Prima pagină » Economic » Deficitul comercial atinge în februarie cel mai redus nivel lunar din ultimii 10 ani

Deficitul comercial atinge în februarie cel mai redus nivel lunar din ultimii 10 ani

Deficitul comercial atinge în februarie cel mai redus nivel lunar din ultimii 10 ani
Deficitul balanței comerciale a fost în februarie de 917,3 milioane lei (208,2 milioane euro), mai mic cu 1,29 miliarde lei (301,1 milioane euro) decât cel înregistrat în februarie 2012, atingând astfel cel mai redus nivel lunar din ultimii 10 ani, potrivit estimărilor INS.

Deficitul balanței comerciale a fost în februarie de 917,3 milioane lei (208,2 milioane euro), mai mic cu 1,29 miliarde lei (301,1 milioane euro) decât cel înregistrat în februarie 2012, atingând astfel cel mai redus nivel lunar din ultimii 10 ani, potrivit estimărilor INS.

Exporturile FOB au însumat 16,96 miliarde lei (3,87 miliarde euro), iar importurile CIF 17,88 miliarde lei (4,08 miliarde euro), potrivit estimărilor Institutului Național de Statistică (INS).

Comparativ cu februarie 2012, exporturile au crescut cu 10,8% la valori exprimate în lei (10% la valori exprimate în euro), iar importurile au crescut cu 2% la valori exprimate în lei (1,3% în euro).

Față de ianuarie, exporturile au crescut cu 4% în lei (4,6% în euro), iar importurile au avansat cu 1,5% la valori exprimate în lei (2% în euro).

Astfel, în primele două luni ale anului deficitul comercial s-a plasat la 2,22 miliarde lei (508,4 milioane euro), mai mic cu 1,98 miliarde lei (461,1 milioane euro) decât cel raporat în aceeași perioadă a anului trecut, arată INS, într-un comunicat.

Exporturile FOB au fost de 33,28 miliarde lei (7,57 miliarde euro), iar importurile CIF de 35,51 miliarde lei (8,08 miliarde euro).

Comparativ cu primele două luni ale anului precedent, exporturile au crescut cu 9,4% la valori exprimate în lei (8,1% în euro), iar importurile cu 2,5% în lei și cu 1,3% în euro.

Valoarea schimburilor intracomunitare de bunuri în perioada ianuarie-februarie a fost de 23,47 miliarde lei (5,35 miliarde euro) la expedieri și de 26,72 miliarde lei (6,09 miliarde euro) la introduceri, reprezentând 70,7% din total exporturi și 75,5% din total importuri.

Schimburile extracomunitare de bunuri au totalizat 9,8 miliarde lei (2,21 miliarde euro) la exporturi și de 8,78 miliarde lei (1,98 miliarde euro) la importuri, reprezentând 29,3% din exporturi și 24,5% din importuri.

Ponderi importante în structura exporturilor și importurilor sunt deținute de grupele de produse mașini și echipamente de transport (42,4% la export și 34,4% la import) și alte produse manufacturate (34% la export și respectiv 29,6% la import).

În ianuarie deficitul comercial a fost de 1,3 miliarde lei (300,2 milioane euro), în scădere de la 460,2 milioane euro în ianuarie 2012.

Anul trecut, România a exportat bunuri de 45 miliarde euro și a importat produse de 54,6 miliarde euro, rezultând astfel un deficit de 9,5 miliarde euro, apropiat de cel din 2011.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cod galben de vânt puternic în nouă județe și în Capitală
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Anul 2026, istoric pentru infrastructura României: autostrăzi complet finalizate și sute de kilometri pregătiți de inaugurare
Mediafax
Sfântul Nicolae și Legenda lui Moş Nicolae. Ce nume se sărbătoresc azi
Click
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Rodica Stănoiu, înmormântare stranie, fără preot. S-au cântat colinde în loc de veșnica pomenire.
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Mitul sincronizării menstruale: de ce încă persistă o idee infirmată de știință