Prima pagină » Știri » PNL anunță „majoritatea negociată” pentru Blaga și forțează schimbarea lui Tăriceanu de la șefia Senatului

PNL anunță „majoritatea negociată” pentru Blaga și forțează schimbarea lui Tăriceanu de la șefia Senatului

PNL anunță „majoritatea negociată
Liderul grupului fostului PDL din Senat, Dumitru Oprea, a anunțat duminică la finalul ședinței grupurilor parlamentare PNL că la Senat liberalii ar avea o majoritate negociată, iar la nivel informal este vehiculată varianta preluării șefiei acestei camere a Parlamentului de către Vasile Blaga.

Liderul grupului fostului PDL din Senat, Dumitru Oprea, a anunțat duminică la finalul ședinței grupurilor parlamentare PNL că la Senat liberalii ar avea o majoritate negociată, iar la nivel informal este vehiculată varianta preluării șefiei acestei camere a Parlamentului de către Vasile Blaga.

Dumitru Oprea a susținut că în Senat, în curând, „grupurile de forță” vor fi inversate.

Oprea a fost întrebat dacă în prezent, înainte de începerea sesiunii parlamentare, pe câte voturi se bazează în plus față de cele ale grupului noului PNL. „Suficiente încât să devenim majoritari”, a replicat senatorul PNL.

El a fost întrebat dacă au liberalii suficiente voturi pentru a deveni majoritari. „Eu zic că da”, a replicat Oprea, confirmând negocieri purtate cu „succes”.

Cu toate acestea, senatorul a evitat să confirme oficial dacă demersul PNL vizează preluarea șefiei Senatului de către Vasile Blaga.

De asemenea, prim-vicepreședintele PNL Ludovic Orban a afirmat că inițierea demersului pentru schimbarea șefului Senatului va fi făcută în momentul în care există „garanția” că liberalii au majoritate în Senat.

Orban a menționat că un eventual candidat la șefia acestei camere va fi propus de grupul PNL și validat la nivelul Biroului Politic Național al partidului.

Potrivit unor surse din PNL, actualul co-președinte al partidului Vasile Blaga ar urma să fie propus pentru a ocupa șefia Senatului, în cazul în care PNL va obține o majoritate în această cameră a Parlamentului.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Marele pierzător al acestor alegeri
Digi24
George Simion: „Democrația a fost călcată în picioare”. Reacția liderului AUR după închiderea urnelor
Cancan.ro
Prima gafă de primar a lui Ciprian Ciucu! L-a atacat direct pe Nicușor Dan: 'Mi-a scăpat acest lucru'
Prosport.ro
FOTO. Parcă sunt surori! Cum arată mama Jaquelinei Cristian, jucătoarea română care a încasat peste 1 milion de dolari în 2025
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
EXIT-POLL Alegeri Primăria București 2025. CURS: Ciucu 32,7% Băluță 26,3% Alexandrescu 20,2% Drulă 12,8%. INSCOP: Ciucu: 31,7%, Băluță 26,1%, Alexandrescu 21,1%
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
AUR a recunoscut că Anca Alexandrescu a pierdut alegerile. Ce a spus Simion despre relația cu Georgescu
Cancan.ro
Vin ninsorile în București, mai devreme decât ne așteptam. Pe ce dată ninge, potrivit meteorologilor Accuweather
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Un vaccin universal împotriva cancerului, tot mai aproape de realitate