Prima pagină » Economic » Topul bogaților: Ion Țiriac redevine cel mai înstărit român. Ce avere are

Topul bogaților: Ion Țiriac redevine cel mai înstărit român. Ce avere are

Ion Țiriac este cel mai bogat român, cu o avere de 1,2 - 1,3 miliarde de euro. Omul de afaceri revine astfel, după patru ani, pe primul loc al clasamentului, potrivit ediției din acest an a "Top 300 Cei mai bogați români".

După criza în care averea cumulată a celor 300 de milionari scădea de la an la an, în 2014, aceasta a crescut cu peste 4% față de clasamentul anterior, conform ediției din acest an a „Top 300 Cei mai bogați români”, realizat de Capital. Astfel, averea totală în acest an a ajuns la 22,47 miliarde de euro, cu aproape un miliard de euro mai mult față de anul 2013, ceea ce reprezintă aproximativ 16% din Produsul Intern Brut (PIB) estimat pentru anul acesta.

Primele trei poziții din «Top 300 Cei mai Bogați Români» sunt ocupate de:

1.    Ion Țiriac  – ( avere de 1,2-1,3 miliarde de euro). În 2013, omul de afaceri se poziționa pe locul 3 cu o avere de 800-850 milioane de euro
2.    Ioan Niculae – (1-1,1 miliarde euro). Anul trecut era cel mai bogat român, cu o avere de 1,7 miliarde de euro
3.    Dragoș și Adrian Pavăl – (650 milioane de euro) Frații „Dedeman” au urcat două poziții în clasament, iar averea le-a crescut de la 500-520 milioane de euro.

Cei mai mulți milionari se regăsesc în regiunea București-Ilfov, unde averea cumulată a celor 136 de oameni de afaceri ajunge la aproape 11 miliarde de euro. Pe următoarele două locuri, în funcție de averea totală, găsim regiunile Nord-Est și Sud-Est, fiecare cu 2,2 miliarde de euro.

Cele mai importante domenii care au avut o contribuție majoră la creșterea averilor multora dintre milionari au fost agricultura și industria. Sănătatea și o parte a sectorului imobiliar au dat un impuls afacerilor, în timp ce energia – vedeta anilor trecuți – a băgat în stand-by majoritatea proiectelor anunțate de milionari.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Legea care schimbă jocul. Cum poate fi DEMIS acum un președinte al României
Digi24
„Nu va exista niciun MiG”. Polonia refuză să mai transmită Ucrainei avioane de luptă. Motivele invocate de Varșovia
Cancan.ro
George Radu și-a PRESIMȚIT moartea. Ce le-a spus luptătorul RXF apropiaților, cu puțin timp înainte de tragedie
Prosport.ro
Ioana Țiriac, apariție exotică! Moștenitoarea imperiului Țiriac s-a afișat cu abdomenul la vedere într-un cadru spectaculos
Adevarul
SURSE Președintele Nicușor Dan este pregătit pentru orice compromis politic. Linia roșie rămâne un guvern cu AUR
Mediafax
Berea pe stadioane, aprobată de Parlament! Vot decisiv pentru modificarea Legii 4
Click
O furtună violentă a făcut prăpăd în București. Un bărbat a murit după ce un copac a căzut peste mașina pe care o conducea
Digi24
De ce s-au prăbușit așa de multe clădiri în timpul cutremurelor din Venezuela și cum a rezistat Chile unor seisme mult mai puternice
Cancan.ro
BREAKING | Rezultatele de la Evaluarea Națională 2026 au fost publicate
Ce se întâmplă doctore
Cu ce a ajuns să se ocupe fiica lui Liviu Vârciu în America? Carmina e total schimbată: „De ce să îmi fie rușine?”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Vestea momentului: Roboții umanoizi au început să fie închiriați cu ziua! Cât costă și ce știu să facă
Descopera.ro
În care religie nu ai voie să mănânci cartofi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ea e femeia cu care ți-am zis că-ți fac lipeala!
Descopera.ro
Unde trăiește cea mai ciudată pisică din lume?