Prima pagină » Știri » TESTARE CORONAVIRUS. Şeful UNIFARM: Coreea de Sud ne va livra în câteva zile 200.000 de teste PCR şi un milion de teste rapide

TESTARE CORONAVIRUS. Şeful UNIFARM: Coreea de Sud ne va livra în câteva zile 200.000 de teste PCR şi un milion de teste rapide

Știri
TESTARE CORONAVIRUS. Şeful UNIFARM: Coreea de Sud ne va livra în câteva zile 200.000 de teste PCR şi un milion de teste rapide

Adrian Ionel, șeful UNIFARM, a declarat că 200.000 de teste PCR şi un milion de teste rapide vor ajunge curând la UNIFARM din Coreea de Sud. Testele vor ajunge pentru cel puţin două luni, precizează șeful UNIFARM.

„Aşteptăm să ne vină comanda de două sute de mii de teste PCR şi un milion de teste rapide. Ne vor ajunge pentru cel puţin două, trei luni de zile din acest moment. Singurul loc în care vor ajunge este depozitul UNIFARM de unde vor fi distribuite către toate unităţile care folosesc acest tip de diagnnoză Spitalele de boli infecţioase sunt în primul val, urmând ca în al doilea val, dacă depăşim un anumit număr de pacienţi să fie cuprinse şi alte unităţi medicale convertite în unităţi de tratament al Covid”, a declarat Adrian Ionel.

Directorul UNIFARM spune că deja alte transporturi cu mănuşi sterile, măşti, bonete, alcool sanitar, combinezoane şi dezinfectante au plecat spre mai multe unităţi sanitare din ţară. „Încă două maşini au plecat în zone limitrofe Bucureştiului, în judeţe adiacente Bucureştiului, iar alte 3 maşini au plecat către Arad, Cluj, Timişoara, iar în cursul nopţii trecute maşinile noastre au fost cu distribuţia în zona Moldovei, aceste tururi se reiau în cursul nopţii de astăzi pe mâine, şi în cursul zilei de mâine”

Primul TIR cu un milion de măşti şi 30.000 de combinezoane a ajuns în ţară pe 19 martie. Transportul a fost blocat o perioadă în vama turcă. „Ca şi cooperare interstatală stăm foarte bine în acest moment, se discută la nivel diplomatic şi se eliberează căile de acces dinspre şi spre ţara noastră ca să putem aduce în regim foarte ok, avem puse la dispoziţie şi nişte avione cu care putem să importăm marfa, TAROM-ul este alături de noi şi ne ajută foarte mult, MAPN -ul ne ajută cu toate forţele, MAI ne creează culoarele de escortare a maşinilor, culoare de viteză, e o colaborare foarte ok între toate instituţiile statului, toată lumea realizează caracterul de urgenţă al acestor lucruri”, spune Adrian Ionel.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Deputat PNL: Orice tentativă de schimbare a guvernului echivalează cu sabotarea unui obiectiv de țară
Digi24
Măsuri disperate în Iran înaintea unei posibile invazii terestre. Teheranul a început recrutarea copiilor
Cancan.ro
Codruța Filip, dezvăluirile MOMENTULUI după divorțul de Valentin Sanfira: 'Am aflat mai mult decât pot să duc”
Prosport.ro
Mircea Lucescu a făcut infarct azi! A fost dus cu targa la ATI
Adevarul
Afacerea de succes a unui elev de 17 ani: cumpără depozite cu 100 de dolari și vinde „comori” pe eBay de mii de euro
Mediafax
Criza care seamănă cu pandemia: zboruri anulate, combustibil scump și niciun calendar pentru redresare
Click
Destinația din Europa unde 300 de euro ajung pentru două săptămâni de vacanță. Povestea unei turiste care nu credea că poate fi atât de ieftin: „Am trăit ca o regină”
Digi24
„Alegeri inechitabile în Ungaria.” De ce e Viktor Orban atât de greu de învins
Cancan.ro
Cum arată cel mai luxos tren din lume Cât au plătit doi români pentru aventura din Orient Express
Ce se întâmplă doctore
Cum arăta Oana Zăvoranu în anii 2000, înainte de operațiile estetice! Imagini rare cu bruneta când era complet naturală
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Dacă ai un far funcțional, dar celălalt este ars, te amendează poliția? Ce spune Codul Rutier în 2026
Descopera.ro
De ce câmpul magnetic al planetei Saturn este deformat?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion îsi sună mama în noaptea nunții: – Mamăăă!
Descopera.ro
Karma: ce înseamnă cu adevărat, de unde vine și dacă „totul se întoarce” cu adevărat