discutat
Digi24
Cât de mulțumit a fost ministrul Radu Miruță de răspunsul Ucrainei privind drona explodată la Constanța. „Este absolut legitim”
Cancan.ro
A murit Eugen Olariu! Avea doar 49 de ani
Prosport.ro
Imagini unice: Gigi Becali, în șlapi, discută cu preoții cărora le-a dat un Bentley de peste 300.000 de euro. EXCLUSIV
Adevarul
Durerea părinților adolescentei care a cerut să fie eutanasiată la 16 ani: „Se simțea într-o gaură neagră”
Mediafax
GAFĂ diplomatică: premierul unei SUPERPUTERI a primit un premiu inventat
Click
Locul din România pe care Dan Negru îl recomandă tuturor. Are o istorie aparte: „Mi-ar fi plăcut să fie plin de turiști”
Digi24
Rusia pregătește un atac asupra Poloniei, avertizează SUA. Soldații Moscovei ar putea traversa granița și pătrunde pe teritoriul NATO
Cancan.ro
Alertă meteo de ultimă oră! Furtuni, grindină și vijelii în mai multe județe din România
Ce se întâmplă doctore
Vedeta pe care nu o mai recunosc oamenii pe stradă: „Pare extrem de bolnavă”! Cântăreața a trecut printr-o transformare uluitoare din cauza operațiilor estetice
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Britanicii recomandă această Dacia Duster la mâna a doua: Are tracțiune 4×4 și costă mai puțin de 6.000 de euro
Descopera.ro
Descoperire majoră! Istoria umanității va fi rescrisă?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: - Bulă, de ce nu-mi mai muști urechea când te trezești...
Descopera.ro
Un avion Ryanair, invadat de tânțari înainte să decoleze. Cum s-a întâmplat?