Prima pagină » Știri politice » Ce a găsit Cioloș în proiectul de buget al lui Dragnea. „La mine unu plus unu fac doi”

Ce a găsit Cioloș în proiectul de buget al lui Dragnea. „La mine unu plus unu fac doi”

Ce a găsit Cioloș în proiectul de buget al lui Dragnea. „La mine unu plus unu fac doi
Premierul Dacian Cioloș a lansat, joi seara, la Realitatea TV, un atac la adresa liderului PSD, Liviu Dragnea, dar și a predecesorului său, Victor Ponta, el afirmând că proiectul de buget prezentat de PSD ''merge pe aceeași linie a minciunilor, exagerărilor și a luatului feței''.

”Merge pe aceeași linie a minciunilor, exagerărilor și a luatului feței electoratului cu cifre impresionante, dar care care nu au susținere. Nici ei nu au dat foarte multe detalii care să ne permită să avem o analiză coerentă a bugetului. Observ că merg pe cifre nerealiste, pe o creștere economică de 5,5%, față de 4,8%, cât o să avem anul acesta, iar Comisia Europeană estimează că vom avea o creștere de 3,9% în România. Noi, la Ministerul de Finanțe, mergem de 4,2-4,3% din PIB. Deci 5,5% este nerealist. Dacă pornești de la creșetea asta să spui că vei avea venituri mari să le pui în cheltuieli, asta înseamnă lipsă de responsabilitate”, a comentat șeful Executivului schița de buget prezentată de Dragnea miercuri.

El a remarcat că social-democrații par a nu fi luat în considerare propriile propuneri în acest proiect.

”Nu avem aceeași matematică. La mine unu plus unu fac doi. Acolo, când te uiți la alocările bugetare suplimentare pe care PSD le promite și le aduni cu niște cheltuieli obligatorii, suma totală e cu câteva miliarde mai mare chiar decât totalul pe care ei îl pun în cheltuielile pe care le pun. La capitolul venituri, dintr-o primă analiz ăa Ministerului Finanțelor, ajungi la concluzia că PSD nu a luat în calcul propriul Cod Fiscal care spune că TVA va fi redus, eliminarea taxei pe stâlp și eliminarea supraaccizei. Ceva nu e în regulă și eu nu văd cum bugetul respectiv poate fi aplicat”, a concluzionat Cioloș.

El l-a acuzat pe predecesorul său, Victor Ponta, că e patriot doar la București, nu și la Bruxelles.

„Tot cei care ne-au lăsat ce ne-au lăsat, au început să spună nu avem absorbție anul acesta de fonduri europene. Păi nu aveam cum să avem absorbție pentru că nu au fost proiecte pregătite, pentru că, dacă am fi vrut să avem absorbție anul acesta ar fi trebuit să existe proiectele europene. Ar fi trebuit să fie acreditate agențiile, autoritățile de management. Ar fi trebuit să fi rezolvat problemele cu condiționalitățile ex-ante. Tot guvernul precedent le-a negociat cu Comisia Europeană. De fapt, e mult spus le-a negociat pentru că, de fapt, le-a înghițit așa cum le-au dat cei de la Comisie. A trebuit noi să negociem. (…) Patriotul (Victor Ponta -n.r) e patriot acasă, acolo e mai ascultător (…) Guvernul la vremea aceea a cam înghițit așa, pe nemestecate ceea ce s-a dat de la Bruxelles și noi am venit anul acesta și pe multe aceste măsuri am explicat Comisiei că multe dintre cele ce le-au cerut, nu are niciun sens să le ceară pentru că nu aduc nimic în plus”, a afirmat Dacian Cioloș.

El a admis că au fost întârzieri la plata subvențiilor în agricultură, dar a apreciat că au fost cauzate de guvernul precedent.

„Dacă am fi vrut să plătim la timp anul ăsta subvențiile, (..) Guvernul ar fi trebuit să lanseze licitația pentru firma care să revadă softul la Agenția de Plăți (…) Și domnul Ponta și guvernul au vorbit mai mult decât să facă și au vorbit chiar mai mult după ce n-a mai fost la guvernare, criticând întârzieri datorate exact modului în care au guvernat”, a subliniat Cioloș.

El a fost întrebat și despre criticile liderului PSD, Liviu Dragnea, despre agricultură.

„Nu știu cât cunoaște domnul Dragnea, dânsul mai aude așa ce-i mai suflă în ureche unul sau altul despre agricultură, dar nu știu cât cunoaște dânsul exact care sunt mecanismele”, a comentat premierul.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Putin a discutat cu președintele Serbiei despre gaze, Ucraina și Balcani
Digi24
Spania închide spațiul aerian pentru aeronavele SUA implicate în războiul cu Iran și refuză utilizarea bazelor militare
Cancan.ro
Câte mii de euro a primit eliminata Loredana Pălănceanu, de la Antena 1, pentru cele 12 săptămâni la Survivor 2026
Prosport.ro
FOTO. Imagini hot cu noua iubită a milionarului care a avut o relație cu Mădălina Ghenea
Adevarul
Generația chiriașilor de nevoie: „Nu îmi permit nici măcar o garsonieră într-un oraș mic, oricât de mult aș munci”
Mediafax
Câți soldați sunt necesari pentru a invada o țară? Lecțiile războaielor recente
Click
Afacerea cu care a dat lovitura un tânăr de 16 ani, după ce a refuzat o ofertă de 300 de mii de dolari
Digi24
Universitățile din Rusia pun presiune asupra studenților pentru a lupta în Ucraina: „Sunteți cu toții lași?”
Cancan.ro
BREAKING! 'Gata, s-a terminat'. Anunțul momentului din spital, despre Mircea Lucescu
Ce se întâmplă doctore
Daniela Gyorfi a trecut prin mai multe transformări estetice. Cum arăta înainte vedeta: „Sunt o femeie asumată…
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Reducere specială pentru românii care cumpără Tesla Model 3 sau Model Y. Ce discount oferă producătorul american
Descopera.ro
Care este cel mai mare număr?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Părinte, spune am voie cu femei în post?
Descopera.ro
Nu doar caloriile contează: cum influențează ora mesei și ritmul în care mâncăm greutatea corporală