Prima pagină » Sport » Lucian Bute revine în lumea boxului: „Ținta mea este Andrea Di Luisa!”

Lucian Bute revine în lumea boxului: „Ținta mea este Andrea Di Luisa!”

Lucian Bute revine în lumea boxului:
Pugilistul Lucian Bute a ținut să transmită un mesaj către lumea boxului, în care își anunță revenirea la o formă de vârf, înaintea partidei pe care o va disputa, sâmbătă, la Bell Center din Montreal, cu italianul Andrea Di Luisa, la categoria semigrea.

„Mesajul meu către lumea boxului este simplu: Lucian Bute s-a întors!”, a declarat el, într-un interviu acordat pentru Ring TV.

Întrebat care este obiectivul lui și cu cine va lupta în cazul în care va câștiga întâlnirea cu Di Luisa, Bute a răspuns: „Obiectivul meu este să devin dublu campion mondial și să am șansa să unific titluri. Nu urmăresc un adversar anume. Acum, ținta mea este Di Luisa. După ce voi câștiga, așa cum mă aștept, vreau să întâlnesc orice campion en titre la supermijlocie sau să boxez cu orice șalanger de rang înalt pentru a ajunge în poziția obligatorie”.

Bute spune că se simte foarte bine, că nu mai are probleme de sănătate și că se așteaptă să fie într-o formă de zile mari la ora partidei cu Di Lucas. „După lupta cu Pascal, a trebuit să iau câteva decizii grele. A durat ceva și am făcut schimbările pe care le-am considerat necesare, începând cu despărțiea de antrenorul cu care am lucrat mult timp (n.r. – Stephan Larouche). Am avut o luptă programată pentru 6 decembrie, dar o accidentare la spate suferită la antrenament mi-a făcut imposbilă revenirea la sută la sută, așa că am renunțat. A fost un incident nefericit și a trebuit să aștept câteva luni că să mă recuperez. Acum mă simt extraordinar, nu am probleme de sănătate și mă aștept să fiu într-o formă formidabilă pentru lupta din 15 august”, a explicat românul.

El a declarat că s-a pregătit foarte bine pentru acest meci. „De departe, acesta a fost unul dintre cele mai bune stagii de pregătire de care îmi amintesc. M-am antrenat la sala fraților Grant, în West Island, la 15 minute de mers cu mașina de la casa mea din Laval. Mă antrenez cu Howard și Otis Grant. Îi știam de mulți ani, dar nu mai lucrasem cu ei înainte. Am început să lucrăm în mai și chimia a fost instantanee. Îmi place abordarea lor diferită și ce aduc nou pregătirii mele. Îmi place de asemenea sala lor și atmosfera de familie”, a menționat Lucian Bute.

Pugilistul a explicat că a renunțat la colaborarea cu Freddie Roach deoarece ar fi trebuit să se anteneze la Los Angeles, iar el dorea să fie aproape de casă și de familie, la Montreal: „Freddie este un mare antrenor și o persoană deosebită. Am avut o experiență pozitivă lucrând cu el. Îi sunt recunoscător lui și lui Manny Pacquiao pentru că mi-au permis să mă antrenez cu ei în Filipine. Din nefericire, acolo m-am accidentat și a trebuit să îmi amân lupta. A fost foarte dezamăgitor pentru mine și am avut nevoie de câteva luni să-mi revin. Când am fost gata să revin la antrenamente, a trebui să decid cât de confortabil îmi este să merg să mă pregătesc la Los Angeles, chiar înainte ca stagiul meu să înceapă. După ce am luat în considerare toți acești factori, am ajuns la concluzia că am nevoie să mă antrenez aproape de casă și de familie”.

Bute, care revine în ring după 19 luni, pentru a disputa a treia întâlnire în mai mult de trei ani, povestește că a fost foarte afectat de înfrângerea suferită în fața britanicului Carl Froch, în mai 2012, când a pierdut centura IBF. „M-a afectat mai mult decât m-am așteptat și asta s-a văzut în cele două lupte pe care le-am avut de la acea înfrângere. Dar trecerea timpului m-a ajutat, iar acum mă simt energic, motivat și determinat să evoluez așa cum am făcut-o în perioada în care am fost campion mondial și chiar mai bine de atât”.

Lucian Bute (35 de ani) are în palmares 31 de victorii și două înfrângeri. Pugilistul român a avut ultimul meci oficial în ianuarie 2014, când a fost învins la puncte de canadianul Jean Pascal. Lucian Bute ar fi trebuit să boxeze în data de 6 decembrie 2014, cu argentinianul Roberto Bolonti, dar confruntarea a fost anulată după ce românul s-a accidentat la spate.

Di Luisa, în vârstă de 33 de ani, are în palmares 17 victorii și două înfrângeri, dintre succese 13 fiind înainte de limită. Andrea Di Luisa a boxat ultima dată în decembrie 2014, când a câștigat titlul EBU-EU la categoria supermijlocie, învingându-l pe Roberto Cocco.

Recomandarea video

Mediafax
Irina Rimes, despre punctajul acordat României de Republica Moldova: Vreau să văd publicată lista juriului
Digi24
De ce nu poate elita de la Kremlin să-l înlăture de la putere pe Putin și ce poate face Occidentul ca să grăbească prăbușirea regimului
Cancan.ro
Cresc pensiile românilor cu 600 lei, de la 1 ianuarie 2027. Cine beneficiază de această mărire și care este condiția
Prosport.ro
FOTO. Iulia Pârlea, în costum de baie pe plaja din Grecia. Prezentatoarea TV pentru care s-au certat Marica şi Torje arată spectaculos
Adevarul
NYT: Israelul ar fi investit milioane de euro pentru a-și crește influența la Eurovision. Acuzații de lobby diplomatic și campanii masive de vot
Mediafax
Eurovision: Val de reacții negative în Moldova după ce juriul a oferit doar 3 puncte României
Click
O taiwaneză spune ce nu îi place în țara noastră. Ce o deranjează cel mai mult la români: „Nu m-am acomodat deloc cu asta”
Digi24
Controversă la Eurovision: Publicul din R. Moldova a acordat 12 puncte României, juriul doar 3. Reacția prezentatoarei Margarita Druță
Cancan.ro
Orașele din România în care plouă toată luna iunie. Meteorologii EaseWeather anunță cea mai ploioasă vară din mileniul trei
Ce se întâmplă doctore
Daniela Crudu, de nerecunoscut! Cum a ajuns să arate acum. Fanii sunt îngrijorați: „E bolnavă?”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Foto / Un ARO 243 de armată, scos la vânzare pe OLX. Cât cere proprietarul pentru modelul românesc produs în 1989
Descopera.ro
„Cine a înșelat o dată, va înșela mereu”: Un studiu amplu dezvăluie secretele infidelității
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Într-un restaurant select, un muzician se apropie de masa lui Bulă
Descopera.ro
Arheologii au găsit molecule organice în fosile de dinozaur