Prima pagină » Știri politice » PMP Argeș și-a făcut calendar religios cu Adam și Eva. „PSD e incult, noi suntem niște băieți subțiri”

PMP Argeș și-a făcut calendar religios cu Adam și Eva. „PSD e incult, noi suntem niște băieți subțiri”

Sărbătorile ortodoxe au în Argeș nu doar sigla PSD, ci și a PMP. „Nenumărate exemplare" de calendare cu praznicele de peste an, iar în locul icoanei, cu o imagine cu Adam și Eva sub care sunt șapte enunțuri despre simbolistica cifrei 7 și sigla PMP, au fost împărțite în Argeș. "Biserica Română nu este stăpâna sărbătorilor de peste an", a fost explicația lui Cătălin Bulf, președintele PMP Argeș, precizând că nu e vorna de „icoană, e un tablou...și ăla prelucrat". „E o pictură. PSD-ul e incult, noi suntem niște băieți subțiri, să fie foarte clar!", a comentat el.

„La mine pe calendare nu apare nici creștin, nici ortodox, nici cruce, nici icoană. Sărbătorile nu sunt ale Bisericii, sunt ale cetățenilor. Nu e un calendar creștin-ortodox. Nu scrie pe el așa ceva. Scrie Calendar – Sărbătorile Anului 2017. Nu e de icoană, e un tablou…și ăla prelucrat. E o pictură. PSD-ul e incult, noi suntem niște băieți subțiri, să fie foarte clar! Nu e loc de asocieri. Ei și-au distribuit calendarele în biserici, la popi. O să vedeți că nu o să fie niciun proces între Biserica Ortodoxă Română și PSD, pentru că printre preoți se regăsește și un membru marcant al PSD. Noi am încercat să dăm o informație în plus, atâta tot. Am distribuit nenumărate exemplare. N-am împărțit în orașe, ci doar la comune. Am respectat tot ce prevede legea. Noi am distribuit calendarele prin organizațiile noastre. Biserica Română nu e stăpâna sărbătorilor de peste an. Am vrut să oferim cetățenilor o informație în plus. Noi am distribuit calendare dintotdeauna”, a declarat Cătălin Bulf. 

Ca și în cazul PSD, materialul electoral a fost distribuit de PMP în mai multe localități din Argeș. 

Gândul a prezentat marți cun PSD Argeș a împărțit peste 5.000 de calendare ortodoxe cu sigla partidului, sub icoana Fecioarei Maria cu pruncul în brațe.  (CRISTINA CAZACU)

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Vestea serii pentru șoferi: motorina se ieftinește de la miezul nopții
Digi24
Mesaje de „La mulți ani” pentru Sfânta Maria 2026: Urări pe care să le trimiți sărbătoriților pe 15 august
Cancan.ro
Alertă seismică în România! Un nou cutremur a fost înregistrat în Vrancea
Prosport.ro
„Doamna Diana, ne omorâți”. Imagini incendiare cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu, în costum de baie
Adevarul
Care sunt șansele ca R. Moldova să renunțe la independență pentru a intra în UE. Scenariul unirii cu România, analizat de presa internațională
Mediafax
A spart peretele și a rămas fără cuvinte! Ce a găsit un student valorează 9 milioane de euro
Click
Ce a vorbit Dan Alexa cu Alina Pușcău după ce boala s-a agravat. „Să ne rugăm pentru ea că e mult mai greu”
Digi24
Cum a pregătit Rusia „trupe de șoc” care să creeze haos în Rep. Moldova: Un plan pus la cale din „Silicon Valley”-ul Kremlinului
Cancan.ro
Cu ce se ocupă acum pensionarul de pe Transfăgărășan? Incidentul deosebit de GRAV care l-a retrogradat din funcție. Avem detalii 💣
Ce se întâmplă doctore
Cum arată casa de 21 de milioane de dolari în care locuiesc Meghan Markle și Prințul Harry. „Este vindecător. Te simți liber”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Afecțiuni medicale din cauza cărora șoferii pot ajunge la închisoare. Problema e tratamentul, nu boala
Descopera.ro
Un studiu, în premieră, dezvăluie că doar o oră în plus de somn îi ajută pe studenți să aibă note mai bune
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Facem dragoste de trei ori pe săptămână!
Descopera.ro
Un asteroid care ar putea fi format din trei lumi îi uimește pe astronomi