Prima pagină » Economic » De unde ar putea veni următoarea criză financiară

De unde ar putea veni următoarea criză financiară

De unde ar putea veni următoarea criză financiară
În 2017, unele dintre premisele următoarei crize încep să prindă contur, scrie Bloomberg.
Fondul Monetar Internațional pare să fi prezentat corect ceea ce se întâmplă în ultimul său raport emis în octombrie. Raportul nu trage un semnal de alarmă, însă creionează motive de îngrijorare. Riscurile pe termen scurt s-au atenuat, spune FMI, indicând redresarea prețurilor materiilor prime, care ajută unele piețe emergente cheie, cât și perspectiva unor politici monetare mai relaxate pe piețele dezvoltate.
 
Însă, arată FMI, „riscurile pe termen mediu continuă să crească”. Fondul citează climatul politic agitat, instituții financiare fragile pe piețele dezvoltate și datorii corporate ridicate pe piețele emergente, scrie Ziarul Financiar.
 
Riscurile se pot intensifica pe o perioadă înainte de a declanșa o criză. Ceea ce este sigur este că datoria, factorul declanșator al aproape tuturor crizelor financiare, este în creștere rapidă.
 
La 225% din PIB-ul mondial, datoria combinată publică șI privată din afara sectorului financiar „se situează în prezent la un maxim istoric”, spune FMI.
Băncile lumii sunt în cea mai mare parte mai solide acum decât erau în pragul ultimei crize financiare, însă există excepții importante, cum ar fi Deutsche Bank și băncile Italiei.
 
În SUA de asemenea investitorii nu par să considere marile bănci drept mai sigure acum decât înaintea ultimei crize, potrivit unui raport emis de fostul șef al Trezoreriei americane Larry Summers și Natasha Sarin, o absolventă de Harvard. Prețurile acțiunilor marilor bănci americane sunt scăzute, ceea ce sugerează că într-o criză acestora le-ar fi dificil să-și plătească datoriile prin lichidare de active.
 
Dobânzile ultramici complică și mai mult situația băncilor.
 
Și totuși, indiferent de presiunile suferite de băncile convenționale, acestea constituie probabil un risc mai redus decât sistemul bancar din umbră, spune Vincent Reinhart, economist-șef la Standish, divizie a BNY Mellon.
 
Însă China reprezintă poate cea mai de temut sursă de risc. Expansiunea acesteia a fost generată de o creștere rapidă, nesustenabilă, a creditării companiilor și gospodăriilor, potrivit lui Tom Orlik, economist Bloomberg Intelligence.
 
Băncile chineze reprezintă „cel mai mare risc, un posibil detonator”, spune Samuel Malone, de la Moody”s Analytics. Sistemul bancar din umbră al Chinei este uriaș și slab înțeles, iar pierderile pe care le-ar putea suferi acesta ar putea fi transmise rapid către băncile convenționale.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Dezlegare la pește de Florii: Rețete delicioase și sfaturi pentru masa de sărbătoare
Digi24
Capcanele puse de Viktor Orban în instituțiile-cheie din Ungaria pentru a-i împiedica pe oponenții săi să guverneze țara
Cancan.ro
Robert Tudor aruncă în aer divorțul dintre Codruța Filip și Valentin Sanfira. Magicianul de la Neatza s-a băgat la mijloc!
Prosport.ro
FOTO. Cum arată Eva în costum de baie! Prezentatoarea TV i-a uimit pe fani
Adevarul
„Indiana Jones al lumii artei”, omul-cheie în recuperarea Coifului de la Coțofenești: „Nu o fac pentru bani. Este o parte din sufletul României”
Mediafax
Partidul german de extremă dreapta AfD se distanțează de Trump din cauza războiului din Iran
Click
Valentin Sanfira, reacție după mărturiile dureroase ale fostei soții: „Nu tac pentru că nu am ce spune”
Digi24
Starul pop preferat al Kremlinului „nu este suficient de rus”: care e problema cu Iaroslav Dronov, cunoscut sub numele „Shaman”
Cancan.ro
ULTIMA ORĂ! Este vorba despre Mircea Lucescu! Anunț oficial de la spital
Ce se întâmplă doctore
Cum arăta Oana Zăvoranu în anii 2000, înainte de operațiile estetice! Imagini rare cu bruneta când era complet naturală
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Atenție, șoferi, Poliția va scoate în stradă 450 de radare! Unde vor acționa echipajele
Descopera.ro
De ce câmpul magnetic al planetei Saturn este deformat?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion îsi sună mama în noaptea nunții: – Mamăăă!
Descopera.ro
Fizicienii au descoperit ceva ce se poate deplasa mai repede decât lumina