Prima pagină » Știri » Protest organizat de Ștefan Mandachi de Ziua Unirii la primul metru de autostradă din Moldova: „Ne-am săturat de scuze” / Iohannis reacționează: Este un protest interesant

Protest organizat de Ștefan Mandachi de Ziua Unirii la primul metru de autostradă din Moldova: „Ne-am săturat de scuze” / Iohannis reacționează: Este un protest interesant

Protest organizat de Ștefan Mandachi de Ziua Unirii la primul metru de autostradă din Moldova: „Ne-am săturat de scuze
Ștefan Mandachi, anteprenorul care a construit primul metru de autostradă din Moldova, a organizat de Ziua Unirii un protest în localitatea suceveană Cumpărătura. Omul de afaceri a dezvelit o bornă înaltă de peste 4 metri, care conține o cutie poștală.

Anteprenorul s-a declarat surprins de numărul mare de persoane care au răspuns invitației sale.

Mandachi le-a spus celor prezenți că s-a săturat de hore, de discursuri, de prezentări și „termene mincinoase”.

„Am făcut o bornă de 4 metri și 20 de centimetri, ca simbol al neputinței clasei politice. Va fi o cutie poștală pentru cei care se adresează Guvernului și nu primesc răspunsuri”, a spus omul de afaceri.

Cei prezenți au strigat „Vrem autostradă / Și eu”, „Ne-am săturat de scuze”, „Nu vrem metri, vrem kilometri” sau „Ne-am săturat de voi”.

Recent, Ștefan Mandachi l-a întrebat, într-o scrisoare, pe premierul Ludovic Orban când începe și când se finalizează autostrada Moldovei, insistând că vrea să afle anul, luna și ziua, dar nu a primit răspuns la scrisoare. Drept urmare, antreprenorul a postat un mesaj pe Facebook, în care a anunțat că pe 24 ianuarie, de Mica Unire, va fi „la datorie”, adică la primul metru de autostradă din Suceava, Cumpărătura.

„Am întrebat Guvernul dacă are ceva noutăți cu privire la autostrada de la noi și m-a pus pe silent. Poate își imaginează că ne-am mutat cumva din Moldova… Dar noi tot aici stăm, n-am plecat. Recunosc, sunt și nervos deoarece mi-e tot mai clar că peticul ăsta de beton va rămâne singura autostradă a Moldovei (cea mai săracă regiune a României). Probabil că de la București nu se vede suficient de clar borna de la metrul de autostradă, așa că m-am gândit ca vineri să facem borna… un picuț mai vizibilă. Ce facem acolo? Fiecare face ce vrea… (eu de pildă, încă mă mai gândesc…) dar ceilalți pot să scrie o scrisoare pt. guvern, poate lor le răspunde… Foi și pixuri aduc eu. Aaa, și cutie poștală, era să uit : ))) Mă rog, important e să fim acolo. Nu facem hore patriotice de Ziua Unirii. Doar ne întrebăm retoric ce-ar zice Cuza dacă ar vedea că după 162 ani, Moldova e conectată cu Țara Românească prin aceeași rețea de drumuri ca-n 1859… Și mai am o curiozitate personală: dacă mai există muritori care încă vor autostradă?! Dacă da, le strâng mâna, facem o poză și plecăm acasă. Atâta, câteva minute, nimic mai mult”, a scris Mandachi.

Reacția lui Iohannis la protestul organizat de Mandachi: Este un protest interesant

 Președintele Klaus Iohannis a reacționat la protestul organizat de Ștefan Mandachi de Ziua Unirii, la primul metru de autostradă din Moldova, spunând că „este un protest interesant”.

Iohannis a spus la Iași că i se pare „foarte trist” că Moldova a rămas „puțin în urmă” și din acest motiv a venit împreună cu premierul și cu mai mulți membri din Guvern: „să arătăm solidaritatea și preocuparea noastră și vom rezolva o mare parte din probleme”.

Întrebat despre protestul organizat îbn Suceava de Ștefan Mandachi, Iohannis a spus: „Este un protest interesant, se atrage atenția asupra nevoii de autostrăzi. Și noi vrem același lucru”.

Întrebat, de asemenea, dacă se va face autostrada Moldovei, președintele a răspuns „Cu siguranță!”.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Un român a încercat să răpească un copil într-un magazin din Italia. El a smuls copilul din brațele mamei și i-a fracturat piciorul
Digi24
„Patrioții furioși” ai Rusiei întorc armele împotriva lui Putin. Cum a ajuns „țarul cel bun” să fie văzut ca impostorul de la Kremlin
Cancan.ro
Cum putea fi salvată femeia din București care a ars în mașina cuprinsă de flăcări: 'Dacă avea...'
Prosport.ro
FOTO. Andreea Bălan, apariție îndrăzneață de Ziua Îndrăgostiților!
Adevarul
Un român a smuls clanța ușii și i-a încuiat pe nemți în vestiar, chiar înainte de finala de la sanie. Degeaba, germanii tot au luat aurul
Mediafax
O cunoscută companie revine în România și anunță că extinde serviciile de livrare în Europa. Care sunt celelalte țări
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Cancan.ro
Un nou caz Iorgulescu? În ce țară ar fi fugit Victoraș Micula după ce a fost condamnat la închisoare!
Ce se întâmplă doctore
O mai știți pe Fata Morgana?! Cum arată acum după ce a învins cancerul de piele. Imagini senzuale cu bruneta
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Citatul zilei de la Enzo Ferrari, omul care ura vacanțele: „Nu am plecat niciodată într-o călătorie adevărată”
Descopera.ro
Cercetătorii au surprins pentru prima dată cum se târăsc micile marsupiale spre marsupiul mamei lor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
În pragul Primului Război Mondial: confruntări, rivalități și sfere de influență