Prima pagină » Știri » Grefierii ar putea intra în GREVĂ. Delegația, ținută pe holul Guvernului

Grefierii ar putea intra în GREVĂ. Delegația, ținută pe holul Guvernului

Grefierii ar putea intra în GREVĂ. Delegația, ținută pe holul Guvernului
Sindicaliștii grefierilor care au protestat vineri în fața guvernului au plecat nemulțumiți că nu au fost primiți la discuții, că au fost ținuți pe holul Guvernului și au promis că vor continua protestele până când Executivul le va acorda atenție. Ei au anunțat că sunt pregătiți de grevă.

Sindicaliștii reproșează Guvernului că nu-și respectă promisiunea de a susține dialogul cu partenerii sociali.

„Am fost primiți în Guvern, dar am fost ținuți în hol și s-a găsit o justificare că nu este încă nimeni la acea oră în guvern competent să discute soluțiile pe care trebuie să le adopte cu privire la revendicările noastre. Am lăsat un memoriu, după ce am stat acolo vreo 40 de minute, fără să ne primească nimeni, am fost tratați cu indiferență, deși guvernul se laudă că dă eficiență dialogului social și că discută cu partenerii de dialog social, respectiv sindicate și asociații profesionale”, a declarat vineri pentru MEDIAFAX președintele sindicatului grefierilor Dicasterial, Cătălin Trăistaru.

De asemenea, sindicaliștii vor continua prostetele pe plan național începând cu luna aprilie și, în cazul în care vor fi ignorați în continuare de guvernanți, vor declanșa greva în condițiile stabilite de lege. Grefierii spun că se vor alătura mitingului poliției, ofițerilor din penitenciare și celor de probațiune.

„O să continuăm protestele, vom refuza realizarea orelor suplimentare, inițiem negocierea contractului colectiv de muncă și, în cazul în care se va refuza, vom iniția greva în condițiile legale, adică vom sesiza conflictul de muncă la ITM-uri. Protestele vor continua la nivel național, în teritoriu, la nivelul tribunalelor, probabil vor fi și mitinguri la Ministerul Justiției, la Ministerul Finanțelor. Vor fi mult mai multe mitinguri, începând cu luna aprilie. De asemenea, ne vom alătura, într-un miting mult mai mare alături de poliție, penitenciare și probațiune”, a mai spus sursa citată.

Peste 1.500 de sindicaliști ai grefierilor reuniți în patru sindicate și o asociație profesională, cărora li s-au alăturat sindicaliști de la Federația Publisind și de la Blocul Național Sindical, au protestat vineri, în Piața Victoriei, pentru condiții mai bune de muncă. Mitingul a fost organizat de Sindicatul Național al Grefei Judiciare (SNGJ) Dicasterial, alături de care au participat sindicaliști de la SindJust Bihor, Sindicatul Grefierul Alba și Sindicatul Dreptatea Vrancea, afiliate la Federația Publisind, care reprezintă 75% din totalul personalului auxiliar de specialitate și conex din instanțe și parchete, la nivel național.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ungaria preia soluția României pentru centrala Paks. Două barje vor fi scufundate în Dunăre
Digi24
Mesaje de „La mulți ani” pentru Sfânta Maria 2026: Urări pe care să le trimiți sărbătoriților pe 15 august
Cancan.ro
Cu ce se ocupă acum pensionarul de pe Transfăgărășan? Incidentul deosebit de GRAV care l-a retrogradat din funcție. Avem detalii 💣
Prosport.ro
„Doamna Diana, ne omorâți”. Imagini incendiare cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu, în costum de baie
Adevarul
Cum au reușit 24 de iepuri să cucerească un întreg continent și să provoace dezastre. „Invazia începută în 1859 continuă și astăzi”
Mediafax
A spart peretele și a rămas fără cuvinte! Ce a găsit un student valorează 9 milioane de euro
Click
Vacanța de vară se mută în toamnă. Cât costă un concediu în septembrie
Digi24
Cum a pregătit Rusia „trupe de șoc” care să creeze haos în Rep. Moldova: Un plan pus la cale din „Silicon Valley”-ul Kremlinului
Cancan.ro
650 lei amendă pentru toți pietonii din România care fac acest lucru în timp ce traversează strada, pe zebră. Mulți consideră că este un gest normal, dar legea spune altceva
Ce se întâmplă doctore
Cum arată casa de 21 de milioane de dolari în care locuiesc Meghan Markle și Prințul Harry. „Este vindecător. Te simți liber”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Afecțiuni medicale din cauza cărora șoferii pot ajunge la închisoare. Problema e tratamentul, nu boala
Descopera.ro
Un studiu, în premieră, dezvăluie că doar o oră în plus de somn îi ajută pe studenți să aibă note mai bune
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Facem dragoste de trei ori pe săptămână!
Descopera.ro
Avertisment pentru proprietarii de câini: apa aparent liniștită poate ascunde pericole mortale