Prima pagină » Sport » Dragomir: Comitetul de Urgență al FRF a amânat etapa dinaintea dublei cu Grecia

Dragomir: Comitetul de Urgență al FRF a amânat etapa dinaintea dublei cu Grecia

Dragomir: Comitetul de Urgență al FRF a amânat etapa dinaintea dublei cu Grecia
Președintele LPF, Dumitru Dragomir, a declarat, marți, că la solicitarea selecționerului Victor Pițurcă membrii Comitetului de Urgență al FRF au hotărât amânarea etapei din Liga I, programată înaintea dublei echipei naționale cu Grecia din barajul de calificare la CM 2014.

Președintele LPF, Dumitru Dragomir, a declarat, marți, că la solicitarea selecționerului Victor Pițurcă membrii Comitetului de Urgență al FRF au hotărât amânarea etapei din Liga I, programată înaintea dublei echipei naționale cu Grecia din barajul de calificare la CM 2014.

„Avem o mare problemă, pentru că domnul Pițurcă a cerut deja amânarea etapei de dinaintea meciului cu Grecia. Iar asta ne pune în mare încurcătură. Am vorbit chiar acum cu Mircea Sandu – este și ziua lui, i-am spus «La Mulți Ani» – și este aproape imposibil. Dar dacă ne calificăm la Mondiale imposibilul devine posibil, pentru că atunci toate echipele din România admit și sunt de acord cu amânarea”, a spus Dragomir.

Întrebat dacă e de acord cu amânarea etapei, Dragomir a răspuns: „Nu am loc de întors, e interes național. Comitetul de Urgență a hotărât amânare, Mircea Sandu mi-a zis că îmi trimite hârtie cu aprobarea Comitetului de Urgență. Așa că se amână și această etapă. Noi puteam să ne opunem și nu avea nimeni ce să ne facă. Federația nu putea să ne oblige, mai ales restanțele sunt năucitoare. Dar înțelegem interesul echipei naționale, noi încercăm să înțelegem pe toată lumea”.

El a explicat că în situația în care prima reprezentativă va câștiga barajul cu Grecia, partidele din Liga I se vor disputa în lunile decembrie și ianuarie, iar dacă ratează calificarea atunci meciurile vor fi programate în vara anului 2014. „Dacă nu ne calificăm, atunci vom avea o vară cu fotbal. Ne ducem în vară cu meciurile, nu mai începem cu decembrie sau altceva, că altfel e nenorocire. (Dacă ne calificăm – n.r.) ar trebui să jucăm și în ianuarie, pentru că trebuie să terminăm campionatul pe 3 mai. E aproape imposibil. Dacă nu jucăm toată iarna e aproape imposibil să terminăm campionatul. Când eu am prevăzut acest lucru și am cerut ca toate echipele să aibă terenuri încălzite, parcă am știut ce o să se întâmple. Acum, cine nu are teren încălzit va juca pe gheață. Dar noi nu o să dăm voie și atunci, altă drăcie, o să se amâne alte meciuri sau o să joace pe un teren două trei echipe. Cred că vreo două sau trei nu au încălzire”, a afirmat Dragomir.

Întrebat dacă se așteaptă ca oficialii FC Steaua, club aflat în plin sezon de Liga Campionilor, să fie nemulțumiți de amânare, șeful LPF a precizat: „Mă aștept să fie scandal cu cei de la Steaua, dar nu avem ce să facem. Când a fost interesul Stelei în decursul timpului, nu i-am refuzat niciodată. Acum e interesul naționalei. Asta este, unii înțeleg, alții nu. Trebuie să îi mulțumim pe toți”.

Reprezentativa României va întâlni selecționata Greciei în barajul de calificare la Cupa Mondială din 2014, din Brazilia, s-a stabilit în urma tragerii la sorți de luni, de la sediul FIFA de la Zurich. Meciul tur va avea loc la 15 noiembrie în Grecia, iar returul în 19 noiembrie, în România.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Nicușor Dan, despre delegația României la Washington: „Prezența noastră clarifică relația bilaterală după dubiile din 2024”
Digi24
Soldații SUA sunt copleșiți de atât de multe date de pe câmpul de luptă, încât e nevoie de inteligența artificială pentru sortare
Cancan.ro
Tovarășul lui Alex Bodi l-a înfruntat pe 'Măcelarul lui Bebino'. Avem imaginile întâlnirii de gradul 0
Prosport.ro
FOTO. Transformarea Larisei Iordache. Cum arată după ce a născut
Adevarul
Forțele ucrainene distrug sistematic apărarea antiaeriană rusă din teritoriile ocupate. Un elicopter Ka-27, lovit în Crimeea
Mediafax
„Care activitate? Că aia de judecată, sigur nu”. Șefa Inspecției Judiciare răspunde după ce mai mulți magistrați s-au plâns că nu mai au acces la alte dosare decât cele în care lucrează. Cum au, de fapt, acces procurorii la dosare
Click
A ajuns de la o pensie de 850 € la venituri de 3.500 €. Metoda folosită de un pensionar de 77 de ani
Digi24
Un aliat al lui Putin amenință puterile europene cu represalii dacă vor confisca nave din „flota fantomă” a Rusiei
Cancan.ro
Au apărut noi detalii despre cazul românului care a încercat să răpească o fetiță în Italia. Bărbatul ar fi acționat la...
Ce se întâmplă doctore
Cum arată și ce face astăzi Ana Paula Arósio? Actrița din „Terra Nostra” e total schimbată. Nimeni nu o mai recunoaște
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Foto / Controalele cu radarul pistol scot la iveală mai mult decât depășirea vitezei legale. Ce au găsit polițiștii în trafic
Descopera.ro
Descoperire ȘOC într-o peșteră din România
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -Eram cu iubita în pat, când am primit un mesaj...
Descopera.ro
Cum a reușit România să exporte banane în valoare de 3,4 milioane de euro?