Prima pagină » IT&C » Traficul centrelor de date se va tripla. Cât va reprezenta traficul din cloud până în 2018

Traficul centrelor de date se va tripla. Cât va reprezenta traficul din cloud până în 2018

Traficul centrelor de date se va tripla. Cât va reprezenta traficul din cloud până în 2018
Cisco estimează o creștere semnificativă a traficului de date în cloud și a stocării în astfel de medii, utilizatorii optând cu preponderență pentru cloud-ul privat (infrastructură accesibilă în interiorul unei companii) decât pentru cloud-ul public (infrastructură accesibilă oricui prin Internet), conform celui de-al patrulea studiu anual Cisco Global Cloud Index (2013 - 2018).

Până în 2018, se va înregistra o creștere de aproape trei ori a traficului centrelor de date, unde cloud-ul reprezintă 76% din total. De asemenea, până în 2018, jumătate din populația planetei va beneficia de acces la Internet în propria locuință, iar mai mult de jumătate (53%) din conținutul generat de utilizatori va fi stocat pe infrastructuri de tip cloud privat.

Potrivit aceluiași studiu, România are cea mai bună infrastructură fixă de acces la internet din Europa Centrală și de Est, lucru care permite oferirea de servicii avansate de cloud.

Cisco estimează că traficul global al centrelor de date se va mări de aproape trei ori, de la 3,1 zettabytes în 2013 la 8,6 zettabytes în 2018, cu o rată anuală de creștere de 23%. (Un zettabyte este echivalentul a unui trilion de gigabytes).

Cei 8,6 zettabytes de trafic total al centrelor de date estimat pentru 2018 echivalează cu streamingul tuturor filmelor (aproximativ 500.000) și emisiunilor televizate produse la rezoluție UHD (ultra high definition) de 250.000 de ori.

Traficul global în cloud are o creștere mai mare în comparație cu cel al centrelor de date: în 2013, cloud-ul reprezenta 54% din traficul total al centrelor de date, iar până în 2018, cloud-ul va avea o pondere de 76% din totalul traficului cetrelor de date.

Până în 2018, 53% dintre utilizatorii de Internet la nivel global care beneficiază de conexiune în propria locuință vor utiliza soluții personale de stocare în cloud, iar media datelor în cloud pentru fiecare utilizator va fi de 811 megabytes pe lună, comparativ cu 186 megabytes în 2013.

„Când oamenii vorbesc despre cloud, aceștia își concentrează atenția spre soluțiile publice. Totuși, o mare parte din aplicațiile cloud sunt stocate în medii virtuale private. Estimările îndică faptul că până în 2018, aproape 70% din aplicațiile cloud vor fi stocate în medii private, fiind astfel nevoie ca acestea să poată rula în condițiile unui mediu de cloud privat/public hibrid”, declară Kelly Ahuja, Cisco, Senior Vice President, Service Provider Business, Products and Solutions.

Numărul de țări pregătite pentru servicii de cloud continuă să crească. Anul trecut, 79 de țări îndeplineau toate criteriile pentru a oferi servicii avansate de cloud pe rețele fixe, iar anul acesta, numărul a crescut la 109 țări. În 2013, 42 de țări au îndeplinit cerințele pentru a oferi aplicații cloud intermediare pe rețele mobile, în timp ce în 2014, numărul acestora a crescut la 52.

În vederea analizării gradului de pregătire a infrastructurii pentru adoptarea tehnologiei cloud, au fost analizate vitezele de încărcare și descărcare, precum și latențele, calcule bazate pe testele de viteză ale rețelelor fixe și mobile.

Țările cu cele mai performante rețele fixe în 2014, în ordine alfabetică, sunt: Coreea, Elveția, Hong Kong, Japonia, Luxemburg, Olanda, România, Singapore, Suedia și Taiwan.

Țările cu cele mai performante rețele mobile în 2014, în ordine alfabetică, sunt: Australia, Belgia, China, Coreea, Danemarca, Luxemburg, Noua Zeelandă, Oman, Qatar și Uruguay.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
Trei surori au ajuns la 103, 104 și 109 ani. Secretul care îi INTRIGĂ pe cercetători
Digi24
Vârsta de pensionare crește pentru femei din iulie 2026. Cum se stabilește data exactă și cine este vizat. Anexa completă
Cancan.ro
ȘOCUL de care a avut parte Elena Udrea după ce a mers cu fetița ei în vacanță, în Mamaia: 'Ferească Dumnezeu!'
Prosport.ro
FOTO. Cea mai sexy fotbalistă din lume s-a logodit cu starul de la Insula Iubirii! Cum arată tânăra
Adevarul
Negocierile de la Cotroceni, în impas. SURSE: „Partidele nu au dat dovadă de flexibilitate în urma discuțiilor de azi”
Mediafax
ÎNTÂLNIRE SURPRIZĂ între Nicușor Dan și unul dintre cei mai mari contestatari ai lui Bolojan
Click
Lidia Buble, imagini spectaculoase din vacanță în Grecia. Apariția seducătoare care a atras atenția fanilor: „Rar mi-a dat să văd așa ceva…”
Digi24
Avertisment în NATO: Rusia pregătește provocări militare în state din estul Europei. Ce țări sunt vizate (The Guardian)
Cancan.ro
AMENDĂ de 495 lei pentru toți șoferii care fac această manevră pe șoselele din România, în 2026
Ce se întâmplă doctore
Cum a ajuns să arate Tuncay Ozturk la aproape 10 ani de la divorțul de Andreea Marin. S-a recăsătorit și are copil
Ciao.ro
Daniel Buzdugan, de urgență la spital! Era dezbrăcat și aproape inconștient
Promotor.ro
Ai găsit apă sub mașină? Iată care este motivul și în ce situații trebuie să te îngrijorezi
Descopera.ro
Ceva uluitor se întâmplă cu balenele din Marea Mediterană
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă merge la Balul Bobocilor şi pune ochii pe o tipă: - Vrei să dansezi?
Descopera.ro
Studiu: multe femei aleg un analgezic mai puțin eficient pentru durerile menstruale