Prima pagină » Social » FACEBOOK. Ce poți să faci de Paște, de acasă. Activități transmise live pe Facebook pentru utilizatori de toate vârstele

FACEBOOK. Ce poți să faci de Paște, de acasă. Activități transmise live pe Facebook pentru utilizatori de toate vârstele

FACEBOOK. Ce poți să faci de Paște, de acasă. Activități transmise live pe Facebook pentru utilizatori de toate vârstele

Pentru a-i încuraja pe români să stea acasă de Paște, Facebook le propune o serie de activități care se vor desfășura pe platformă și de care se pot bucura alături de alți membri ai familiei, indiferent de cât de mare e distanța care îi desparte.

Într-o perioadă pe care cei mai mulți dintre români o petreceau în mod normal alături de familie sau călătorind, activitățile transmise pe Facebook în perioada 18-20 aprilie îi ajută să descopere noi moduri de a petrece timpul liber din zilele de Paște, de acasă.

Printre inițiativele culturale, evenimentele și activitățile sportive care vor avea loc în acest weekend pe Facebook se numără:

• MNAC Bucharest găzduiește, pe Facebook, Ateliere MNAC pentru acasă, o serie de ateliere săptămânale pentru acasă inspirate de expoziția Christoph Niemann. Punct de vedere, cât și de alte expoziții din cadrul muzeului.

• Pentru cei mici, Teatrul Țăndărică anunță 4 reprezentații, perfecte pentru zilele de Paște: pe 18 aprilie, vor fi difuzate „Scufița Roșie” și „Capra cu trei iezi”, iar 19 aprilie vor fi difuzate „Motanul Încălțat” și „Aplodor”.

• Teatrul Naţional Târgu-Mureş – Compania Liviu Rebreanu continuă seria de video-uri „Din vorbă-n vorbă”, invitat pentru cel de-al treilea episod fiind Richard Balint.

• În acest weekend, Teatrul Municipal Bacovia va difuza, pe pagina de Facebook a teatrului, 3 spectacole: sâmbătă, 18 aprilie, vor fi transmise „Fetița cu Chibrituri”, de la ora 11:00, și „Stan Pățitul”, de la ora 11:40, iar duminică, 19 aprilie, va fi difuzată „Piațeta”, începând cu ora 18:00.

• RADAR New Media Art găzduiește STĂM ACASĂ #contează, prin care își dorește să îi ajute pe oameni să conștientizeze cât este de important să #stămacasă în această perioadă și, pe de altă parte, să ofere susținere comunității artistice autohtone.

Proiectul reunește 10 artiști de new media, Alina Anca și Daniel Bega de la Aural Eye, Albert Kaan, Adistu, Dragos Dragos, Dan Fiera și Serban Ntjr de la Noetic, Vlad Lazarescu, Redulian și vloop ce vor proiecta din propriile case pe clădirile din vecinătate animații și mesaje menite să ne încurajeze și să ne apropie în această perioadă dificilă. Proiecțiile vor fi acompaniate de un live performance realizat de către Alexei Turcan.

• Într-o perioadă în care mai toate expozițiile sunt anulate, ETAJ iese în stradă și în online cu o serie de proiecții video a unor filme realizate de artiști care au răspuns invitației a participa la acest proiect. Proiecțiile vor fi vizibile de la fereastră și pe Facebook.

• După câteva zile pline de bunătăți, cei de la Clubul Sportiv Kyodai ne invită la Kickboxing Online – Antrenament live, o sesiune de mișcare bine venită după meniurile de Paște.

• Teatrul Regina Maria schimbă jocul și ne prezintă „Seara de Ajun” e o tragicomedie fascinantă, în care Gary, Simon și Cherry, se ceartă pentru a descoperi ce înseamnă cu adevărat Crăciunul.

„În această perioadă, în care #stămacasă, avem nevoie mai mult ca oricând de activități care să ne țină ocupați și conectați la lucrurile care contează cu adevărat. Mai ales într-un weekend în care, în mod obișnuit, am fi fost alături de familie pentru a sărbători Paștele. De la discuții video pe Messenger cu bunicii și prietenii de la școală, la inițiative care își propun să aducă evenimentele culturale pentru copii la un click distanță de noi, și până la grupuri din care ne putem inspira pentru următoarea activitate pe care să o propunem celor mici, online-ul devine mai mult ca niciodată locul în care găsim sprijinul de care avem nevoie”, susțin reprezentanții site-ului de socializare.

Pentru a le mulțumi celor care transformă resursele și business-urile de pe platformele sale în instrumente care aduc un impact pozitiv în lupta cu epidemia de COVID-19, Facebook își propune să promoveze cele mai interesante inițiative destinate copiilor create de utilizatorii din România.

Evenimentele culturale, piese de teatru pentru copii și adulți și inițiativele care aduc arta în online sunt doar câteva exemple de astfel de inițiative create pe platformele Facebook în ultimele zile.

Sursă foto: Pixabay/caracter ilustrativ

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Koveși pierde lupta cu sistemul judiciar din Grecia. Recursul în scandalul mandatelor procurorilor, respins
Digi24
Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul 2026: Ce nu este bine să faci pe 24 iunie. Obiceiurile păstrate de români
Cancan.ro
Fiica lui Liviu Vârciu s-a angajat în America. Unde lucrează Carmina, de fapt: 'De ce să îmi fie rușine?'
Prosport.ro
FOTO. Soțul milionar a înșelat-o cu cea mai bună prietenă a ei. Cum arată și ce a decis
Adevarul
Secretul bine păzit al regimului Ceaușescu: accidentul care a afectat-o grav pe Elena Ceaușescu în 1979. Securitatea a blocat orice informație
Mediafax
Presa maghiară:„România, în pragul falimentului de stat”. Bucureștiul, pe marginea prăpastiei
Click
Vacanță, în gașcă, în Mauritius! Poze rare cu soția lui Dan Negru: „Am reușit să ne păstrăm căsnicia în discreție.”
Digi24
Măsurile anunțate de Grecia împotriva peștelui-iepure, după ce 148 de oameni au fost mușcați. Recomandări pentru turiști
Cancan.ro
BREAKING. Avem subiectele de la Matematică, la Evaluarea Națională 2026? Cum se rezolvau exercițiile
Ce se întâmplă doctore
În anii ‘90 era una dintre cele frumoase actrițe din lume și juca în cele mai populare filme! O recunoști în cele mai recente imagini surprise de paparazzi? A lăsat actoria în urmă. Cu ce se ocupă acum
Ciao.ro
Daniel Buzdugan, de urgență la spital! Era dezbrăcat și aproape inconștient
Promotor.ro
Bulgaria va începe asamblarea de mașini din China! Ce model vor produce bulgarii?
Descopera.ro
Mesaje de la extratereștri au ajuns deja pe Pământ?!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – O să-i zic nevestei tale că te culci cu secretara!
Descopera.ro
10 diferențe între polistirenul extrudat și cel expandat și cum îl alegi în funcție de nevoi (P)