Prima pagină » Știri politice » Anunțul Gabrielei Firea despre o nominalizare pentru funcția de premier al PSD

Anunțul Gabrielei Firea despre o nominalizare pentru funcția de premier al PSD

Anunțul Gabrielei Firea despre o nominalizare pentru funcția de premier al PSD
„Nu aș putea să fiu o variantă de premier", a declarat primarul general Gabriela Firea, arătând că vrea să ducă la bun sfârșit mandatul pe care l-a obținut prin votul bucureștenilor. Aceasta a făcut o comparație cu Nicușor Dan și partidul său, despre care a spus că nu au propus niciun proiect pentru București, iar „acum au abandonat Bucureștiul și domnul Dan vrea în Parlament, vrea să salveze România".
Gabriela Firea a comentat vineri seara ipoteza ca ea să fie propunerea de prim ministru a PSD, precizând că nu își dorește o astfel de funcție, pentru că asta ar însemna să înșele așteptările bucureștenilor care au trimis-o la Primărie.
 
„Eu am obținut votul bucureștenilor și îmi doresc să duc acest mandat la bun sfârșit patru ani, să mă ocup de treburile din Capitală care sunt enorme și necesită muncă de dimineață până noaptea și desțelenim niște lucruri blocate de ani de zile. Ce onoare aș mai avea eu în fața bucureștenilor care m-au votat și m-au trimis la Primăria Generală a Capitalei să muncesc și eu acum să spun că eu acum mă duc să fiu prim-ministru. Nu este corect și trebuie să înțelegem că un astfel de gest față de oameni însemnă dezamăgire nu doar față de noi, ci pentru toată clasa politică”, a declarat Gabriela Firea la B1TV. 
 
Primarul general a făcut o comparație cu activitatea politică a lui Nicușor Dan și a USR după alegerile locale, arătând că, deși n-a ajuns primar, partidul său are cel mai mare grup în Consiliul General, după PSD, și, cu toate acestea, nu au propus niciun proiect. 
 
„Nu aș putea să fiu o variantă de premier pentru simplul motiv că pe mine mă cheamă Gabriela Firea, nu Nicușor Dan, care a venit în campania de la locale, a cerut votul bucureștenilor, nu a ajuns primar, dar formează cel mai mare grup de consilieri generali după PSD, din Consiliul General. În patru luni nu au propus niciun proiect pentru București, s-au opus tuturor proiectelor mele și acum au abandonat Bucureștiul și domnul Dan vrea în Parlament, vrea să salveze România. Îi urez mult succes”, a adăugat Firea. 
 
De altfe, primarul general al Capitalei a explicat public, în repetate rânduri, că, din punctul său de vedere, cea mai potrivită persoană pentru a prelua funcția de prim-ministru după alegerile parlamentare ar fi liderul PSD, Liviu Dragnea.
 
„Cel mai potrivit om pentru a prelua această poziție importantă, de prim-ministru, este președintele PSD, domnul Liviu Dragnea. Este punctul meu de vedere, nu am avut încă o dezbatere într-un for superior al partidului pe acest subiect, dar cred că îmi pot permite să am și eu o opinie”, a declarat Firea, după ce și președintele Camerei Deputaților, Florin Iordache, a avut o poziție similară.
 
 
„Eu am obținut votul bucureștenilor și îmi doresc să duc acest mandat la bun sfârșit patru ani, să mă ocup de treburile din Capitală care sunt enorme și necesită muncă de dimineață până noaptea și desțelenim niște lucruri blocate de ani de zile. Ce onoare aș mai avea eu în fața bucureștenilor care m-au votat și m-au trimis la Primăria Generală a Capitalei să muncesc și eu acum să spun că eu acum mă duc să fiu prim-ministru. 
Nu este corect și trebuie să înțelegem că un astfel de gest față de oameni însemnă dezamăgire nu doar față de noi, ci pentru toată clasa politică”, a mai precizat Gabriela Firea. 

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Gigi Becali, dezvăluiri după întâlnirea cu Nicușor Dan la Cotroceni: „În PNL le e frică de Bolojan”
Digi24
Ruptură majoră între Rusia și cea mai mare țară din Asia Centrală. Active de miliarde de dolari au fost blocate la cererea Ucrainei
Cancan.ro
Melek, primele DECLARAȚII după ce Mario Iorgulescu a fost condamnat definitiv la închisoare
Prosport.ro
FOTO. „Vreau să mori”. Mesajul pe care l-a primit campioana de la o „mamă cu trei copii”
Adevarul
Armele pe care dăm miliarde, dar prezintă risc pentru viețile militarilor în război. General NATO: „Există soluții mai ieftine și mai sigure”
Mediafax
Bonul din 2007, greu de imaginat azi! Ce cumpărai cu 18,54 lei și cât ar costa acum același coș
Click
Cum arată cea mai urâtă casă din Timișoara: „A bătut-o pe aia de la București”
Digi24
„La fel, dar diferit”. Cum i-a primit Xi pe Trump și Putin la Beijing și de ce s-a asigurat că diferențele vor fi observate
Cancan.ro
Ilona Stepan, membra a juriului din Moldova la Eurovision, a rupt tăcerea. De ce a primit România 3 puncte, de fapt
Ce se întâmplă doctore
Andreea Tonciu, senzuală în costum de baie. Imagini de senzație cu bruneta din vacanță! S-a văzut aproape tot prin bikini
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Codul Rutier 2026: Amendă de peste 1.000 de lei pentru 51 km/h în localitate. Din iulie, sancțiunea crește
Descopera.ro
Ceva neașteptat a fost găsit într-un oraș vechi de mii de ani
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. -Mămico, noi trăim ca animalele?
Descopera.ro
Locul în care trăiești influențează viteza cu care îmbătrânești, arată un studiu