Prima pagină » Știri » Viorica Dăncilă, întâlnire cu Marcelo Rebelo de Sousa

Viorica Dăncilă, întâlnire cu Marcelo Rebelo de Sousa

Viorica Dăncilă, întâlnire cu Marcelo Rebelo de Sousa
Premierul Viorica Dăncilă a avut o întrevedere cu președintele portughez, Marcelo Rebelo de Sousa

„Prim-ministrul Viorica Dăncilă a avut joi, 7 iunie 2018, o întrevedere cu Marcelo Rebelo de Sousa, președintele Republicii Portugheze. Cei doi demnitari au exprimat satisfacția pentru nivelul actual al relațiilor bilaterale, atât la nivel politic, cât și la nivel sectorial, fiind evidențiat în mod special, nivelul foarte bun al cooperării în domeniul apărării. Șeful executivului a exprimat dorința intensificării colaborării în domenii considerate prioritare de către ambele părți. În acest sens, a comunicat președintelui propunerea de elaborare a unei foi de parcurs, ca instrument de lucru operativ și mijloc de stimulare a proiectelor de cooperare între cele două țări”, se arată într-un comunicat de presă al Guvernului.

Potrivit sursei citate, cei doi oficiali au făcut o analiză a evoluțiilor actuale și a perspectivelor politice din Europa, exprimând „poziții similare cu privire la necesitatea aprofundării integrării europene într-o manieră inclusivă”.

„Între subiectele de pe agenda europeană au fost abordate negocierile privind noul Cadru Financiar Multianual, Politica de Coeziune și Politica Agricolă Comună, inclusiv în perspectiva arhitecturii relațiilor europene post alegeri pentru Parlamentul European din 2019. Premierul român a subliniat importanța reîntoarcerii la fundamentele construcției europene pentru a reclădi încrederea cetățenilor, principiu ce va sta la baza priorităților Președinției României la Consiliul UE, alături de necesitatea de a răspunde priorităților majore ale Uniunii, cum ar fi securitatea și migrația. Prim-ministrul Viorica Dăncilă a mulțumit președintelui Marcelo Rebelo de Sousa pentru atitudinea constructivă a autorităților portugheze față de integrarea comunității românești”, se mai arată în comunicatul Executivului.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Marele pierzător al acestor alegeri
Digi24
George Simion: „Democrația a fost călcată în picioare”. Reacția liderului AUR după închiderea urnelor
Cancan.ro
Moartea Rodicăi Stănoiu, învăluită în mister! Semnul care a stârnit îngrijorare în rândul celor care o cunosc
Prosport.ro
FOTO. Parcă sunt surori! Cum arată mama Jaquelinei Cristian, jucătoarea română care a încasat peste 1 milion de dolari în 2025
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
EXIT-POLL Alegeri Primăria București 2025. CURS: Ciucu 32,7% Băluță 26,3% Alexandrescu 20,2% Drulă 12,8%. INSCOP: Ciucu: 31,7%, Băluță 26,1%, Alexandrescu 21,1%
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
AUR a recunoscut că Anca Alexandrescu a pierdut alegerile. Ce a spus Simion despre relația cu Georgescu
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Cetatea Ada-Kaleh ar putea fi restaurată cu bani europeni