Prima pagină » Știri » ESTIMARE. Când vom putea merge la birou. Explicațiile lui Rafila: „Nu e bună ideea să lucrezi doi ani de acasă!”

ESTIMARE. Când vom putea merge la birou. Explicațiile lui Rafila: „Nu e bună ideea să lucrezi doi ani de acasă!”

ESTIMARE. Când vom putea merge la birou. Explicațiile lui Rafila: „Nu e bună ideea să lucrezi doi ani de acasă!”

Odată cu ieşirea din starea de urgenţă, ar putea reîncepe şi activitatea clădirilor de birouri. Un pas important pentru reluarea activităţii economice, care trebuie făcut cu îndeplinirea unor condiţii. Iată ce recomadă profesorul Alexandru Rafila pentru munca în open-space.

„Trebuie în primul rând să le facă ture, să stea mai puţin, ideal e să ai jumătate din efectiv şi dacă poţi să ai separatoare, care nu înseamnă să faci neapărat pereţi, dar nişte separatoare, care pot fi şi transparente, care trebuie şterse periodic”, a declarat acesta, pentru Mediafax.

Profesorul Rafila îţi spune că igiena şi curăţenia nu sunt ca şamponul, 2 în 1, ele trebuie făcute temeinic şi, pentru asta, trebuie să existe personal dedicat.

„Ce e interesant, sfatul pe care îl oferă inclusiv Organizaţia Internaţională a Muncii, este să suplimenteze personalul pentru curăţenie. Să nu îl supraîncarce cu activitate, să angajeze persoane care să ţină un nivel important de curăţenie, să reglementeze accesul în spaţiile comune, în toalete, în bucătării”, a continuat Rafila.

Profesorul Rafila crede că, întoarcerea la lucru în siguranţă în companii se bazează şi pe disciplina salariaţilor, care trebuie să respecte măsurile necesare pentru prevenirea îmbolnăvirilor.

„Personalul să cunoască problema şi aşa poate să implementeze şi o prevenire. Dar dacă îi spui doar automat fă aia sau nu face aia şi el nu înţelege de ce acţionează într-un anumit mod, succesul măsurii pe termen mai lung este compromis”, a mai explicat preşedintele Societăţii Române de Microbiologie.

Alexandru Rafila îţi spune că autorităţile trebuie sa facă un ghid cu recomandări pentru realuarea activităţii economice. Pentru prevenirea îmbolnăvirilor, munca de acasă este o soluţie, dar nu pe termen lung. Iar angajatorii trebuie să se asigure că psihicul oamenilor nu este afectat de izolare.

„Sănătatea mintală este extrem de importantă. Oameni care sunt izolaţi prea mult timp se readaptează greu şi trebuie susţinuţi în acest demers. Ideea stau acasă, lucrez de acasă doi ani, nu mă mai întâlnesc cu nimeni, nu este în niciun caz bună”, a mai precizat Rafila.

Cel mai probabil, după 15 mai vei putea merge şi tu la serviciu. Este important să respecţi regulile de prevenire a bolilor, ca să nu te întorci din nou la munca în pijamale.

Citește și

Mediafax
Avertizare meteo ANM: Cod galben de furtuni în 16 județe din țară. HARTĂ
Digi24
VIDEO Scandal la Aeroportul Otopeni, după ce fostul premier Dacian Cioloș a fost refuzat de un taximetrist. Ce s-a întâmplat cu șoferul
Cancan.ro
Ultima dorință a Luizei, tânăra care a murit după ce a născut, este sfâșietoare. Soțul ei nu a mai apucat să-și țină promisiunea: 'Îi era foarte
Prosport.ro
L-a părăsit când el era plecat de acasă. N-a avut nicio remușcare
Adevarul
Avertismentul unui economist: „Pentru cei săraci, perioada următoare va semăna, din păcate, cu un fel de Jocurile foamei”
Mediafax
Cursă contra cronometru pentru românii care vor să-și cumpere locuință nouă cu cota redusă de TVA
Click
Nutriționiștii avertizează, după decesul lui Mihai Leu. Cum prevenim cancerul de colon, care sunt alimentele-otravă? Trucul lui Dorel Vișan: „Bei cana asta, pe parcursul zilei, puțin câte puțin”
Wowbiz
Mama tinerei ucisă în Mureș face declarații tulburătoare! Modul înfiorător în care Anda a fost lăsată fără viață de bărbatul de care încerca să scape de luni întregi: „L-am implorat să se oprească”. Criminalul, dat în urmărire națională
Antena 3
Supermodelul Brooks Nader s-a dus la cină cu Lauren Sanchez îmbrăcată într-o bluză complet transparentă, fără sutien
Digi24
VIDEO Culmea beneficiilor într-o companie de stat: spor de femeie și la bărbați. Ministrul Energiei: „Am trimis corpul de control”
Cancan.ro
Caz de antrax la spitalul Matei Balș! Mama a murit, iar fiul suferă în spital. Cum au luat boala
Ce se întâmplă doctore
Doliu în lumea filmului. Actrița CELEBRĂ a murit la doar 42 de ani! Cauza decesului
observatornews.ro
16 judeţe intră de la ora 12.00 sub avertizare cod galben de furtuni. Ploi, grindină şi vijelii până la noapte
StirileKanalD
De ce a omorât-o Robert Lupu pe Teodora, de fapt! Răsturnare de situație: NU o voia înapoi, ci altul era motivul
KanalD
16 județe din România sunt sub avertizare de cod galben de vijelii! Meteorologii ANM anunță descărcări electrice, intensificări ale vântului și grindină
Ciao.ro
Divele din România care au atras toate privirile cu cele mai îndrăznețe ţinute! Imagini de colecție
Promotor.ro
Bigster-ul pe care românii nu îl primesc! Are sistem audio Harman Kardon și piele albatră - FOTO
Descopera.ro
Un mare mister al omenirii, aproape de rezolvare
Capital.ro
Anunț trist despre Ion Iliescu. Ce s-a întâmplat cu fostul președinte
Evz.ro
Anunț de ultimă oră. Cum se simte Iliescu
A1
Care este motivul pentru care Claudiu Gherguț a refuzat un salariu lunar de 12.000 de euro. Unde i s-a propus să gătească
Stirile Kanal D
VIDEO Ea este Luiza, mămica de 24 de ani care a murit după ce a născut prin cezariană. Și-a ținut băiețelul în brațe și s-a stins. Mai avea două fetițe gemene acasă: "Când a operat-o, i l-a dat de l-a văzut și l-a pupat"
Kfetele
Prima reacție a soțului Luizei Bănulescu, tânără mămică de doar 24 de ani care și-a pierdut viața după o operație de cezariană! Ce demersuri își dorește să facă acesta?
RadioImpuls
VIDEO Indiferență totală la festivalul Beach, Please! 2025: "Rușine și pentru cei de la pază care au fost informați. Răspunsul lor a fost că facem caterincă". Publicul cere disperat să oprească muzica, dar artiștii de pe scenă ignoră semnalele de ajutor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă se întoarce trist dintr-o țară exotică: – Am vrut fată, nu băiat!
Descopera.ro
Courteney Cox a intrat în istoria culturii pop în 1985, spunând pentru prima dată cuvântul „menstruație” la televizor