Prima pagină » Știri » Isteria „comandoului românesc”. Cum a atentat la „economia secuiască” un român mult prea preocupat de protecția consumatorului maghiar

Isteria „comandoului românesc”. Cum a atentat la „economia secuiască” un român mult prea preocupat de protecția consumatorului maghiar

Isteria
Șeful CJ Harghita și membru UDMR, Borboly Csaba, afirmă că Protecția Consumatorului a declanșat o acțiune de tip "comando" împotriva economiei "secuiești" pe care el o promovează chiar în interiorul Consiliului Județean.

Șeful CJ Harghita și membru UDMR, Borboly Csaba, afirmă că Protecția Consumatorului a declanșat o acțiune de tip „comando” împotriva economiei „secuiești” pe care el o promovează chiar în interiorul Consiliului Județean.

O echipă de inspectori de la Protecția Consumatorilor a descins, sâmbăta trecută, la târgul agroalimentar „Produs Secuiesc” organizat lunar, la inițiativa lui Borboly Csaba, sub acoperișul Consiliului Județean Harghita. Echipa a fost condusă de pesedistul Claudiu Susanu, noul șef al Comisariatului Regional Brașov al ANPC, care are în „parohie” și OPC-ul din Harghita.

Prima constatare a OPC-iștilor: cu o singură excepție, toate etichetele produselor oferite la vânzare erau doar în maghiară, cele mai multe dintre ele fără a conține aproape nici o informație despre compoziția produselor, termenul de valabilitate etc. Ulterior au ieșit la iveală și alte probleme, ușor de găsit în orice piață agroalimentară din România: majoritatea produselor erau expuse în condiții improprii din punct de vedere sanitar-veterinar; sucurile de fructe, laptele și lactatele erau ambalate în peturi și bidoane din plastic „reciclate” ad-hoc și care ar fi conținut, inițial, nu doar bere sau răcoritoare; mezelurile, brânzeturile, pâinea și dulciurile erau „manevrate” de unii vânzători fără obligatoriile mănuși de protecție; producători făceau negoț fără certificat ori autorizație de comercializare a produselor aduse la vânzare; lipsa oricărei autorizații din partea municipalității care să permită CJ Harghita organizarea târgului în perimetrul instituției.

În vreme ce își „bifau” constatările, inspectorii OPC au dat nas în nas cu președintele CJ-ului, Borboly Csaba, care tocmai tuna și fulgera în fața unui grup de ziariști împotriva „acestui abuz al unui comando din Brașov trimis de la București cu comanda că trebuie luat la puricat tot ceea ce are în denumire epitetul ‘secui'”.

Ulterior, Borboly Csaba l-a acuzat pe șeful „comandoului” OPC-ist că a venit personal în control și ca răzbunare pentru că el nu a mai permis OPC-ului Harghita să ocupe gratis cele două încăperi în care funcționează în incinta Consiliului Județean, obligându-l la plata unei chirii de 5 euro/metrul pătrat.

După un scurt dialog la surzilor între cele două părți, Susanu și echipa lui și-au continuat controlul la un supermarket din piața centrală, unde au constatat aceleași nereguli ca și la târgul CJ-ului, începând cu etichetele exclusiv în maghiară și sfârșind cu pâine expirată, fructe și legume mucegăite și spații de depozitare improvizate într-o pivniță insalubră.

Borboly Csaba și-a etalat, ulterior nemulțumirea față de controlul OPC pe blogul personal. Intitulată „Autorități care șicanează”, postarea se vrea, dincolo de acuzațiile amintite, și „o lecție pentru uzul politicienilor maghiari, privind modul în care trebuie înțeles și realizat practic, cu consecvență”, conceptul autonomiei teritorial-etnice a Ținutului Secuiesc.

„Baza autonomiei este bunăstarea familiei. Cine realizează această bunăstare ajută procesul de făurire a autonomiei, a rămânerii pe pământul natal. Cine nu se îngrijește de acest lucru, ci doar clădește castele de nisip, acela distruge autonomia”, scrie udemeristul pe blogul său.

„Despre autonomie se poate vorbi cât e ziua de lungă, perindându-ne de la un post de televiziune la altul, cum funcționează aceasta în Insulele Aland, în Țara Bascilor, în Catalonia sau în Tirolul de Sud, dar aceasta nu are nicio finalitate. Nu are fiindcă noi trăim aici și acum și trebuie să ne ocupăm de chestiunea: cum ajungem mai departe. Aici și acum. Acestea sunt așteptările membrilor comunității: să creăm premisele dezvoltării. Suntem în opoziție, deci ne este greu, dar nu avem altă cale de urmat”, adaugă el.

