Prima pagină » Sport » România a coborât pe locul 4 în clasamentul grupei D, după meciurile de marți

România a coborât pe locul 4 în clasamentul grupei D, după meciurile de marți

Reprezentativa României a coborât pe locul 4 în clasamentul grupei D de calificare la Cupa Mondială din 2014, în urma înfrângerii din meciul de pe teren propriu cu Turcia, scor 0-2, și a celorlalte rezultate din grupă.

Reprezentativa României a coborât pe locul 4 în clasamentul grupei D de calificare la Cupa Mondială din 2014, în urma înfrângerii din meciul de pe teren propriu cu Turcia, scor 0-2, și a celorlalte rezultate din grupă.

Înainte de partidele de marți, România se afla pe locul 2, cu 13 puncte.

Turcia s-a impus însă la București, cu scorul de 2-0, și a urcat de pe poziția a patra pe locul 3.

Tot în grupa D, Olanda a învins în deplasare Andorra, scor 2-0, și Ungaria s-a impus pe teren propriu în fața Estoniei, scor 5-1.

Clasamentul Grupei D, înaintea ultimelor etape, este următorul:

1. Olanda 8 7 1 0 24-4 22;

2. Ungaria 8 4 2 2 18-12 14;

3. Turcia 8 4 1 3 14-7 13;

4. România 8 4 1 3 13-12 13;

5. Estonia 8 2 1 5 6-16 7;

6. Andorra 8 0 0 8 0-24 0.

Până la finalul fazei grupelor se vor mai disputa două etape, astfel: 11 octombrie: Andorra – România, Estonia – Turcia, Olanda – Ungaria; 15 octombrie: Ungaria – Andorra; România – Estonia; Turcia – Olanda.

La turneul final se califică formațiile clasate pe primul loc în fiecare dintre cele nouă grupe. Opt formații de pe locul 2 cu cele mai multe puncte obținute în partidele cu ocupantelor locurilor 1, 3, 4, 5, vor juca un baraj tur-retur, în urma căruia vor fi stabilite alte patru naționale ce vor merge în Brazilia.

În cazul în care două echipe sunt la egalitate de puncte în grupă, departajarea se va face la golaveraj, apoi la numărul de goluri marcate, în timp ce rezultatele directe reprezintă abia al treilea criteriu. Dacă sunt mai multe echipe la egalitate, se va realiza un clasament pe baza rezultatelor obținute de aceste formații în partidele dintre ele.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
NU renunța la cafea! Un studiu amplu schimbă tot ce știam până acum
Digi24
Rusia pregătește un atac asupra Poloniei, avertizează SUA. Soldații Moscovei ar putea traversa granița și pătrunde pe teritoriul NATO
Cancan.ro
Singura școală din București unde toți elevii au luat sub 5 la Evaluarea Națională 2026
Prosport.ro
Ce imagini! Cum arată la 25 de ani „cea mai frumoasă fată din lume”: s-a căsătorit!
Adevarul
Contradicții între declarațiile lui Bolojan și rapoartele CJ Bihor în dosarul azilelor ilegale: „Am avut o colaborare bună” apare în documente
Mediafax
ATENȚIE, dacă stai pe scaun peste 30 de minute! Ce au descoperit cercetătorii în 12 ani de studiu
Click
Ce întrebare o scoate din sărite pe Gabriela Oțil. Are legătură cu micuțul Tiago: „Am dat înapoi…”
Digi24
Trei scenarii privind viitorul Guvern. În ce variantă ar putea fi propus Alexandru Nazare premier
Cancan.ro
DOLIU în lumea radioului! A murit Anne-Marie Ionescu
Ce se întâmplă doctore
Vierme de un metru în intestin și 38 de paraziți în creier. Povestea femeii care a aflat prea târziu ce a contractat în timpul unei vacanțe
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Peripețiile unui român care a plecat până în Thassos cu un vehicul electric de oraș
Descopera.ro
O structură mamut observată în spațiul cosmic sfidează tot ce știm!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: - Bulă, de ce nu-mi mai muști urechea când te trezești...
Descopera.ro
Obiectul interstelar 3I/Atlas ar putea fi de aproape trei ori mai vechi decât Sistemul Solar