Prima pagină » Știri » Președintele Tribunalului Timiș, despre desființarea SIIJ: Noapte bună, democrație și stat de drept / Desființarea SIIJ, îngroparea definitivă a abuzurile săvărșite împotriva magistraților incomozi

Președintele Tribunalului Timiș, despre desființarea SIIJ: Noapte bună, democrație și stat de drept / Desființarea SIIJ, îngroparea definitivă a abuzurile săvărșite împotriva magistraților incomozi

Președintele Tribunalului Timiș, despre desființarea SIIJ: Noapte bună, democrație și stat de drept / Desființarea SIIJ, îngroparea definitivă a abuzurile săvărșite împotriva magistraților incomozi
Președintele Tribunalului Timiș, Adriana Stoicescu, spune, într-o postare pe Facebook, vineri seara, că adevărata miză a desființării SIIJ este de a „îngropa definitiv abuzurile săvărșite împotriva magistraților incomozi".

„Într-o țară în care oamenii mai au încredere doar în Zăna Măseluță și în care, în curând, staborul va redeveni o opțiune, nimeni nu vorbește despre adevărata miză a desființării secției speciale. Aceea de a ingropa definitiv abuzurile săvârșite împotriva magistraților incomozi. Și de a o lua de la capăt, eventual…”, a scris Adriana Stoicescu vineri seara pe rețeaua de socializare.

Ea se întreabă cât de imparțial poate fi un judecător care știe că procurorul de ședință poate începe a doua zi urmărirea penală împotriva lui.

„Între țipete politicianiste și păreri emise la un pahar, niciun profesionist nu a ieșit să explice ce a însemnat și ce poate însemna, conferirea competenței de cercetare a magistraților unor procurori care, în același timp, sunt părți în cauzele deduse judecății. Nimeni nu spune că, ani de zile, de fapt, s-a încălcat flagrant dreptul la o instanță imparțială și independentă. Cât de corect poți să judeci când știi că procurorul tău de ședință poate începe mâine urmărirea penală împotriva ta, în baza unui denunț formulat de un condamnat pe care tu, judecător corect, l-ai trimis după gratii? Cât de imparțial te poți pretinde când ți se poate flutura, ani la rând, dosarul de urmărire penală pe numele tău, dacă dai cumva semne de prea multă independență?”, a mai scris președintele Tribunalului Timiș.

Adriana Stoicescu susține că cei care cred că politicienii își doresc prin desființarea secției apărarea independenței magistraților se înșeală.

„Politicienii par a nu înțelege că independența și imparțialitatea judecătorilor sunt mai importante decât orgoliile meschine și trebuie să rămână deasupra înțelegerilor și minciunilor politicianiste, a jocurilor de culise. Nu am fi ajuns aici dacă justiția nu ar fi fost, de mai bine de 20 de ani, obiectul trocului murdar al tuturor partidelor politice. Când numirea procurorilor de rang înalt s-a făcut pe principiul unu de la mine unu de la tine, la ce să te aștepți? Dacă cineva își imaginează că politicienii își doresc, prin desființarea secției, apărarea independenței magistraților, se înșeală amarnic. Ei își doresc continuarea luptei anticorupție pe hârtie, garantată doar împotriva adversarilor politici, cu largul concurs al unor judecători reduși la tăcere. Căci nu va mai avea nimeni timp să se gândeasca la dreptate și aplicarea legii, la corectitudine. Vom fi ocupați să pronunțăm soluții potrivite, menite să ne asigure liniștea și libertatea”, a mai scris pe Facebook Adriana Stoicescu.

„Următorul pas va fi desființarea inspecției judiciare, reîntoarcerea la inspectorii judiciari din cadrul Ministerului Justiției, tribunalele populare conduse de oamenii puterii. Totul cu largul concurs al celor care nu citesc și fac politică, deși ar trebui să citească și să nu facă politică. Noapte bună, democrație și stat de drept!”, și-a încheiat postarea președintele Tribunalului Timiș.

Ludovic Orban a declarat, vineri, că propunerea făcută de ministrul Justiției Cătălin Predoiu, prin memorandumul care recomandă soluția desființării Secției de Investigare a Infracțiunilor în Justiție (SIIJ), este una corectă. Măsura se află și în programul de guvernare, a punctat premierul.

În memorandumul prezentat Executivului, Cătălin Predoiu aduce în discuție recomandările forurilor europene în legătură cu Secția. În concluzii, ministrul Justiției precizează că soluția este desființarea SIIJ.

Sursă FOTO: Pixabay 

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Prețul unui kilogram de cireșe în 2026: surpriza șocantă din ultimul deceniu
Digi24
Un mitropolit rus decorat de Putin a fost reținut în Cehia pentru că ar fi deținut droguri. Reacția înaltului prelat
Cancan.ro
Românii care pot primi gratis panouri solare și baterii. Programul anunțat într-o localitate din România
Prosport.ro
Caz revoltător: o jucătoare, agresată de administratorul stadionului. „A intrat în vestiar peste noi în timp ce eram dezbrăcate, m-a îmbrâncit și m-a lovit cu pumnul în față”
Adevarul
SURSE Surpriza lui Nicușor Dan. Cine e favorit pentru funcția de prim-ministru
Mediafax
Manifestul secret despre AI care zguduie lumea: Papa trage un semnal de alarmă
Click
O femeie care a dispărut în urmă cu 32 de ani, pe când era doar o adolescentă, a fost găsită vie
Digi24
Nicușor Dan se pregătește să desemneze premierul. Care ar fi numele cu cele mai mari șanse (surse)
Cancan.ro
Câți bani a primit eliminata Maria Dumitru, de la Antena 1, pentru cele 17 săptămâni la Survivor
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Roberta Anastase la 50 de ani? Transformarea discretă a fostei Miss România 1994
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
VIDEO - Ce autonomie reală a obținut noul Skoda Kodiaq PHEV în România
Descopera.ro
Puțini oameni știu: Ce este o secundă bisectă?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Bubulino, ce face ăsta sub pat ?!
Descopera.ro
Cercetătorii au descoperit o specie de pasăre care „bate din palme”