Prima pagină » Știri » Drumul care leagă Sinaia de Cota 1400 a fost închis după ce zeci de mașini au fost avariate

Drumul care leagă Sinaia de Cota 1400 a fost închis după ce zeci de mașini au fost avariate

Mai multe pe gandul.info

Potrivit reprezentanților Primăriei Sinaia, Drumul spre Cota 1400 a fost închis oficial, în jurul orei 16.00, fiind impracticabil din cauza zăpezii.

„Noi avem indicatoare rutiere montate, la intarea pe Drumul Cotei, că este drum înzăpezit și este nevoie de lanțuri. Cine a urcat, a urcat pe propriu risc. De altfel, noi am solicitat aviz de la Poliția Rutieră de pe 19 noiembrie și a venit, verbal, abia azi ( vineri n.r.)”, a declarat Marian Panait, administratorul orașului Sinaia

Potrivit sursei citate, zeci de autoturisme au urcat vineri la Cota 1400, iar șoferii au parcat autoturismele pe marginea drumului, pe ambele sensuri. Când au vrut să coboare spre stațiune, șoferii au pierdut, din cauza zăpezii, controlul volanului. Mașinile au derapat și au avariat mai multe autoturismele parcate.

„Avem raportate 2 tamponări, dar sunt și altele în desfășurare. Șoferii au derapat și au lovit mașinile parcate pe stânga și pe dreapta. Avem un agent de la Poliția Locală care nu mai lasă pe nimeni să urce, având în vedere că drumul a fost închis”, a precizat Marian Panait.

„Din cauza zăpezii depusă pe carosabil, drumul a fost oficial închis”, a declarat și Raluca Brezeanu, purtător de cuvânt IJP Prahova.

Potrivit reprezentanților Primăriei Sinaia în zonă sunt două utilaje care încearcă să scoată mașinile rămase blocate și care împrăștie materiale antiderapante.

SURSA VIDEO: www.facebook.com/catasinaia

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
Atenție la țânțari! Virusul care poate deveni o amenințare
Digi24
Ciobanul care a găsit cadavrul tânărului George Smyth a murit în aceeași zonă și în același mod la doar câteva zile după descoperire
Cancan.ro
Otnielei i-a cășunat rău pe Costeluș! Moștenitorul averii de 250 mil. € s-a lăsat greu
Prosport.ro
FOTO. Eva e o prezentatoare TV cu multă carismă. Fanii au fost încântați când au văzut imaginile de la „Noaptea braziliană”
Adevarul
Cum îi poate afecta pe români insolvența rafinăriei Petrotel Lukoil
Mediafax
Alarmă aeriană, după reuniunea liderilor europeni de la Kiev. Doi au fost duși într-un adăpost
Click
Cât costă, de fapt, o vacanță în Santorini. Un român a dezvăluit ce sumă a dat pentru cazare, mâncare și transport: „Atât de dramatic”
Digi24
Prima țară care a anunțat că se retrage de la Eurovision 2027
Cancan.ro
Fetiță de 8 ani, moartă la o zi după ce și-a sărbătorit ziua. Infecția pe care a luat-o în timp ce înota
Ce se întâmplă doctore
Imagini fascinante cu Elena Udrea în costum de baie. Fostul politician și-a etalat silueta pe litoralul românesc
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Am testat OMODA 7. Cât consumă alternativa chinezească la Hyundai Tucson și Volkswagen Tiguan
Descopera.ro
Ce ascundea o peșteră de la Marea Neagră veche de 13.000 de ani
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulișor: – Tată, azi la școală băieții au scris înjurături pe tablă
Descopera.ro
Un mormânt comun cu cel puțin 129 de bărbați a fost descoperit lângă Viena. Cine au fost victimele unei confruntări romane necunoscute?