La finalul postării sale, Borboly Csaba scrie: „Trebuie să facem față provocărilor, dar trebuie să lucrăm și să acționăm cu cap, în mod cugetat, deoarece în România este mai valabilă ca oriunde altundeva afirmația conform căreia ‘Numai boul este consecvent’ „.

Ce spune șeful OPC Brașov

Contactat de gândul, șeful „comandoului” OPC-ist, Claudiu Susanu, a respins categoric acuzațiile lui Borboly Csaba.

„N-a fost vorba de nici un comandou și de nici un fel de răzbunare, pur și simplu am considerat normal ca, proaspăt instalat in funcția pe care o ocup, să particip la acțiuni de control nu numai în Brașov, ci și în celelalte județe aflate în subordinea Comisariatului Regional Brașov al APC, adică Harghita, Covasna, Mureș, Alba și Sibiu. Mai ales că, din câte aflasem, colegii din Harghita se cam codesc, de ani de zile, să controleze târguri ca acela de la Consiliul Județean. Iar cu privire la povestea cu chiria, nici gând ca noi să fi cerut vreodată gratuitate, adevărul e cu totul altul. Noi suntem la zi cu chiria, plătim lunar 1800 de lei pentru cele două încăperi din sediul CJ-ului ocupate de OPC Harghita. Numai că, la sfârșitul anului trecut, contractul de închiriere a expirat și nu a mai fost reînnoit, pentru că, nefiind încă un nou șef numit la conducerea Comisariatului, nu era nimeni abilitat să-l semneze. Iar domnul Borboly a profitat imediat de acest lucru și ne-a trimis o adresă să părăsim spațiul ocupat în clădirea CJ-ului, pentru că nu mai avem contract de închiriere”, a afirmat șeful Comisariatului Regional Brașov al ANPC.

Cât despre sancțiunile ce urmează a fi aplicate pentru neregulile constatate la târgul organizat la C.J. Harghita, Claudiu Susanu a precizat pentru gândul: „Deocamdată vom da doar niște avertismente, iar dacă neregulile vor persista, vom proceda conform prevederilor legii, de la amenzi contravenționale până la sistarea activității celor vinovați”.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Crește din nou mortalitatea infantilă în România. Investițiile în sănătate sunt în continuare scăzute
Digi24
„Poate junk food e mâncarea cea bună și cealaltă e rea”. Trump și-a lăudat preferințele alimentare neschimbate „de 50 de ani”
Cancan.ro
Cabral și Andreea Ibacka divorțează după 15 ani de căsnicie! Zvonurile s-au transformat în realitate
Prosport.ro
GALERIE FOTO. Andreea Bălan, apariție îndrăzneață. Cum a venit la filmări soția lui Victor Cornea
Adevarul
Planul lui Nicușor Dan pentru un nou guvern. Bolojan și Grindeanu, variante excluse de prim-ministru - SURSE
Mediafax
Situație fără precedent într-o țară: 50 de orașe sufocate de temperaturi extreme
Click
Cine este cel mai așteptat invitat la nunta Simonei Trașcă? „Mi-a dat binecuvântarea lui să fac un copil!”. Când face blonda cununia civilă? „E în zi sfântă”
Digi24
De ce nu mai înaintează soldații ruși pe frontul din Ucraina? Principala problemă a armatei ruse pe care Putin nu a reușit să o rezolve
Cancan.ro
Primele imagini cu Cabral și Andreea, după ce s-a aflat despre DIVORȚ‼️ Încă trăiesc împreună, dar își fac viața separat. Au renunțat amândoi la verighete și...😲 😲
Ce se întâmplă doctore
Amalia Năstase, de nerecunoscut după ce s-a îngrășat ENORM! A pierdut lupta cu kilogramele. Cum arată acum
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Când se deschide Transfăgărășan în 2026. Autoritățile au început deja deszăpezirea „celui mai frumos drum din lume”
Descopera.ro
După jumătate de secol, flăcările de la „Porțile Iadului” s-ar putea stinge
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI: Un tip după ce ia Viagra: – A fost bine! Pe masă în bucătărie, pe maşina de spălat, pe unde s-a putut....
Descopera.ro
De ce ne simțim obosiți după interacțiuni sociale, chiar și plăcute