Prima pagină » Economic » 15 noi stațiuni balneare vor fi avizate în România. Ministrul Turismului, la GÂNDUL LIVE: „Aducem turiști din UE”

15 noi stațiuni balneare vor fi avizate în România. Ministrul Turismului, la GÂNDUL LIVE: „Aducem turiști din UE”

15 noi stațiuni balneare vor fi avizate în România. Ministrul Turismului, la GÂNDUL LIVE: „Aducem turiști din UE
Alte 15 stațiuni urmează să fie autorizate de guvern astfel încât turiștii străini care vin să se trateze la apele termale din România să-și poată deconta în țările de origine serviciile de care au beneficiat, a precizat Maria Grapini, ministrul delegat pentru IMM-uri, mediul de afaceri și turism, la emisiunea Gândul LIVE.

Alte 15 stațiuni urmează să fie autorizate de guvern, astfel încât turiștii străini care vin să se trateze la apele termale din România să-și poată deconta în țările de origine serviciile de care au beneficiat, a precizat Maria Grapini, ministrul delegat pentru IMM-uri, mediul de afaceri și turism, la emisiunea Gândul LIVE.

„Avem potențial natural. Avem o treime din resursele de ape termale și n-am valorificat acest potențial foarte important pentru sănătate, pentru tratament, pentru wellness. Am prezentat un memoriu la guvern și sunt bucuroasă acum că există un grup de lucru care se ocupă de revigorarea turismului balnear. Am găsit aici autorizate 10 stațiuni balneare. Noi avem mult mai multe. Acum se află în avizare, pentru că e o procedură de avizare, în consens cu ministrul Sănătății am pus pe listă încă 15 stațiuni”, a spus Grapini.

„Problema era să transformăm stațiunile balneare într-un export de servicii”, a adăugat ministrul.

Conform directivelor europene, cetățenii din Uniunea Europeană au posibilitatea de a-și deconta la casa de sănătate din statul din care provin tratamentele de la stațiunile balneare din România.

„Orice turist care vine înseamnă export pentru România. Orice turist care pleacă din România în afară, înseamnă import, în balanța comercială”, a arătat Grapini.

Ministrul a adăugat că este important ca în jurul centrelor de tratament să se formeze „zone compacte de turism” astfel încât turiștii „să aibă și alte posibilități de distracție și petrecere a timpului liber”.

Întrebată câți turiști sunt așteptați anul acesta în România, Grapini a evitat să răspundă, spunând că nu dorește să ofere nicio prognoză.

„Nu știu, nu vă forțați să dau cifre, pentru că nu spun”, a precizat ministrul.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Economia Rusiei se apropie de „zona morții”. Ce arată noile date economice?
Digi24
Barack Obama explică afirmațiile despre extratereștri și Area 51, după valul de reacții pe rețelele sociale
Cancan.ro
Tovarășul lui Alex Bodi l-a înfruntat pe 'Măcelarul lui Bebino'. Avem imaginile întâlnirii de gradul 0
Prosport.ro
FOTO. Transformarea Larisei Iordache. Cum arată după ce a născut
Adevarul
Noua ordine din AUR. Ce ascunde, de fapt, promovarea tandemului Dungaciu-Peiu: „Creează impresia de specializare”
Mediafax
Uitați de păpuși și mașinuțe. Copiii ar trebui să se joace cu teluri și zdrobitoare de cartofi pentru a se dezvolta mai bine
Click
A ajuns de la o pensie de 850 € la venituri de 3.500 €. Metoda folosită de un pensionar de 77 de ani
Digi24
Poveste de film: A vândut tot ce avea în SUA și s-a mutat în România, după ce iubita lui a fost deportată. „I-a luat 10 zile”
Cancan.ro
Au apărut noi detalii despre cazul românului care a încercat să răpească o fetiță în Italia. Bărbatul ar fi acționat la...
Ce se întâmplă doctore
Apariția incendiară a Andreei Bănică în costum de baie la 47 de ani a stârnit reacții: „De ce simți nevoia să te vedem dezbrăcată?”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
2026: O singură bandă are prioritate în sensul giratoriu, dar mulți șoferi o evită. Cum se aplică noua regulă din Codul Rutier
Descopera.ro
Ce vrea să construiască NASA pe Soare?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -Eram cu iubita în pat, când am primit un mesaj...
Descopera.ro
Câte ore durează cel mai lung zbor fără escală din lume?