Prima pagină » Economic » Studiul care confirmă cele mai negre temeri. Producătorii de petrol, în pragul falimentului. „Au amânat deznodământul cât au putut”

Studiul care confirmă cele mai negre temeri. Producătorii de petrol, în pragul falimentului. „Au amânat deznodământul cât au putut”

Studiul care confirmă cele mai negre temeri. Producătorii de petrol, în pragul falimentului. „Au amânat deznodământul cât au putut
Aproximativ o treime din producătorii de petrol la nivel global riscă să intre în faliment în acest an, din cauza prețului mic la petrol, care le afectează accesul la finanțare și capacitatea de a-și reduce datoriile, potrivit unui studiu al firmei de consultanță Deloitte, citat de Reuters.

Raportul a analizat peste 500 de companii listate, active în producția și explorarea de petrol și gaze.

Cele aproximativ 175 de companii care riscă falimentul au datorii totale de peste 150 de miliarde de dolari, iar scăderea prețurilor acțiunilor și a valorii activelor le afectează capacitatea de a obține fonduri.

„Aceste companii au amânat deznodământul cât de mult au putut, iar acum sunt în pericol să ajungă la faliment. Totul depinde de lichiditate”, a declarat William Snyder, șeful diviziei de retructurare companii la Deloitte.

Aproximativ 95% dintre producătorii de petrol pot extrage la costuri mai mici de 15 dolari pe baril, față de numai 65% la mijlocul anului 2014, ca urmare a îmbunătățirilor înregistrate de tehnologia de producție.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ghidul CNAS 2026: Ce analize și consultații gratuite poți face indiferent dacă ești asigurat
Digi24
Barack Obama explică afirmațiile despre extratereștri și Area 51, după valul de reacții pe rețelele sociale
Cancan.ro
Ex-soția vedetei Antena 1 s-a combinat cu multimilionarul Cosmopolis. De Sfântul Valentin, a scos-o la o înghețată
Prosport.ro
FOTO. Transformarea Larisei Iordache. Cum arată după ce a născut
Adevarul
Nicușor Dan, absent de la München, în timp ce Maia Sandu a avut întâlniri cu greutate. Capcana marginalizării
Mediafax
UE își reduce criticile la adresa lui Viktor Orbán de teama unor acuzații de interferență în alegeri
Click
A ajuns de la o pensie de 850 € la venituri de 3.500 €. Metoda folosită de un pensionar de 77 de ani
Digi24
Poveste de film: A vândut tot ce avea în SUA și s-a mutat în România, după ce iubita lui a fost deportată. „I-a luat 10 zile”
Cancan.ro
Primele imagini cu ucigașul lui Gheorghe Chindriș. Tânărul de 26 de ani a fost capturat de forțele speciale SIAS
Ce se întâmplă doctore
Apariția incendiară a Andreei Bănică în costum de baie la 47 de ani a stârnit reacții: „De ce simți nevoia să te vedem dezbrăcată?”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
2026: O singură bandă are prioritate în sensul giratoriu, dar mulți șoferi o evită. Cum se aplică noua regulă din Codul Rutier
Descopera.ro
Singurul animal care nu moare de bătrânețe!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -Eram cu iubita în pat, când am primit un mesaj...
Descopera.ro
Masacrul din Cușma: capriciile de vânător ale lui Ceaușescu