Prima pagină » Știri » Ce salariu primește Klaus Iohannis. Președintele câștigă cât Preafericitul Daniel / „Fluturașii” înainte de alegerile prezidențiale

Ce salariu primește Klaus Iohannis. Președintele câștigă cât Preafericitul Daniel / „Fluturașii” înainte de alegerile prezidențiale

Ce salariu primește Klaus Iohannis. Președintele câștigă cât Preafericitul Daniel / „Fluturașii
Salariile lui Klaus Iohannis și ale altor demnitari s-au majorat în ultimul an, după creșterea salariului minim pe economie, la 1 ianuarie 2019.

Majorarea a fost de 10%, iar președintele României a început să încaseze un salariu ce l-a transformat în cel mai bine plătit politician, scrie a1.ro.

Iohannis a obținut un salariu de 24.960 de lei – 5.000 de euro – cu 2.160 de lei mai mult față de anul anterior.

Premierul a câștigat lunar 23.920 lei lunar, iar viceprim-miniștrii s-au „mulțumit” cu 22.256 de lei. Viorica Dăncilă candidează, de asemenea, la președinție.

Un alt „campion” la salariu este Preafericitul Daniel, care a încasat, începând cu 1 ianuarie 2019, tot suma de 23.920 de lei pe lună.

Salariile politicienilor țării se calculează în funcție de coeficientul din legea salarizării, înmulțit cu salariul minim pe economie care, în ianuarie 2019, s-a majorat la 2.080 lei.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Persoanele cu dublă cetățenie nu vor mai avea acces în Marea Britanie dacă nu prezintă pașaport britanic valabil
Digi24
Militarii NATO, învinși de ucraineni. Un exercițiu a arătat cum o echipă mică de operatori de drone a câștigat în fața aliaților
Cancan.ro
Un nou caz Iorgulescu? În ce țară ar fi fugit Victoraș Micula după ce a fost condamnat la închisoare!
Prosport.ro
FOTO. Mihaela Buzărnescu, apariție rară în costum de baie
Adevarul
Maria Iordănescu, urmărită și pe stradă, și în local. Panică în vacanță pentru fiica lui Anghel Iordănescu
Mediafax
Președintele PSD București, Daniel Băluță: Privind în perspectivă, este normal să iau în calcul o candidatură pentru Capitală
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Cancan.ro
De ce a ars femeia din mașina cuprinsă de flăcări în București, iar bărbatul a scăpat. Cum s-a petrecut tragedia
Ce se întâmplă doctore
O mai știți pe Fata Morgana?! Cum arată acum după ce a învins cancerul de piele. Imagini senzuale cu bruneta
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Primele imagini cu mașina din București care a izbucnit în flăcări
Descopera.ro
Cazul straniu al broaștelor care explodează. Ce s-a întâmplat în 2005 într-un oraș german?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
De ce căutarea obsesivă a fericirii ne face, paradoxal, mai nefericiți