Prima pagină » Economic » Ministrul Finanțelor: Cota unică se menține în acest an, dar de anul viitor s-ar putea păstra doar la firme

Ministrul Finanțelor: Cota unică se menține în acest an, dar de anul viitor s-ar putea păstra doar la firme

Ministrul Finanțelor: Cota unică se menține în acest an, dar de anul viitor s-ar putea păstra doar la firme
Cota unică va fi menținută la 16% pe tot parcursul acestui an, dar din 2015 s-ar putea păstra doar pentru companii, în timp ce pentru populație se va reveni la cota progresivă, ca soluție de relaxare fiscală, dacă spațiul bugetar o va permite, a declarat ministrul Finanțelor, Ioana Petrescu.

„Cota unică se va menține anul acesta cu siguranță. S-a discutat foarte clar că acea cotă de 16% pe profit va rămâne, tocmai pentru că este o impozitare simplă și are un efect benefic asupra mediului de afaceri. S-a discutat și despre cota diferențiată, dar despre niște cote mai mici pentru persoane cu venituri mai mici. Se va menține cota unică în 2014”, a spus Petrescu la Antena3.

Programul de guvernare prevede introducerea impozitului diferențiat pe venitul salarial, cu cote de 8%, 12% și 16 %.

Ministrul Finanțelor a explicat că relaxarea fiscală pentru cei cu venituri mici nu se poate aplica dacă nu există un spațiu bugetar, întrucât există o legea care prevede că „dacă iei ceva din buget trebuie să pui ceva la loc”.

„În acest limite se discută despre o relaxare fiscală pentru persoane fizice, dar nu pentru persoane juridice. Deci, acea taxă unică de 16% rămâne pentru firme”, a continuat Petrescu.

Aceeași filozofie se aplică și în cazul reducerii CAS cu cinci puncte procentule și a neimpozitării profitului reinvestit, măsuri pentru care se realizează în acest moment diferite scenarii și analize.

„Din câte știu, reducerea CAS cu 5 puncte procentuale din iulie, deci pe șase luni, va avea un impact bugetar de circa 2 miliarde lei”, a mai spus Petrescu.

Noul ministru al finanțelor nu este de acord cu o amnistie fiscală, chiar dacă o astfel de măsură ar aduce venituri suplimentare la buget pe termen scrut, arătând că astfel de practici slabesc conformare voluntară pe termen mediu și lung,

„Dacă vrem să avem o creștere a colectării pe termen mediu și lung, să fie la nivel mediu cu cea din Uniunea Europeană, va fi nevoie de foarte multe reforme și de foarte mult timp ca să facem asta în mod sustenabil”, a adăugat Petrescu.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Donald Trump: Mă gândesc serios să retrag SUA din NATO
Digi24
Prima reacție a premierului britanic la declarațiile lui Trump despre NATO
Cancan.ro
ANUNȚUL făcut de Rareș Cojoc, după ce milionarul dansator și partenera lui au câștigat încă o medalie de aur
Prosport.ro
FOTO. Gică Hagi o ține de mână și o traversează strada pe Kira, fiica lui care împlinește 30 de ani
Adevarul
„Al treilea front”. China reînvie capacitățile militare ale lui Mao
Mediafax
Prețul petrolului scade din nou sub 100 de dolari după promisiunile lui Trump de a „se retrage” din Iran
Click
Urmează două săptămâni de succes pentru trei zodii. Acești nativi au parte de reușita vieții lor
Digi24
Greg Bovino, șeful grănicerilor SUA, a ieșit la pensie cu tot cu parolele de la conturile de social media ale instituției
Cancan.ro
» Primele și singurele imagini cu mama copiilor lui Bogdan de la Ploiești. Cum arată femeia care l-a făcut tătic pe artist
Ce se întâmplă doctore
Gabriela Cristea a dezvăluit cum a slăbit 30 de kg. Cu ce tehnici a reușit să scape prezentatoarea TV de kilogramele în plus
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Carburanții, ieftiniți agresiv. Motorina a ajuns la sub 10 lei/litru
Descopera.ro
Lansarea Artemis 2 are loc astăzi! Tot ce trebuie să știi
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Părinte, spune am voie cu femei în post?
Descopera.ro
Boris Weisfeiler, dispariția misterioasă a unui matematician