Prima pagină » Economic » Băncile și-au făcut reclamă de aproape 112 milioane de euro în 2014. Topul bugetelor de publicitate

Băncile și-au făcut reclamă de aproape 112 milioane de euro în 2014. Topul bugetelor de publicitate

Băncile din România au cheltuit anul trecut aproape 112 milioane de euro pentru a-și face reclamă la televizor, la radio și în presa scrisă. Raiffeisen Bank și BCR au alocat cele mai mari bugete pentru publicitate în 2014 și au fost promovate, în total, prin peste 17.000 de reclame.

Cincisprezece dintre cele mai mari bănci din România au fost promovate la televizor, la radio și în presa scisă prin 63.491 de reclame care i-au costat pe reprezentanții acestora aproape 112 milioane de euro, arată datele mediaTrust România.

Raiffeisen Bank a fost banca cu cel mai mare volum de publicitate, pe parcursul anului trecut apărând în media cu 10.151 de reclame, cele mai multe fiind reprezentate de spoturi publicitare difuzate de televiziuni. Bugetul alocat pentru plata promovării a fost de 17,2 milioane de euro. În 2013, Raiffeisen Bank a fost promovată prin doar 4.716 reclame, a căror difuzare a costat 8,4 milioane de euro.

Locul al doilea în top este ocupat de BCR, care a cheltuit pe cele 8.604 reclame cu care s-a promovat în 2014 15,1 milioane de euro. În anul 2013 s-au cheltuit 21,7 milioane de euro pentru ca cele aproape 12.000 de reclame prin care a fost promovată BCR.

Pe locul al treilea este poziționată banca Bancpost promovată cu 7.694 de reclame care au costat 14,1 milioane de euro.  În anul precedent, reprezentanții Bancpost au cheltuit cu 4,5 milioane de euro mai mult pe publicitate.

Sursă: mediaTrust România

Cei mai puțini bani au fost cheltuiți pe reclame de ING, respectiv 657.169 de euro. Banca a fost promovată cu 1.213 reclame pe parcursul anului trecut.

Cele mai puține reclame au fost înregistrate în cazul OTP Bank, respectiv 1.193. Pentru difuzarea acestora s-a plătit suma de 2,7 milioane de euro.

Studiul mediaTrust s-a bazat pe rezultatele monitorizării a peste 4.093.511 de reclame difuzate în intervalul de timp 1 ianuarie – 31 decembrie 2014, la 20 de posturi de televiziune, la 12 posturi de radio și în 200 de publicații centrale.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Imperiul secret al filmelor piratate a căzut! Cum au spart polițiștii italieni rețeaua CINEMAGOAL care făcea milioane din streaming ilegal
Digi24
Trump așteaptă cu groază ziua în care va trebui să facă față „Fantomei de 5,02 dolari”
Cancan.ro
Mihai Neșu primește o pensie colosală de la olandezi. Cât încasează lunar fostul fotbalist
Prosport.ro
FOTO. Raluca Zenga, imagini incendiare în costum de baie pe plaja din Maldive
Adevarul
Tragedia din Bacău. Șefa Ambulanței județene spune că nu și-a dat seama cât de grav era cazul copilului mort la școală: „Acum cu siguranță aș fi trimis echipaj cu medic”
Mediafax
Bolojan trage linia în PNL: Nici clonă a USR, nici brelocul PSD
Click
Țara care a ajuns lider în turismul de relaxare și wellness. Mulți români aleg să-și petreacă vacanță aici: „M-am simțit complet relaxată și fără stres”
Digi24
Bătaie în Centrul Vechi din Capitală între ucraineni și o bandă de motocicliști români. Jandarmii au intervenit în timpul nopții
Cancan.ro
Veste uriașă în lumea mondenă! Celebra cântăreață din România a devenit mamă pentru prima dată
Ce se întâmplă doctore
Ce mai face Mona Nicolici, fosta prezentatoare de știri de la Antena 1. Cum arată astăzi, la 56 de ani
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Codul Rutier 2026: Se modifică procedura de obținere a permisului de conducere
Descopera.ro
De ce dinozaurii carnivori aveau brațe așa mici?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Gheorghe: - Ioane, dacă eu m-aș însura cu soră-ta, noi doi ce-am fi?
Descopera.ro
Praful de supernovă ar putea fi „de vină” pentru unul dintre cele mai mari mistere ale Universului