Prima pagină » Știri » Primarul Sectorului 1, Daniel Tudorache: Gabriela Firea a promis că ne va da Teatrul Bazilescu

Primarul Sectorului 1, Daniel Tudorache: Gabriela Firea a promis că ne va da Teatrul Bazilescu

Primarul Sectorului 1 al Capitalei, Daniel Tudorache, a declarat, luni, că primarul general, Gabriela Firea, a promis că la următoarea ședință a Consiliului General va propune darea în administrația sectorului 1 a Teatrului Bazilescu, pentru a fi reabilitat cu fonduri de la sectorul 1.

Guvernul a emis săptămâna trecută o Hotărâre prin care Teatrul de vară Bazilescu a fost trecut din administrarea Ministrului Culturii în cea a Municipiului București, la solicitarea administrației sectorului 1 al Capitalei. Doar că acest patrimoniu nu a putut fi trecut direct la sectorul 1, ci la Primăria Capitalei, astfel că PMB trebuie să decidă acum darea în administrare a Teatrului către sectorul 1.

„Mai avem un mic pas pentru că proiectul va intra la Primăria Capitalei – noi, sectoarele, neavând patrimoniu nu a fost posibil să ni-l dea nouă direct – dar în prima ședință a Consiliului General, primarul general, Gabriela Firea, a promis că va fi pe ordinea de zi acest punct, darea în administrare către sectorul 1 a Parcului Bazilescu”, a declarat, luni, primarul sectorului 1 al Capitalei, Daniel Tudorache, în cadrul unei conferințe de presă.

Potrivit primarului, dacă se va face trecerea de la PMB la S1, Teatrul ar putea fi reabilitat până în primăvara anului viitor, cu fonduri de la bugetul local, fără fonduri europene „pentru că durează mai puțin cu bani de la buget”.

La conferința de presă a fost prezent și ministrul Culturii, Daniel Breaz, care a declarat că teatrul se află în prezent într-o stare avansată de degradare.

„Teatrul Bazilescu se află într-o stare avansată de degradare, din varii motive nu s-a ajuns la un cadru legislativ, astfel încât să poată să intre în proprietatea Municipalității, să se poată investi în acest teatru și să se facă lucrări de reabilitare și de consolidare, astfel încât, acest teatru să poată fi redat spre folosință cetățenilor din Municipiului București. În ultima ședință de Guvern a fost elaborată o Hotărâre de Guvern prin care Teatrul Bazilescu trece din proprietatea Institutului Național al Patrimoniului, instituție care se află în coordonarea Ministerului Culturii, în proprietatea Municipiului București”, a declarat ministrul Culturii, Daniel Breaz.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Un șofer din București a lovit un copac și două ambulanțe SMURD
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Povestea celui mai bogat sat din Ucraina, aflat la graniţa cu România. Paradoxul castelelor din Nyzhnia Apșa
Mediafax
AEP: Peste 2.2 milioane de alegători înscriși pentru alegerile locale parțiale de duminică
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Astronomii descoperă că o forță misterioasă influențează piticele albe