Prima pagină » Știri » Dragnea, despre taxarea afacerilor Bisericii: „Nu sunt de acord să punem impozit pe credință”

Dragnea, despre taxarea afacerilor Bisericii: „Nu sunt de acord să punem impozit pe credință”

Dragnea, despre taxarea afacerilor Bisericii:
Impozitarea bunurilor și afacerilor Bisericii nu a fost discutată de executiv în momentul în care s-au căutat noi surse de majorare a veniturilor la buget, a precizat ministrul Dezvoltării Regionale Liviu Dragnea, invitatul special al emisiunii "După 20 de ani", difuzată duminică de ProTV și pe voyo.ro.

Impozitarea bunurilor și afacerilor Bisericii nu a fost discutată de executiv în momentul în care s-au căutat noi surse de majorare a veniturilor la buget, a precizat ministrul Dezvoltării Regionale Liviu Dragnea, invitatul special al emisiunii „După 20 de ani”, difuzată duminică de ProTV și pe voyo.ro.

„Până la urmă, cam câte instituții reper, câte instituții de referință către care românii să se îndrepte mai avem în țara asta? Părerea mea, până la urmă și de politician și de cetățean și de credincios, eu cred că biserica este o instituție care trebuie ajutată și întărită pentru că în multe momente din viață biserica rămâne singurul reper unde cauți sprijin moral sau cel puțin o liniște. Eu nu sunt de acord să punem impozit și pe credință”, a spus Dragnea.

În opinia sa biserica este o instituție importantă și este important ca tinerii să fie îndrumați către credință.

„Eu nu știu despre ce afaceri vorbiți dvs., eu respect foarte mult biserica, respect foate mult ideea de credință, fac tot ce îmi stă în putință cât pot pentru copiii mei, pentru tineri, să-i îndrept cât mai mult către credință, pentru că este importantă”, a arătat vicepremierul.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Un deținut reclamă la CCR o „anomalie” în Codul de Procedură Penală: „Legea îmi prelungește ILEGAL detenția”
Digi24
Ce scoruri ar obține Zelenski și Zalujnîi, fostul comandant al armatei, dacă ar fi alegeri prezidențiale în Ucraina
Cancan.ro
Răsturnare de situație în cazul exploziei din Monaco! Femeia rănită nu este soția lui Vadim Ermolaev
Prosport.ro
Ramona Olaru, dialog incendiar cu Dan Alexa. Propunerea care a încins totul: „Ce pot eu să-ți ofer pentru asta?”
Adevarul
Se naște un Guvern fără precedent în România? Analistul Costin Ciobanu explică capcana din spatele ofertei lansate de Sorin Grindeanu
Mediafax
CRITICI DURE lansate de Kelemen Hunor: Guvernul e varză, Parlamentul e varză, trebuie să avem o instituție în picioare
Click
Sara, fiica lui Brigitte Pastramă, s-a mutat cu iubitul ei la doar 18 ani. Cum a reacționat vedeta: „Copii mari, probleme mari”
Digi24
Cadavrele administrative ale statului: companii fără activitate, fără angajați și cu sedii fictive
Cancan.ro
Descoperirea făcută de inspectorii ITM la Spitalul Județean Buzău, la 8 luni de la moartea medicului Ștefania Szabo
Ce se întâmplă doctore
Elena Udrea rupe tăcerea la un an de la eliberarea din închisoare. Adevărul despre relația cu Adrian Alexandrov. Ce se întâmplă în relația lor
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Dacia a deschis comenzile pentru noul Sandero Stepway Hybrid 155. Cât costă în România
Descopera.ro
Greșeala făcută de mulți oameni cu telefoanele vechi
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: - Vreau să te cer de nevastă cu inelul bunicii!
Descopera.ro
Cercetătorii au numărat din nou câte insecte sunt pe Pământ, iar rezultatul a depășit așteptările