Prima pagină » Știri politice » Ponta: „Dacă eu aș fi președinte, aș nominaliza un prim-ministru liberal”

Ponta: „Dacă eu aș fi președinte, aș nominaliza un prim-ministru liberal”

Ponta: „Dacă eu aș fi președinte, aș nominaliza un prim-ministru liberal
În ipoteza câștigării mandatului de președinte al României în noiembrie, Victor Ponta susține că va da Guvernul unui liberal.

După susținerea lui Călin Popescu Tăriceanu astăzi la președinția Senatului, premierul Victor Ponta anunță că, în ipoteza în care ar deveni, în noiembrie, președintele României, va încredința mandatul de prim-ministru unui liberal.

„Dacă eu aș fi președinte, cred că funcția de premier ar trebui să aparțină altcuiva, nu neapărat de la PSD”, a spus Ponta, într-un interviu la Antena 3. Mai exact, președintele PSD se gândește la „un liberal”. „Aș nominaliza un liberal. Nu știu dacă domnul Antonescu își dorește, dar da, de ce să nu nominalizez? Au oameni capabili să ocupe funcția de prim-ministru”, a precizat el, întrebat despre scenariul nominalizării lui Crin Antonescu.

Premierul a evaluat, pe de altă parte, că deocamdată sunt „șanse 49 (din 100, n.red.)” să candideze, decizia urmând să se ia după 25 mai.

Ca președinte PSD, Ponta a admis însă că ultimele sale alegeri – cea legată de noii miniștri anunțați înainte de a-i prezenta partidului ca și susținerea acordată lui Tăriceanu – au trezit „o nemulțumire” în partid. „Nu chiar mi i-am pus în cap, dar îmi cunosc atât de bine colegii și, deși am obținut sprijinul în unanimitate, să nu credeți că n-am simțit o nemulțumire. «Domne, dar cine sunt? De unde au venit?» La fel și astăzi, la Senat. Nu pot să spun că a fost un entuziasm general, dar au spus «Dacă tu care ești liderul consideri că e bun, îl susținem»”, a relatat Ponta.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
AEI: Prețul la gaze pentru populație ar putea scădea cu până la 23%, pentru non-casnici, să crească cu 25%, după aplicarea noii scheme de la 1 aprilie
Digi24
Moscova cere direct anularea deciziei NATO de la summitul din București. Ce înseamnă acest lucru
Cancan.ro
Cât va ține valul de ninsori și ger, de fapt. Cod roșu în Capitală și zăpadă de 50 de cm
Prosport.ro
FOTO. Transformarea Larisei Iordache. Cum arată după ce a născut
Adevarul
Confesiunile războinicului care conduce un grup de români în prima linie în Ucraina. „Lasă sechele, nu voi mai fi niciodată un civil normal”
Mediafax
UE oferă un salariu de aproape 6.800 de euro și un post permanent. Ce este concursul AD5
Click
A ajuns de la o pensie de 850 € la venituri de 3.500 €. Metoda folosită de un pensionar de 77 de ani
Digi24
Operațiunea „Conserva”. Cum a mascat propaganda Kremlinului dispariția lui Putin
Cancan.ro
Cel mai cunoscut primar din România și-a terorizat fosta soție: 'A oferit 50.000 de euro ca să-mi facă felul'
Ce se întâmplă doctore
Ce s-a ales de Mircea Radu, fostul prezentator de la „Din dragoste”? E complet transformat la 56 de ani
Ciao.ro
Vedetele din România, surprinse în zăpadă. Unele au pus mâna pe lopată, altele s-au distrat în ger
Promotor.ro
Foto / Controalele cu radarul pistol scot la iveală mai mult decât depășirea vitezei legale. Ce au găsit polițiștii în trafic
Descopera.ro
Descoperire ȘOC într-o peșteră din România
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA merge la psiholog: – Săptămâna viitoare vom lucra cu inconștientul
Descopera.ro
Ce se întâmplă cu studenții care folosesc social media mai mult de 16 ore pe săptămână?