Prima pagină » Știri » Zeci de călători au cumpărat bilete de tren de la controlori. Dar nu știau că băgau banii în buzunarele lor

Zeci de călători au cumpărat bilete de tren de la controlori. Dar nu știau că băgau banii în buzunarele lor

Zeci de călători au cumpărat bilete de tren de la controlori. Dar nu știau că băgau banii în buzunarele lor
Un șef de tren și trei conductori sunt cercetați de Poliția Transporturi Cluj-Napoca după ce ar fi falsificat peste 70 de bilete de călătorie, pe care le-au vândut ulterior pasagerilor din trenuri, prejudiciul fiind de peste 16.000 de lei, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Potrivit unui comunicat de presă transmis, luni, de Poliția Română, cei patru bărbați sunt suspectați că ar fi șters de pe bilete datele scrise inițial, apoi au trecut alte date, care reprezentau distanțe mai scurte și sume mai mici decât cele încasate în realitate, iar diferența de bani ar fi luat-o ei.

Conform sursei citate, trei din cei patru bărbați, cu vârste cuprinse între 41 și 54 de ani, din județele județele Satu Mare și Bistrița-Năsăud, sunt conductori, iar unul este șef de tren.

Aceștia sunt acuzați că ar fi falsificat peste 70 de bilete de călătorie nenominale, eliberate în tren către diverse persoane, începând cu luna iulie 2013.

Prejudiciul cauzat este de peste 16.000 de lei, iar șeful de tren și cei trei conductori sunt acuzați de înșelăciune, fals material în înscrisuri oficiale, uz de fals și fals intelectual. Polițiștii au anunțat că cercetările în acest caz sunt în desfășurare.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Istoria agitată a unui conac englezesc. A aparținut unui rege, acum este abandonat
Digi24
Premierul Keir Starmer a răbufnit: „M-am săturat” ca Trump și Putin să influențeze costurile energiei în Marea Britanie
Cancan.ro
BBC Weather îi contrazice pe meteorologii Accuweather: Cum va fi vremea de Paște în București, de fapt
Prosport.ro
FOTO. Frumoasa Diletta Leotta, discuție inedită cu Cristi Chivu: „Îți vom da numerele de telefon”
Adevarul
Cine a câștigat și cine a pierdut în negocierea pentru șefii parchetelor. Fost consilier prezidențial: „Putem specula că în pachet au intrat și șefii serviciilor”
Mediafax
Cum se vopsesc ouăle de Paște natural: Trucuri cu coji de ceapă, sfeclă sau varză roșie
Click
Locul din România unde primăvara arată spectaculos. Poți admira magnolii rare, vechi de un secol
Digi24
Trump. despre influencerii MAGA: „Au un IQ scăzut. Sunt proști”. Ce spune despre Brigitte Macron
Cancan.ro
Ce i-a adus sfârșitul lui Mircea Lucescu, de fapt! Ovidiu Ioanițoaia a făcut dezvăluirea!
Ce se întâmplă doctore
Îți amintești de Laura Teodoru, știrista de la Digi? S-a retras de la tv și duce o viață luxoasă. Cum arată acum, la 10 de ani de când a dispărut din viața publică
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Restricții în trafic de Paște. Unde se circulă cel mai greu?
Descopera.ro
Prea multă ciocolată te-ar putea ucide. Cât este prea mult?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
James Vanderbilt și filmul care l-a pus la încercare: de ce „Nuremberg” a fost cel mai greu scenariu al carierei sale