Prima pagină » Știri » Amenințare cu BOMBĂ la Fiscul din Ploiești – UPDATE

Amenințare cu BOMBĂ la Fiscul din Ploiești – UPDATE

Amenințare cu BOMBĂ la Fiscul din Ploiești - UPDATE

UPDATE. Pirotehniștii care au verificat sediul Direcției Finanțelor Publice din Ploiești, unde miercuri dimineață a fost primită o alertă privind existența unei bombe, au constatat că a fost vorba despre o alarmă falsă, în timp ce verificările pirotehniștilor la celălalt sediu al Finanțelor continuă.

Potrivit prefectului județului Prahova, Marius Sersea, în urma verificărilor la sediul Direcției Finanțelor Publice Prahova pirotehniștii au constatat că în incinta clădirii nu se află niciun dispozitiv exploziv.

Cei aproximativ 500 de angajați care lucrează în respectiva clădire au revenit în birouri, iar circulația rutieră în zonă a fost reluată.

La sediul Serviciului Public de Finanțe Locale Ploiești, însă, verificările echipelor de pirotehniști continuă.

Miercuri dimineață, în jurul orei 8.00, un bărbat a sunat la 112 și a anunțat că au fost amplasate două dispozitive explozive în imobilele în care funcționează Direcția Generală a Finanțelor Publice, situată pe strada Aurel Vlaicu din Ploiești și Serviciul Local de Finanțe Publice Ploiești, aflat pe bulevarduil Idependenței.

Angajații celor două instituții, precum și toate persoanele care se aflau la ghișee au fost evacuate. De asemenea, circulația pe cele două străzi a fost oprită, la fața locului fiind trimise mai multe echipaje ale Poliției și Inspectoratului pentru Situații de Urgență.

ȘTIREA INIȚIALĂ. Două sedii ale Administrației Finanțelor Publice din Ploiești au fost evacuate, miercuri dimineață, după ce o persoană a anunțat amplasarea a două bombe în clădirile în care funcționează cele două instituții.

Potrivit reprezentanților Poliției Prahova, un bărbat a sunat, miercuri dimineață, la 112 și a anunțat că au fost amplasate două dispozitive explozive în imobilele în care funcționează Direcția Generală a Finanțelor Publice, situată pe strada Aurel Vlaicu din Ploiești și Serviciul Local de Finanțe Publice Ploiești, aflat pe bulevarduil Idependenței.

Conform sursei citate, angajații celor două instituții, precum și toate persoanele care se aflau la ghișee au fost evacuate. De asemenea, circulația pe cele două străzi a fost oprită.
La fața locului se află mai multe echipeje ale Poliției și Inspectoratului pentru Situații de Urgență, care fac verificări în cele două sedii.

Clădirea Direcției Generale a Finanțelor Publice Prahova, situată în centrul Ploieștiului, pe strada Aurel Vlaicu, este un imobil inaugurat după 1989, cu mai multe etaje, amplasat în apropierea mai multor instituții publice. Astfel, în aceeași zonă se află unul dintre cele mai mari licee din Ploiești, Colegiul Național Mihai Viteazu, dar și sediul Secției Drumuri Naționale Ploiești , un hotel, precum și o clădire în care își au sediile mai multe firme.

Serviciul Public de Finanțe Locale Ploiești, situat pe bulevardul Independenței, funcționează într-o clădire mai mică, cu două etaje, situată într-o zonă cu multe imobile monument-istoric, pe una dintre cele mai circulate artere rutiere din municipiul Ploiești, care face legătura între Gara de Sud și centrul orașului.

În ambele clădiri lucrează câteva sute de persoane.

Daciana Ilie, [email protected]

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Donald Trump: Mă gândesc serios să retrag SUA din NATO
Digi24
Donald Trump susține că se gândeşte serios să retragă SUA din NATO: „Am știut mereu că e un tigru de hârtie, și Putin știe asta”
Cancan.ro
ANUNȚUL făcut de Rareș Cojoc, după ce milionarul dansator și partenera lui au câștigat încă o medalie de aur
Prosport.ro
FOTO. Gică Hagi o ține de mână și o traversează strada pe Kira, fiica lui care împlinește 30 de ani
Adevarul
„Al treilea front”. China reînvie capacitățile militare ale lui Mao
Mediafax
Prețul petrolului scade din nou sub 100 de dolari după promisiunile lui Trump de a „se retrage” din Iran
Click
Urmează două săptămâni de succes pentru trei zodii. Acești nativi au parte de reușita vieții lor
Digi24
Greg Bovino, șeful grănicerilor SUA, a ieșit la pensie cu tot cu parolele de la conturile de social media ale instituției
Cancan.ro
» Primele și singurele imagini cu mama copiilor lui Bogdan de la Ploiești. Cum arată femeia care l-a făcut tătic pe artist
Ce se întâmplă doctore
Gabriela Cristea a dezvăluit cum a slăbit 30 de kg. Cu ce tehnici a reușit să scape prezentatoarea TV de kilogramele în plus
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Românii caută tot mai multe mașini electrice! Creștere enormă a înmatriculărilor
Descopera.ro
Lansarea Artemis 2 are loc astăzi! Tot ce trebuie să știi
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Părinte, spune am voie cu femei în post?
Descopera.ro
Iată de ce singurătatea percepută contează mai mult decât numărul real de prieteni!