Prima pagină » Știri » Directorul Operei Române și un alt angajat al instituției au fost reținuți. Ce suspiciuni planează asupra lor

Directorul Operei Române și un alt angajat al instituției au fost reținuți. Ce suspiciuni planează asupra lor

Directorul Operei Române și un alt angajat al instituției au fost reținuți. Ce suspiciuni planează asupra lor
Directorul Operei Române, Răzvan Ioan Dincă, și un alt angajat al instituției au fost reținuți de procurori, în noaptea de marți spre miercuri, în dosarul în care mai mulți funcționari ai Operei sunt suspectați de abuz în serviciu, fals în declarații și conflict de interese.

Miercuri, directorul Operei Române și cealaltă persoană reținută de procurori, în urma audierilor desfășurate de sediul Poliției Sector 1, urmează să fie duși la Judecătoria Sectorului 1 cu propunerea de arestare preventivă pentru abuz în serviciu, fals în declarații și conflict de interese.

Marți, procurorii au făcut percheziții la sediul Operei Naționale din București și la domiciliile unor angajați ai instituției, iar directorul Operei, Răzvan Ioan Dincă, a fost dus pentru audieri la Poliția Sector 1.

Surse judiciare au declarat pentru MEDIAFAX că anchetatorii au ridicat documente din birouri de la Opera Națională, referitoare la unele achiziții făcute de instituție.

Într-un comunicat de presă transmis marți, Parchetul de pe lângă Judecătoria Sectorului 1 informa că face cercetări într-un dosar în care există suspiciuni că mai mulți funcționari ai Operei Naționale din București se fac vinovați de săvârșirea infracțiunilor de abuz în serviciu, fals în declarații și conflict de interese.

Răzvan Dincă este directorul Operei Naționale București din decembrie 2012, când a câștigat concursul de proiecte de management organizat de Ministerul Culturii. În august 2006, el a fost numit director general al Teatrului Național de Operetă „Ion Dacian” din București, iar în 2007 a devenit director și manager de proiect al Festivalului Internațional de Artele Spectacolului Muzical „Viața e Frumoasă!”. A regizat mai multe spectacole de teatru în țară și în București. În perioada 2010-2012, Dincă a fost consilier al președintelui-director general al Societății Române de Radiodifuziune.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Marele pierzător al acestor alegeri
Digi24
George Simion: „Democrația a fost călcată în picioare”. Reacția liderului AUR după închiderea urnelor
Cancan.ro
Moartea Rodicăi Stănoiu, învăluită în mister! Semnul care a stârnit îngrijorare în rândul celor care o cunosc
Prosport.ro
FOTO. Parcă sunt surori! Cum arată mama Jaquelinei Cristian, jucătoarea română care a încasat peste 1 milion de dolari în 2025
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
EXIT-POLL Alegeri Primăria București 2025. CURS: Ciucu 32,7% Băluță 26,3% Alexandrescu 20,2% Drulă 12,8%. INSCOP: Ciucu: 31,7%, Băluță 26,1%, Alexandrescu 21,1%
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
AUR a recunoscut că Anca Alexandrescu a pierdut alegerile. Ce a spus Simion despre relația cu Georgescu
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Un nou tren direct de mare viteză între Paris și München va fi lansat în 2026