Prima pagină » Știri politice » Premierul, după ce Vasile Blaga i-a cerut să demisioneze ca premierul Moldovei: România nu are nevoie de criză

Premierul, după ce Vasile Blaga i-a cerut să demisioneze ca premierul Moldovei: România nu are nevoie de criză

Premierul, după ce Vasile Blaga i-a cerut să demisioneze ca premierul Moldovei:  România nu are nevoie de criză
Liderul PSD, premierul Victor Ponta, i-a răspuns co-președintelui PNL Vasile Blaga, care l-a îndemnat să-și dea demisia "ca premierul Moldovei", spunând că România nu are nevoie de o criză politică, precum cea din statul vecin.

„Sunt convins că nu vreți același lucru pentru România. Cred că putem să ferim România de o furtună care nu are decât o singură origine: dorința și foamea de putere a celor care au pierdut puterea prin votul oamenilor”, a spus Ponta, la dezbaterea moțiunii de cenzură.

Co-președintele PNL Vasile Blaga a spus vineri că România este în „plină criză”, determinată de premierul Victor Ponta. care arată ca „un politician disperat” și vrea să rămână „agățat” de scaunul de la Palatul Victoria, îndemnându-l să-și dea demisia, „ca premierul Moldovei”.

„România este astăzi o țară aflată în plină criză generată și determinată de premierul a cărei legitimitate este pusă sub îndoială. Domnul prim-ministru sfidează pe toată lumea și refuză să facă un gest normal în orice țară democratică să-și depună demisia. (…)Arată ca un politician disperat, vrea să rămână agățat de scaunul de la Paltul Victoria”, a spus Blaga.

El a arătat că premierul trebuia să-și dea demisia încă după alegerile prezidențiale, când a blocat votul cetățenilor din diaspora.

Premierul Republicii Moldova, Chiril Gaburici, care este suspectat de falsificarea actelor sale de studii, și-a anunțat vineri demisia, informează site-ul Unimedia.info.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
SCANDAL la Guvern! Sindicatul angajaților, atac la adresa lui Bolojan: La 17 august unde erați?
Digi24
Doi neozeelandezi au pedalat pe lângă Dunăre „de la izvor până la mare” și au documentat cea mai mare problemă din această vară
Cancan.ro
DRAMA neștiută a medicului rezident de 28 de ani care s-a aruncat de la etajul 14. De ce boală sufereau părinții lui
Prosport.ro
Ce a pățit o turistă la hotelul Simonei Halep din Mamaia: „Am făcut plângere la Poliție și la ANPC!”
Adevarul
Selecționerul Egiptului ar fi leșinat încercând să oprească o păruială între cele două soții ale sale
Mediafax
IREAL! Un al doilea război ar putea izbucni la granița României
Click
Detalii cutremurătoare despre drama medicului rezident care s-a sinucis. Ce se întâmpla în viața lui
Digi24
„O minune care mi-ar putea salva viaţa”. Câștigătoarea celui mai mare premiu din istoria jocului Loto 6/49 și-a ridicat banii
Cancan.ro
Cea mai nouă PROFEȚIE a 'Profetului Apocalipsei': Război total între aceste 5 țări, în octombrie 2026
Ce se întâmplă doctore
Îl mai ții minte pe Vierme de la Animal X? Cum arată acum, la 42 de ani, și cu ce se ocupă! E schimbat total și mulți nu l-au mai recunoscut
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Licitație pentru mașini electrice la Onești. Cum arată cerințele tehnice pentru cele șapte vehicule?
Descopera.ro
Mulți greșesc: Cum calculezi corect câți ani are câinele tău?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – De ce ai burta așa mare? – Am mâncat 10 sarmale
Descopera.ro
Ruinele unei civilizații uitate, descoperite cu ajutorul tehnologiei LiDAR în pădurea amazoniană