Prima pagină » Știri politice » Liviu Dragnea, atac la PDL: „Sunt niște vânzători de iluzii, au început investiții și nu le-au finalizat”

Liviu Dragnea, atac la PDL: „Sunt niște vânzători de iluzii, au început investiții și nu le-au finalizat”

Vicepremierul Liviu Dragnea i-a răspuns președintelui Traian Băsescu, care a anunțat că va trimite legea bugetului înapoi dacă va rămâne așa, printr-un atac la  PDL depre care a spus că este un partid de vânzători de iluzii pentru că au promis investiții, au deschis șantiere și nu le-au mai finalizat.

„Noi discutăm de finanțarea prin acest minister, a câteva mii de obiective de investiții inițiate în anii trecuți de PDL, un partid vânzător de iluzii  are a deschis mii de șantiere. Nu a fost interesat să și finalizeze acele investiții. Mai mergeau prin țară, mai promiteau niște investiții, le inițiau și le lăsau așa. Acești bani ne voe ajuta să finalizăm aceste mii de obiective, care nu pot fi finanțate din fonduri europene”, a declarat Liviu Dragnea, la finalul dezbaterilor din comisiile reunite de administrație.

Vicepremierul a precizat și faptul că banii care s-au dus către administrațiile locale nu au fost alocați în funcție de criterii politice.

„Voi prezenta în foarte scurt timp lista obiectivelor de investiții care au fost finațate și care vor fi finanțate în perioada următoare și având într-o coloană culoarea politică a primarilor. Principalul criteriu pe care banii au fost alocați și vor fi alocați reprezintă stadiul fizic al lucrărilor, indiferent de culoarea politică a primarilor. E o abordare greșită din partea președintelui. Cel puțin la acest minister nu a fost utilizat criteriul politic”, a mai spus Dragnea.
 

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ghidul CNAS 2026: Ce analize și consultații gratuite poți face indiferent dacă ești asigurat
Digi24
Barack Obama explică afirmațiile despre extratereștri și Area 51, după valul de reacții pe rețelele sociale
Cancan.ro
Au apărut noi detalii despre cazul românului care a încercat să răpească o fetiță în Italia. Bărbatul ar fi acționat la...
Prosport.ro
FOTO. Transformarea Larisei Iordache. Cum arată după ce a născut
Adevarul
Nicușor Dan, absent de la München, în timp ce Maia Sandu a avut întâlniri cu greutate. Capcana marginalizării
Mediafax
UE își reduce criticile la adresa lui Viktor Orbán de teama unor acuzații de interferență în alegeri
Click
A ajuns de la o pensie de 850 € la venituri de 3.500 €. Metoda folosită de un pensionar de 77 de ani
Digi24
Poveste de film: A vândut tot ce avea în SUA și s-a mutat în România, după ce iubita lui a fost deportată. „I-a luat 10 zile”
Cancan.ro
Câți bani a primit eliminata Larisa Uță, de la Antena 1, pentru cele 6 săptămâni petrecute la Survivor 2026
Ce se întâmplă doctore
Apariția incendiară a Andreei Bănică în costum de baie la 47 de ani a stârnit reacții: „De ce simți nevoia să te vedem dezbrăcată?”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
2026: O singură bandă are prioritate în sensul giratoriu, dar mulți șoferi o evită. Cum se aplică noua regulă din Codul Rutier
Descopera.ro
Singurul animal care nu moare de bătrânețe!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -Eram cu iubita în pat, când am primit un mesaj...
Descopera.ro
Cometa 3I/ATLAS, observată în timp ce împrăștie cu apă prin Sistemul Solar