Prima pagină » Știri » România și Estonia, codașele Europei la înmatriculări auto

România și Estonia, codașele Europei la înmatriculări auto

România și Estonia, codașele Europei la înmatriculări auto

România a ajuns codașa Europei la înmatriculări de autoturisme noi! La fel de prost ca țara noastră, dacă asta poate fi o consolară, stă doar Estonia. Cifrele Asociației Constructorilor Europeni de Automobile (ACEA) sunt devastatoare și arată dezastrul din piața auto.

Astfel, în luna august, înmatriculările de autoturisme noi în Europa cu 17,6%, la 884.394 unităţi, cu România şi Estonia raportând cel mai semnificativ declin. Piaţa auto din România a înregistrat o scădere de 51,9% – s-au înmatriculat 11.157 autoturisme, faţă de 23.177 vehicule în perioada similară din 2019. Estonia a raportat un declin de 42,3% luna trecută.

Ca o consolare, și cele cinci mari piețe europene au raportat scăderi în luna august: cel mai semnificativ declin a fost înregistrat în Germania (20%) şi Franţa (19,8%), urmate de Spania (10,1%), Marea Britanie (5,8%) şi Italia (0,4%), mai arată datele ACEA.

Scăderi de 32,9% pe tot anul 2020

De asemenea, înmatriculările de autoturisme noi în Europa au scăzut cu 32,9% în primele opt luni din 2020, la 7,28 milioane de unităţi. România a înregistrat un recul de 37,5%, ajungând la 73.723 de mașini înmatriculate.

Datele statistice sunt valabile pentru statele din Uniunea Europeană, Marea Britanie şi ţările din Asociaţia Europeană a Liberului Schimb (EFTA), respectiv Islanda, Liechtenstein, Norvegia şi Elveţia.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Patriarhul Daniel, propunerea surpriză de prim-ministru în plin blocaj politic
Digi24
Persoanele sub 50 de ani îmbătrânesc „mai repede decât generațiile anterioare”. Care e explicația
Cancan.ro
O fetiță de doar 7 ani a murit la o piscină celebră din București. Ireal ce făceau părinții ei în acest timp
Prosport.ro
Carmen Negoiță, apariție incendiară în costum de baie! În trecut a pozat complet goală
Adevarul
De ce au abandonat împărații romani Dacia. Motivele uneia dintre cele mai controversate decizii din istoria Imperiului Roman
Mediafax
Călin Georgescu, atac la adresa lui Emil Boc: Slugărnicie absolută
Click
Gabriela Prisăcariu a făcut furori pe plajă! Cum arată soția lui Dani Oțil în costum de baie
Digi24
O țară din Balcani reintroduce serviciul militar obligatoriu după 15 ani. Cine va fi chemat în armată
Cancan.ro
BREAKING‼️ E cod ROȘU😲 ANM anunță prăpăd și recomandă să NU ieșiți din case↘️
Ce se întâmplă doctore
Avea o frumusețe ireală încă din copilărie. Acum recunoști fetița? A devenit una dintre cele mai admirate femei din lume
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Video / Skoda Octavia Facelift 2.0 TDI. De ce rămâne una dintre favoritele românilor
Descopera.ro
De ce generațiile mai tinere par să îmbătrânească mai repede și cum le afectează asta sănătatea?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă merge la Balul Bobocilor şi pune ochii pe o tipă: - Vrei să dansezi?
Descopera.ro
Terapiile de conversie pentru persoanele LGBT+ ar putea fi interzise în Anglia și Țara Galilor