Prima pagină » Știri » Gaura din buget la șase luni de guvernare PSD. Fostul șef al ANAF: 1,4 miliarde de lei lipsă la încasări

Gaura din buget la șase luni de guvernare PSD. Fostul șef al ANAF: 1,4 miliarde de lei lipsă la încasări

Gaura din buget la șase luni de guvernare PSD. Fostul șef al ANAF: 1,4 miliarde de lei lipsă la încasări
Fostul președinte al ANAF, Bogdan Stan, a declarat miercuri, pentru MEDIAFAX, că a aflat despre demitere din Monitorul Oficial și că nu știe de niciun reproș, dar probabil la baza deciziei stă faptul că la finalul lunii iunie s-a înregistrat un deficit de 1.4 mld. la încasări.

„Nu am cunoștință de niciun reproș! Probabil faptul ca la sfârșitul lunii iunie s-a înregistrat un deficit de 1.4 mld pe încasări, justificate de astfel prin prisma reducerilor de cotă de acciză, cota tva și trecerea de la impozitul pe profit la impozitul pe specific și respectiv la impozitul pe venit, a dus la această decizie, pe care o respect și nu vreau să o comentez!”, a declarat Bogdan Stan, pentru MEDIAFAX.

Acesta a mai precizat că a aflat despre decizia de demitere din Monitorul Oficial.

Stan a fost demis marți de către premierul Mihai Tudose din funcția de șef ANAF, în locul său fiind numită Mirela Călugăreanu.

Premierul Mihai Tudose a declarat în data de 10 iulie, după ședința coaliției de guvernare, că următoarea analiză „pe cifre” a activității ANAF va avea loc peste o lună.

Tudose a avut două runde de discuții cu ANAF-ul, Antifrauda și Ministerul de Finanțe, după numirea sa ca șef al Executivului, în cadrul cărora a identificat un set de soluții. De asemenea, Mihai Tudose a spus că Bogdan Stan are la dispoziție pentru a-și dovedi eficiența la conducerea ANAF „începând cu azi fiecare zi”.

Stan a fost numit șef ANAF în luna ianuarie 2017, după demisia lui Dragoș Doroș din fruntea instituției.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Fostul șef ANPC a luat „țeapă” cu biletul la concertul Metallica
Digi24
Traian Băsescu: „Ce avem acum e rezultatul organizării ticăloase a alegerilor. N-au dat nicio şansă românilor să înţeleagă ce votează”
Cancan.ro
Ce au găsit medicii pe trupul lui Alexandru, copilul care a fost dispărut. Abia acum s-a aflat!
Prosport.ro
FOTO. „Cea mai frumoasă femeie de pe planetă”. S-a căsătorit cu Eugenia și a spus-o fără ocolișuri
Adevarul
Bolizi de sute de mii de euro folosiți de fiul procurorului Gigi Valentin Ștefan, anchetat într-un dosar de trafic de influență
Mediafax
Traian Băsescu crede că Bolojan va candida la Președinția României
Click
Locurile spectaculoase din România care au scăpat de aglomerație. Care sunt destinațiile oferă peisaje impresionante, liniște și experiențe autentice
Digi24
Schimb de replici între Adrian Câciu (PSD) și Oana Gheorghiu, după concertul Metallica: „A stat la lojă. Adoră privilegiile”
Cancan.ro
Cabral a spus ADEVĂRUL după anunțul divorțului de Andreea!
Ce se întâmplă doctore
Cabral și Andreea Ibacka divorțează. Prima reacție a prezentatorului de la PRO TV
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
UE schimbă permisul de conducere pentru șoferii de mașini electrice, dar vor fi afectați și posesorii de rulote și remorci
Descopera.ro
Ce s-ar întâmpla dacă rotația Pământului s-ar schimba?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Vreau să fac schimbul de ulei. Mecanicul: - Ce maşină e?
Descopera.ro
Ești tratat nepoliticos la ghișeu sau în magazine? Iată ce drepturi ai și cum să le folosești!