Prima pagină » Știri » Mușchi și licheni au crescut pe operele lui Constantin Brâncuși din Parcul Central din Târgu-Jiu

Mușchi și licheni au crescut pe operele lui Constantin Brâncuși din Parcul Central din Târgu-Jiu

Operele lui Constantin Brâncuși din Parcul Central din Târgu-Jiu au înverzit în urma ploilor din ultima perioadă. Pe scaunele din ansamblu au crescut mușchi și licheni, la câteva luni după ce ultimele grinzi de lemn ale casei marelui sculptor, din satul Hobița, s-au prăbușit.

Scaunele care fac legătura între Masa Tăcerii și Poarta Sărutului s-au înverzit, iar mușchi și licheni au început să apară și pe celelalte opere.

Un turist din București, aflat în Parcul Central din Târgu-Jiu, a declarat pentru MEDIAFAX că este dezamăgit de modul în care găsește operele lui Constantin Brâncuși. Întrebat dacă, în opinia sa, autoritățile trebuie să intervină, turistul a răspuns „doar dacă se pricep și dacă angajează un meșter priceput”.

Contactați de MEDIAFAX, reprezentanții Primăriei Târgu-Jiu nu au oferit un punct de vedere pe acest subiect, până la această oră.

În 2013, operele lui Constantin Brâncuși au fost spălate cu jet de apă sub presiune, în urma operațiunii Poarta Sărutului îngălbenindu-se.

Hobița, un sat din Peștișani, județul Gorj, a devenit cunoscut datorită lui Constantin Brâncuși. Nu de multă vreme, ultimele grinzi de lemn ale casei marelui sculptor s-au prăbușit și ele, iar imaginea nepăsării părea cu atât mai apăsătoare cu cât și curtea s-a degradat și a devenit coteț de păsări.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Marele pierzător al acestor alegeri
Digi24
Sondaj INSCOP rezultate alegeri București 2025. Ciprian Ciucu îl devansează clar pe Daniel Băluță. Cum stau ceilalți candidați
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume a primit o ofertă de nerefuzat
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
EXIT-POLL Alegeri Primăria București 2025. CURS: Ciucu 32,7% Băluță 26,3% Alexandrescu 20,2% Drulă 12,8%. INSCOP: Ciucu: 31,7%, Băluță 26,1%, Alexandrescu 21,1%
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rezultate exit-poll, alegeri București 2025. Diferență de 6 procente între primele două locuri, cum arată clasamentul
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Efectul surprinzător al gazului ilariant împotriva depresiei severe